Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό διάγραμμα σε ιδιοκτησία εξ' αδιαιρέτου


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Δυστυχώς εψαξα αλλά δεν μπόρεσα να βρω την απάντηση στο φορουμ. Το ερώτημα θα φανεί γελείο στους περισσότερους αλλά προσωπικά δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

 

Τί θα πρέπει να προσέξουμε στη σύνταξη τοπογραφικών διαγραμμάτων που αφορούν εξ΄αδιαιρέτου (εντός ή εκτός σχεδίου) ιδιοκτησίες;

Πιο συγκεκριμένα:

 

1) Προφανώς θα αποτυπώσουμε ολόκληρη την ιδοκτησία αλλά πως θα φαίνεται το τμήμα που αντιστοιχεί στον κάθε συνιδιοκτήτη;

Θα πρέπει το τοπογραφικό να συνοδεύεται απο κάποιον πίνακα κάθετης ιδιοκτησίας;

 

2) Αλλάζει ως προς κάτι η δήλωση του 651/77 ή απλά επικυρώνουμε την αρτιότητα και οικοδομησιμότητα ολόκληρου του γεωτεμαχείου;

 

3) Στο όνομα του εργοδότη και την δήλωση για σαφή υπόδειξη των ορίων, υπογράφουν αναγκαστηκά όλοι οι συνιδιοκτήτες ή μπορεί να υπογράψει μόνο ο ενδιαφερόμενος;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Στα εξ' αδιαιρέτου δεν υπάρχουν τμήματα για κάθε συνιδιοκτήτη, όλοι έχουν ποσοστό σε ότι υπάρχει μεσα στο οικόπεδο/αγροτεμάχιο

 

Σύσταση κάθετης υπάρχει μόνο στα εντός σχεδίου/οικισμού εκτός και αν έχεις αυθαίρετα για 4178

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση. Για να γίνω συγκεκριμένος:

 

Ο άνθρωπος που χρειάζεται το τοπογραφικό έχει συμβόλαιο για το τμήμα που του αντιστοιχεί το οποίο αναφέρει ότι έχει το 51% εξ΄ αδιανεμήτου.

Άρα υποθέτω ότι πρόκειται για εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησία. Παρ όλα αυτά όμως δεν έχει πλέον σχέσεις με τον άλλο συνιδιοκτήτη και τώρα θέλει τοπογραφικό.

 

Άρα ξαναγυρίζω στις παραπάνω ερωτήσεις! ( εκτός αν έχω καταλάβει κάτι λάθος..)

Link to comment
Share on other sites

Ελεγξε το συμβόλαιο του.

Εάν μιλάμε μόνο για ποσοστό εξ' αδιαιρέτου δεν μπορεί να έχει τμήμα αλλά ποσοστό επί του συνόλου.

Για τις παραπάνω ερωτήσεις, κρίνεις το οικόπεδο/γήπεδο στο σύνολό του στην δήλωση σου.

Επίσης, εργοδότης μπορεί να είναι ο ένας από τους δύο συνιδιοκτήτες, αλλά στην δήλωση σου θα τους γράψεις όλους.(Τουλάχιστον έτσι κάνω εγώ.)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση. Για να γίνω συγκεκριμένος:

 

Ο άνθρωπος που χρειάζεται το τοπογραφικό έχει συμβόλαιο για το τμήμα που του αντιστοιχεί το οποίο αναφέρει ότι έχει το 51% εξ΄ αδιανεμήτου.

Άρα υποθέτω ότι πρόκειται για εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησία. Παρ όλα αυτά όμως δεν έχει πλέον σχέσεις με τον άλλο συνιδιοκτήτη και τώρα θέλει τοπογραφικό.

 

Άρα ξαναγυρίζω στις παραπάνω ερωτήσεις! ( εκτός αν έχω καταλάβει κάτι λάθος..)

αν εχει συμβόλαιο για "τμημα",

 

[όπως προανέφερε και ο συνονοματος...]

με τις καλησπερες μου

 

Ελεγξε το συμβόλαιο του.

Εάν μιλάμε μόνο για ποσοστό εξ' αδιαιρέτου δεν μπορεί να έχει τμήμα αλλά ποσοστό επί του συνόλου.

Για τις παραπάνω ερωτήσεις, κρίνεις το οικόπεδο/γήπεδο στο σύνολό του στην δήλωση σου.

Επίσης, εργοδότης μπορεί να είναι ο ένας από τους δύο συνιδιοκτήτες, αλλά στην δήλωση σου θα τους γράψεις όλους.(Τουλάχιστον έτσι κάνω εγώ.)

