Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή πολιτικού μηχανικού σε εταιρεία-έμμισθοι υπάλληλοι


tsitsikos

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.

 

Μια εταιρεία ζητά πολιτικό μηχανικό στις τεχνικές υπηρεσίες. Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο θα πρέπει να πληρώνεται, πόσο θα πρέπει να κόβει το ΑΠΥ και ακόμα θα πρέπει να πληρώνεται εξτρά το ΤΣΜΕΔΕ ?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αχχ, πονεμένο θέμα ανοίγεις συνάδελφε...

Εάν η εταιρεία προσλάβει μηχανικό ως υπάλληλο (με ΙΚΑ δηλαδή), τότε (νομίζω) ότι είναι στάνταρ οι συνθήκες εργασίας του. Δηλαδή το ωράριο εργασίας, οι υπερωρίες, οι άδειες, η αμοιβή (που εξαρτάται από ύπαρξη μεταπτυχιακού, διδακτορικού, ξένης γλώσσας κλπ), η εισφορά του εργοδότη στο ΙΚΑ και το ΤΣΜΕΔΕ, η αποζημίωση σε περίπτωση απόλυσης κλπ. Σ'αυτήν την περίπτωση δεν κόβεις ΑΠΥ διότι δεν είσαι ελ. επαγγελματίας.

Αν όμως η εταιρεία δεν κάνει πρόσληψη με ΙΚΑ και έχεις μια εξωτερική συνεργασία, είσαι δηλαδή "συνεργάτης" και όχι υπάλληλος, όπως πιστεύω η πλειονότητα των συναδέλφων που δουλεύουν σε τεχνικά γραφεία και εταιρείες, τότε δεν έχεις κανένα εξασφαλισμένο δικαίωμα. Ούτε βασικό μισθό, ούτε πληρωμένες υπερωρίες, ούτε άδειες κλπ. Κανονίζεις μαζί τους τις συνθήκες εργασίας και είναι στο χέρι τους να τις κρατήσουν ή να τις αλλάξουν (πχ μπορεί να σου πουν ότι θα κόβεις ΑΠΥ κάθε εξάμηνο για ένα μεγάλο ποσό και μετά να μην κόψεις τίποτα, δηλαδή δε θα μπορείς να αποδείξεις ότι εσύ εργαζόσουνα εκείνο το διάστημα, έτυχε σε κοντινό μου πρόσωπο και ξέρω).

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

πχ μπορεί να σου πουν ότι θα κόβεις ΑΠΥ κάθε εξάμηνο για ένα μεγάλο ποσό και μετά να μην κόψεις τίποτα, δηλαδή δε θα μπορείς να αποδείξεις ότι εσύ εργαζόσουνα εκείνο το διάστημα, έτυχε σε κοντινό μου πρόσωπο και ξέρω

για να αποφεύγονται τέτοια φαινόμενα

σαν συμβουλή

 

την ώρα που γίνεται η πληρωμή, για κάθε δόση (πχ για 1 μήνα ή 15 μέρες)

το ποσό που θα παίρνετε στο χέρει θα πρέπει να είναι

αν ο μισθός είναι Χ μαζί με ΤΣΜΕΔΕ

Χ μείων την παρακράτηση 20% με όλο το ΦΠΑ 19%

δηλαδή 80%Χ+19%Χ = 99%Χ

οπότε αν τσακωθείς μπορείς ανα πάσα στιγμή να κόψεις απόδειξη

χωρίς να βάλεις το ΦΠΑ από τη τσέπη σου

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως η εταιρεία δεν κάνει πρόσληψη με ΙΚΑ και έχεις μια εξωτερική συνεργασία, είσαι δηλαδή "συνεργάτης" και όχι υπάλληλος, όπως πιστεύω η πλειονότητα των συναδέλφων που δουλεύουν σε τεχνικά γραφεία και εταιρείες, τότε δεν έχεις κανένα εξασφαλισμένο δικαίωμα. Ούτε βασικό μισθό, ούτε πληρωμένες υπερωρίες, ούτε άδειες κλπ. Κανονίζεις μαζί τους τις συνθήκες εργασίας και είναι στο χέρι τους να τις κρατήσουν ή να τις αλλάξουν (πχ μπορεί να σου πουν ότι θα κόβεις ΑΠΥ κάθε εξάμηνο για ένα μεγάλο ποσό και μετά να μην κόψεις τίποτα, δηλαδή δε θα μπορείς να αποδείξεις ότι εσύ εργαζόσουνα εκείνο το διάστημα, έτυχε σε κοντινό μου πρόσωπο και ξέρω).

