Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες / Δικαιώματα Διπλ. Ηλεκτρολόγου & Μηχανολόγου Μηχανικού


Recommended Posts

Τα μεταπτυχιακά φυσικά πρέπει να έχουν σαν σκοπό την εξειδίκευση σε τομέα ώστε να είσαι ακόμα ανταγωνιστικός. Αντ'αυτού είναι προγράμματα για να κολλάνε ώρες οι καθηγητές. Εδώ ρε παιδιά σε πρόγραμμα σχετικό με αυτοματισμό και δεν σου μαθαίνουν να προγραμματίσεις PLC ή να δουλέψεις με SCADA και σε μεταπτ. στις τηλεπικοινωνίες και δίκτυα δεν διδάσκαν τεχνολογία ρούτερς. Έχουμε τόσα πολλά να μάθουμε αλλά με τη νοοτροπία των Πολυτεχνείων -Πανεπιστημίων δεν τα μαθαίνει κανείς και 30 χρόνια να σπουδάζει..είναι κατάντια να παρατηρείς ότι από τα ΙΕΚ μαθαίνουν πιο ουσιαστικά πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό που λες δεν ισχύει μόνο για τα ελληνικά μεταπτυχιακά.

Και στο εξωτερικό να πας να κάνεις ένα μεταπτυχιακό για structural engineering δε θα βγεις ο γκουρού στις κτιριακές κατασκευές.

Ούτε θα έχεις μάθει του κόσμου τα λογισμικά. Ένα υπόβαθρο σε μαθαίνουν.

Αυτά είναι για να μαζεύει χρήμα το πανεπιστήμιο (όχι ότι δε χρειάζεται βέβαια ένα μεταπτυχιακό). Όσο για τα ΙΕΚ και για άλλα, ρώτησε αν μπορούν να ανταπεξέλθουν σε κάτι πέρα από αυτό που τους διδάσκεται...(άποψή μου πάντα)...

Από εκεί και πέρα το βασικό είναι ό,τι κάνεις και μαθαίνεις ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ! με διάβασμα και εμπειρία!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από εκεί και πέρα το βασικό είναι ό,τι κάνεις και μαθαίνεις ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ! με διάβασμα και εμπειρία!

 

Αυτό ακριβώς! +1 από μένα γιατί μην ξεχνάμε,το επάγγελμα του μηχανικού είναι από τα πιο δυναμικά επαγγέλματα που εξελίσσεται συνεχώς ειδικά από την βιομηχανική επανάσταση και μπρος.Χωρίς συνεχές διάβασμα,επιμόρφωση,ψάξιμο,σε προσπερνάει το τρένο και άντε να το πιάσεις

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Από εκεί και πέρα το βασικό είναι ό,τι κάνεις και μαθαίνεις ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ! με διάβασμα και εμπειρία!

 

Χωρίς συνεχές διάβασμα,επιμόρφωση,ψάξιμο,σε προσπερνάει το τρένο και άντε να το πιάσεις

 

Γηράσκω αεί διδασκόμενος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφωνώ με την λογική ότι κάνεις σπουδές για τη πάρτη σου δηλαδή για το χόμπυ σου. Είναι κλασσικό επιχείρημα για να μην σε πληρώνουν αυτό που αξίζεις. Όχι πως μόνο του του πτυχίο λέει κάτι -πολλοί το έχουν πάρει νύχτα- αλλά οι σπουδές όταν ανταποκρίνονται στις ανάγκες της εταιρείας πρέπει να πληρώνονται αναλόγως..

 

Η πληρωμή δεν είναι ανάλογη των προσόντων, αλλά ποσοστό επί του κέρδους που παράγεις στην εταιρεία. Αν θεωρείς ότι δε παίρνεις ικανοποιητικό μερίδιο από τα κέρδη που παράγεις, τότε έχεις δικαίωμα να φύγεις να πας αλλού. Κι εκεί θα φανεί το αν αξίζεις. Αν αξίζεις θα σου δώσουν περισσότερα για να σε κρατήσουν. Αν είσαι ένας από τους πολλούς, θα πρέπει να κάνεις καλύτερη τιμή για να σε προτιμήσουν.