 

 

 προκειται για συσταση καθετης...

και  πρεπει να εχει συνταγει πριν το 1992.

Επομενως,

αποτυπωνεις "ολο" το γηπεδο

και το δικό του τμημα της καθετης..

και τακτοποιεις στο δικο "του" τμημα  ..τυχον αυθαιρεσίες...

οι αλλες καθετες δεν σε αφορουν...

 

 

αν δεν εχει γινει συσταση καθετης....φυσικα αποτυπωνεις και παλι ολο το γηπεδο και πουλαει το εξ αδιαιρετου  ποσοστό... "παντου και πουθενα"

 

..........κάπως απιθανο το βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Καλησπέρα, έχω μια περίπτωση σύνταξης τοπογραφικού διαγράμματος για ένα γεωτεμάχιου 372 τ.μ που αντιστοιχεί σε ποσοστό εξ αδιαιρέτου 82 τοις χιλιοις (82/1000). Αποτυπώνω προφανώς ολόκληρη την ιδιοκτησία σωστά; Και κανονικά πρέπει να έχω για το τοπογραφικό της διανομής ή αυτό που αναφέρεται στο συμβόλαιο που περιγράφει όλη την ιδιοκτησία για να την εφαρμόσω (στο περίπου). Είναι εκτός σχεδίου. Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το γήπεδο αποτυπώνεται ολόκληρο. Η συνιδιοκτησία εξ αδιαιρέτου δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο στην αποτύπωση.

Θα πρέπει να έχεις  ερευνήσει το απόσπασμα διανομής. Το συμβόλαιο (αλήθεια τι συμβόλαιο είναι;) λογικά θα πρέπει να μνημονεύει την διανομή.  Να εξαρτηθείς και να προσπαθήσεις να το κουμπώσεις. Από την αποτύπωση τι συμπεράσματα βγήκαν;

Link to comment
Share on other sites

On 10/26/2023 at 3:00 PM, Pavlos33 said:

Το γήπεδο αποτυπώνεται ολόκληρο. Η συνιδιοκτησία εξ αδιαιρέτου δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο στην αποτύπωση.

Θα πρέπει να έχεις  ερευνήσει το απόσπασμα διανομής. Το συμβόλαιο (αλήθεια τι συμβόλαιο είναι;) λογικά θα πρέπει να μνημονεύει την διανομή.  Να εξαρτηθείς και να προσπαθήσεις να το κουμπώσεις. Από την αποτύπωση τι συμπεράσματα βγήκαν;

Καλησπέρα. Ο πελάτης μου έχει ένα συμβόλαιο που είναι το συμβόλαιο αγοραπωλήσίας των 82/1000 ποσοστού του οικοπέδου. Έκεί περιγράφεται όλο το οικόπεδο αλλά δεν αναφέρει μέσα τις διαστάσεις του γεωτεμαχίου αυτού (των 372 μ2) και ούτε αναφέρει αριθμό οικοπέδου διανομής. Το μόνο που έχω είναι ότι φαίνεται στην υφιστάμενη κατάσταση, ότι έχουν αγοραστεί απ άλλους, ποσοστά του συγκεκριμένου γεωτεμαχίου (του ολικού) με συγκεκριμένες διαστάσεις (υπάρχουν υλοποιημένες ιδιοκτησίες).

Link to comment
Share on other sites

τα 82/1000 ειναι εξ αδιαιρετου, που σημαινει "παντου και πουθενα"

απο πού βγαινουν τα  372 τμ.

Ειναι οικοπεδο ή γηπεδο;

Για τα άλλα συμβολαια, οπως το περιγραφεις,  εχω επιφυλαξεις ως προς το περιεχομενο τους

Το πιο πιθανον ειναι να γραφουν..."ποσοστα...% εξ αδιαρετου που αντιστοιχουν σε.."Χ" τμ.

Αυτο δεν ειναι ουτε κατατμηση ουτε διανομη.

Δες το κτηματοφυλλο του ακινητου και

τα λεμε

 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, dimitris GM said:

... που σημαινει "παντου και πουθενα συγκεκριμένα"

 

11 ώρες πριν, ΑlexTopo said:

...(υπάρχουν υλοποιημένες ιδιοκτησίες).

Αν έχουν υλοποιήσει τα ποσοστά τους επί συγκεκριμένου εδαφικού τμήματος, είναι παράνομο

Εσύ, οφείλεις να αποτυπώσεις το ενιαίο μετά από υπόδειξη των ορίων του από τον ιδιοκτήτη, και σε συνδυασμό με προγενέστερους τίτλους 

Αν αυτό δεν είναι εφικτό, δεν ασχολείσαι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.