Ελπίζω να σε κάλυψα.

 

Αχ, πόσο δίκιο έχεις.... :cry:

tsitsikos, πρόσεχε τι θα συμφωνήσεις, ειδικά με τα χρήματα. Υπάρχει ΦΠΑ, παρακρατήσεις, Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. τα οποία θα πρέπει να διευκρυνιστεί ποιος θα τα πληρώνει (εσύ ή η εταιρία). Επίσης, αν μπορείς να διευθετήσεις το θέμα με τις υπερωρίες και τις άδειες θα είσαι μια χαρά..

Την έχω πατήσει με αυτά τα θέματα οπότε σου μιλάω από προσωπική εμπειρία.. ΠΡΟΣΕΧΕ!!!

 

ΥΓ.: Evangelos77, ωραίο signature :wink:

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω γι'αυτό έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας εδωμέσα

 

ο νέος πριν πάει στη συνέντευξη δε ρωτά και κανέναν φίλο του;;;

Link to comment
Share on other sites

Λύση(αποδεδειγμένος οδηγός)

 

Κοστολογείτε μόνοι σας τη μηνιαία αποζημίωσή σας (μισθό-ΚΑΘΑΡΑ=πόσα θα σας μένουν κάθε μήνα στο χέρι χωρίς άλλα εργασιακά έξοδα)

Προσθέστε +200 έως 300 ευρώ το μήνα για ΤΣΜΕΔΕ

πολλαπλασιάζετε με 1,25(για να περιλάβετε την παρακράτηση)

 

πολλαπλασιάζετε με 14(γιατί ουσιαστικά θα δουλεύετε ως μισθωτοί)

 

πολλαπλασιάζετε με 1,1(προαιρετικό ,στην περίπτωση που δεν συμφωνήσετε ωράριο γιατί δεν θα πληρωθείτε ποτέ τις υπερωρίες)

 

πολλαπλασιάζετε με 1,2(προαιρετικό,στην περίπτωση που συμφωνήσετε να δουλεύετε και Σάββατα,όμοια προσαύξηση για Κυριακές)

 

Βγαίνει λοιπόν το εξής:

ετήσια αποζημίωση= (Μ+200)Χ1,25Χ14Χ1,1=(Μ+200)Χ19,25=

=19,25Μ+3850

Δηλαδή για να παίρνετε Μ ευρώ στο χέρι κάθε μήνα πρέπει να ζητήσετε ετησίως 19,25Μ+3850(χωρίς Σαββατοκύριακα)

 

Η ετήσια αποζημίωσή σας είναι έτοιμη.Παρουσιάζετε το τελικό νούμερο ως κατ' αποκοπή ετήσιο μισθό.Αφήστε τον εργοδότη ν'΄αρχίσει να κάνει τις διαιρέσεις.

Αφήστε κ ένα περιθώριο ασφαλείας για παζάρια....

Σημειώσεις:

1.Δεν ξεφεύγετε από τη συζήτηση για εργασιακά δικαιώματα,αριθμό μισθών κ δώρα κλπ κλπ γιατί τα έχετε συμπεριλάβει ήδη όλα κ η παροχή υπηρεσιών δεν δικαιολογεί τίποτα τέτοιο..

2.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΦΠΑ 19% δεν συμπεριλαμβάνεται στην προσφορά σας...

3.ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ αν σας κάνουν ερώτηση ''δηλαδή το μήνα πόσα θες'' δεν απαντάτε.Εμμένετε στην ετήσια αποζημίωση...ΘΑ ΒΓΕΙΤΕ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΙ ΑΝ ΤΟ ΤΗΡΗΣΕΤΕ

4.Αν καταλήξετε με τον εργοδότη,συμφωνήστε σε πόσες δόσεις θα πάρετε την ετήσια αποζημίωσή σας.

