Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαιρετο εντός ρυμοτομούμενου χώρου πόλης


Recommended Posts

Καλησπέρα.. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής τους συναδέλφους :

Έχω περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής σε οικοδ. άδεια του 1990 εντός σχεδίου, στο τοπογραφικό

διάγραμμα της οποίας ένα τμήμα του οικοπέδου χαρακτηριζόταν ως ρυμοτομούμενο.

Πράγματι, το τμήμα αυτό μετά την κύρωση της Πράξης Εφαρμογής το 98, θεωρείται και είναι πλέον κοινόχρηστος χώρος.

Μπορεί ο ιδιοκτήτης να τακτοποιήσει το τμήμα αυτό, το οποίο το έχτισε το 92 ???????

Μήπως κάποιος μπορεί να ερμηνεύσει τα όσα λέει το έγγραφο υπ' αρ. πρωτ. 13417/6/6/2014?????????

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

οταν εχεις ρυμοτομουμενο τμημα κτιριου μπορεις να το υπαγεις στο νομο. βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι μπορεις να ζητησεις αποζημιωση κτλπ . δεν εχεις καμια αξιωση γι αυτο το τμημα. η τακτοποιηση λοιπον χρησιμευει μονο για μεταβιβαση και για να μην σου καταλογίσουν στο μελλον προστιμα για την αυθαιρεσια. τιποτα παραπανω και τιποτα λιγοτερο. το εψαξα προσφατα και σε αυτα κατεληξα..

Link to comment
Share on other sites

stvxri, όχι

 

εφόσον έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής (και έχει μεταγραφεί), το ρυμοτομούμενο δεν ανήκει πλέον στον ιδιώτη, δεν υπάρχει αξίωση σε αυτό, και δεν μπορεί να μπει στον 4178.

 

Θέλει ψάξιμο. Δεν έγινε ποτέ μελέτη επικειμένων;

 

 

(άλλο η πράξη εφαρμογής, άλλο η πολεοδομική μελέτη)

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Έχω μια περίπτωση όπου

Σε οικόπεδο εντός οικισμού <2000 με σχέδιο πόλεως

διώροφη ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ οικοδομή ρυμοτομείται κατά μια γωνία (ένα τρίγωνο 1.5 τ.μ περίπου)

Θέλω να το κατεδαφίσω μετά  να το δηλώσω και μετά να του δώσω βεβαίωση για να γίνει Σ.Ο.Ι

 

Πως το κατεδαφίζω?

1. αυθαίρετα  ή

2. εντάσσω στον 4495 όσο κτίσμα  δεν ρυμοτομείται  και  μετά για το ρυμοτομούμενο  εκδίδω άδεια κατεδάφισης ή

3. αφού  δηλώσω ότι δεν ρυμοτομείται  καταγγέλλω στην ΥΔΟΜ το υπόλοιπο (η οποία συντάσσει την έκθεση αυθαιρέτου καθορίζει τα μέτρα  εγώ αναλαμβάνω με  δήλωση ανάληψης της κατεδάφισης και το κατεδαφίζω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.