Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη φωτισμού ισόπεδου κόμβου


gekol

Recommended Posts

Ευάγγελος έχει απόλυτο δίκιο όπως και ο Petrovich. Οσοι μπορούν να συνεισφέρουν ας συνεισφέρουν, αλλιώς δεν υπάρχει κανένα νόημα για τα φορουμ. Από την συνεισφορά του καθενός όλοι κερδίζουμε, όλοι μαθαίνουμε και έχουμε και ένα χώρο να ανατρέχουμε και να βρίσκουμε πληροφορίες. Λίγοι, λίγοι τι να κάνουμε συνάδελφοι. Λίγοι και καλοί όμως που λένε :D ...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδερφοι καλησπέρα,

 

επαναφέρω το παρόν θέμα καθώς μου έτυχε μία σχετικέ μελέτη για κόμβο στην κατασκευή μίας βιομηχανίας κατασκευής τζακιών και επεξεργασίας μαρμάρου.

Διαβάζοντας τα προηγούμενα posts είδα ότι έγινε upload κάποια μελέτη για σχετική βοήθεια των ενδιαφερομένων.

Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει που ακριβώς βρίσκονται τα αρχεία αυτής?

Σε περίπτωση που κάποιος τα έχει πρόχειρα θα τον παρακαλούσα, αν μπορούσε και δεν του κάνει κόπο, να μου τα στείλει με ένα μειλ για να πάρω κάποιες κατευθύνσεις στο [email protected]

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=165

 

H τακτική για την αναζήτηση download που αφορούν ηλεκτρολόγους είναι : πηγαίνεις στο downloads, μετά διαλέγεις ηλεκτρολόγοι μηχανικοί και μετά διαλέγεις ανάμεσα σε μελέτες, νομοθεσία, λογισμικό κτλ

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πάρα πολύ για την γρήγορη και έγκυρη ανταπόκριση.

Ελπίζω να τα βγάλω πέρα στη σύνταξη της μελέτης.

Αν μπορώ να βοηθήσω σε κατί, με χαρά θα το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Επαναφέροντας το θέμα, επειδή θα πρέπει να κάνω για πρώτη φορά μια μελέτη ηλεκτροφωτισμού κόμβου εισόδου - εξόδου σε επαρχιακό δρόμο νέας βιοτεχνίας,

γνωρίζετε κάποια νομοθεσία που μπορώ να διαβάσω ή κάποιο κανονισμό που θα πρέπει να ακολουθήσω;

 

Αναφέρεται και κάποιο ηλεκτρονικό αρχείο στο φορουμ αλλά φαίνεται μη προσβάσιμο πλέον.

 

Απ' όσο έχω ψάξει για την έγκριση του κόμβου χρειάζονται αναλυτικές τεχνικές περιγραφές, προμετρήσεις και σχέδια που συνοδεύουν τις εργασίες οδοποιίας,

υδραυλικών και Η/Μ (φωτισμό).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, μου ζητήθηκε σε κόμβο τύπου Δ, να κάνω την μελέτη ηλεκτροφωτισμού και ομβρίων υδάτων για να κατατεθούν μαζί με τις υπόλοιπες μελέτες για την έγκριση του κόμβου. Εψαξα στο διαδίκτυο αλλα δεν κατάφερα να βρω νομοθεσια για τα η/μ του κόμβου. Εχει κανενα να μου προτεινει κατι σχετικα με το που θα βρω την σχετικη νομοθεσια για να ξεκινησω να δουλευω πανω σε αυτο.

 

Ευχαριστω εκ των προταιρων

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα Nicha στην μελέτη Ηλεκτοφωτισμού θα μπορούσα να σε βοηθήσω αλλά χρειάζομαι κάποια στοιχεία_αν δεν έχει βρει άκρη στείλε μου e-mail στο [email protected]

Link to comment
Share on other sites

Το νόημα του φόρουμ είναι να γίνεται δημόσια συζήτηση.

 

Θέματα συνεργασίας μηχανικών έχουν θέση μόνο στις Αγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα, σε επαρχιακή οδό μου έχει προκύψει μελέτη ηλεκτροφωτισμού ισόπεδου κόμβου σε είσοδο-έξοδο εμπορικού κτιρίου.

Θέλω να την κάνω με το Dialux στο φωτοτεχνικό κομμάτι, στην κατηγορία φωτισμού σε ότι αφορά το πρότυπο 13201 η κατηγορία ειναι Α3 για τους χρήστες?Επισης η κατηγορία φωτισμού θα ειναι τύπου ΜΕ ή CE?Δεν εχω το πρότυπο παρά μονο κάποια άρθρα που εχω βρει.

Υπάρχει κάπου το πρότυπο ή κάποιο παράδειγμα πως προσδιορίζονται οι κατηγορίες οδών σε σχέση με τον ηλεκτροφωτισμό, γιατί στα downloads δεν έχω βρει κάτι σχετικό.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by naper26
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.