5.Η οικονομική συμφωνία σας πρέπει να αναθεωρείται κάθε έτος(για να συμπεριληφθεί κ ο πληθωρισμός)

6.Αν ο εργοδότης παζαρεύει σε οικονομικό επίπεδο,εσείς αντιπροτείνετε σε εργασιακό επίπεδο.Δηλαδή αν θέλει να κόψει πχ 5.000 ευρώ το χρόνο από αυτά που λέτε εσείς συζητάτε να κόψετε πχ 3 ώρες τη μέρα ή 3 μέρες το μήνα.Μέχρι να βρείτε το σημείο τομής

7.Δεν συζητάτε καν τί θα κάνετε την επιστροφή της παρακράτησής σας,είναι η ηθική αποζημίωση-ΖΗΜΙΑ του ελεύθερου επαγγελματία σε καθεστώς παροχής υπηρεσιών.Εφ' όσον δεν έχετε κανένα εργασιακό δικαίωμα,αποφεύγετε την συζήτηση κ αλλάζετε θέμα.

8.Σε περίπτωση που μπερδευτείτε την ώρα της συνέντευξης με πράξεις,ΤΣΜΕΔΕ,παρακρατήσεις κλπ πείτε ότι θα αντιπροτείνετε οικονομικά την επόμενη μέρα αφού το σκεφτείτε κ επαναλάβετε τον οδηγό.

 

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!!!!!Αν θέλετε να δείξω παράδειγμα υπολογισμού,πείτε το!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, τα είπες πάρα πολύ ωραία!!!

 

Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι θα πρέπει να υπολογίσεις κάποιος στις απολαβές (ή στα έξοδα) και τις όποιες παροχές π.χ. αυτοκίνητο, κινητό, φορητός Η/Υ κ.λπ.

Ειδικά το αυτοκίνητο μπορεί να είναι ένα σημαντικό έξοδο αν δεν στο παρέχει η εταιρεία ή δε σε αποζημιώνει για βενζίνες, διόδια, service, φθορά. Απ' την άλλη μπορεί να είναι ένα σημαντικό bonus αν δεν έχεις δικό σου αυτοκίνητο και η εταιρεία στο παραχωρεί και για ιδία χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως Χάρη!

 

Συμπληρώνω λοιπόν:

9.Δεν δηλώνετε κάτοχοι αυτοκινήτου.Βρείτε μια δικαιολογία κ πείτε ότι είναι του μπαμπά-γκόμενου/ας-συζύγου-ξαδέλφου το αμάξι που χρησιμοποιείτε.

10.Για εκτός έδρας η εταιρεία που σας προσλαμβάνει είναι υποχρεωμένη να σας παρέχει κατάλυμμα(νομίζω το αναφέρει κ ο 696,δεν είμαι σίγουρος)

11.Όσον αφορά το κινητό,αν έχετε φέρει τη συζήτηση σε τέτοι σημείο που να σας ''παίρνει'' να το ζητήσετε,κάντε το,αλλιώς το αφήνετε για μετά από 2-3 μήνες αφού δείτε και τί ουσιαστικό κόστος είναι.Μη φάτε δηλαδή το γάιδαρο στη συνέντευξη κ κολλήσετε στην ουρά

12.Καλό είναι να πάρετε γραπτώς τη σύμβαση παροχής υπηρεσιών σε περίπτωση που ''σκοντάψει'' η εργασιακή σας σχέση.Να γνωρίζετε πως΄ό,τι συμφωνηθεί μεταξύ σας κ του εργοδότη στη συνέντευξη,θα τηρηθεί στη συνέχεια ως προς τα συμφέροντα του εργοδότη,οπότε μην ντρέπεστε να ζητήσετε αυτά που δικαιούστε,το πιο πιθανόν είναι να τα πάρετε κατά ποσοστό,έστω κ αν κάνετε τα πάντα από τη μεριά σας.Μην εναντιώνεστε στον εργοδότη γι' αυτό το λόγο,τα πάντα σε αυτή τη ζωή είναι 'δούναι κ λαβείν'κ όλα αλλάζουν...

13.Αν πετύχετε μέχρι το 80% από αυτά που ανέφερα,να ξέρετε ότι έχετε κάνει ένα από τα καλύτερα deals στην ελληνική αγορά εργασίας.Θα φανεί εξ' άλλου εκ των πραγμάτων η επιτυχία της συμφωνίας σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.