 

Οι σπουδές είναι επένδυση και το κάνεις για να αμοιφθείς κάποια στιγμή. Η τουλάχιστον αυτό είναι το πλάνο. Δεν το κάνεις για πάρτι σου. Για πάρτι σου κάνεις κάποιο χόμπι, κάποια ασχολία, παίζεις μπάλα ή γυμνάζεσαι. Δεν σπουδάζεις. Ακριβό και χρονοβόρο χόμπι διάλεξες....Ισχύει και για δεύτερο πτυχίο ή MSc.

 

Τα όρια είναι λεπτά και παίζει πολύ ρόλο η ηλικία και η ψυχολογική κατάσταση του κάθε ανθρώπου.

 

Χόμπι μπορεί να είναι ακόμα και η προσομοίωση ενός αληθινού επαγγέλματος. Πχ η μπάλα ή το γυμναστήριο για κάποιους είναι απλά παιχνίδι και για άλλους επάγγελμα στο οποίο επενδύουν. Η επιστήμη, ιδίως όταν έχει εργαστηριακό χαρακτήρα μπορεί να είναι κι αυτή χόμπι. Συνήθως έτσι ξεκινάμε και η λογική κατάληξη είναι να βρούμε και κάποια σχετική εργασία.

 

Το ακριβό και χρονοβόρο παίζονται. Αν μένεις κοντά σε κάποιο πανεπιστήμιο οι σπουδές ακόμα είναι δωρεάν και υπάρχει αρκετή ευελιξία στα ωράρια ώστε παράλληλα να εργάζεσαι κιόλας. Τώρα αν θες να πας κάπου εκτός έδρας, να ζεις πολυτελή φοιτητική ζωή και να διατηρείς ιδιωτικό ερευνητικό κέντρο στο σπίτι, τότε το κόστος εκτοξεύεται. Αν τα έχεις γιατί όχι? 

 

Ξεκινώντας μια δουλειά με κριτήριο μόνο το κέρδος είναι επίφοβο να βασανίζεσαι με κάτι που δε σου αρέσει (και μετά να χαλάς όλα τα λεφτά σου στα χόμπι και τα ψυχοφάρμακα) και να μη βγάλεις και κέρδος. Πχ όποιος έγινε μηχανικός νομίζοντας ότι θα τα κονομήσει, τώρα την έχει πατήσει. Όποιος έγινε από αγάπη για το αντικείμενο τώρα την παλεύει πιο ψύχραιμα.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν πετιέται και τίποτα δεν πάει χαμένο.Όποιος υποαπασχολείται στην Ελλάδα και αισθάνεται ότι αδικείται καλά θα κάνει να αναζητά την τύχη του αλλού,απέχουμε λιγότερο από 24 ώρες από την Ν.Ζηλανδία,την άλλη άκρη της γης,δεν ζούμε στις εποχές που ήθελες 2 μέρες με το άλογο να πας από Αθήνα-Θεσσαλονίκη.Το θέμα είναι να μην μοιρολατρούμε και περιμένουμε από τους άλλους να αναγνωρίσουν a priori την αξία μας,μόνοι μας διεκδικούμε και μόνοι μας καθιερωνόμαστε ο καθένας στον τομέα που αγαπάει και θέλει να υπηρετήσει.Ένας soon to be μετανάστης

 

Φίλε μου αυτά που έγραψα δεν είχαν αποτρεπτικό χαρακτήρα για τον sfinas. Απλώς την γνώμη μου είπα. Εγώ έχω πετύχει. Το αποτέλεσμα της προσπάθειάς μου είναι εξαιρετικό! Θα έλεγα για σεμινάριο! Ούτε υποαπασχολούμαι ούτε τίποτα.... Ίσα ίσα.... Κερδίζω σε πληροφορώ ως Μηχανικός (ωρίς παρεξήηγηση) τόσα πολλά όσα πλέον αμοίβεται μόνο ένα ποσοστό της τάξης 10-15%. Δούλεψα και δουλεύω πάρα πολύ και συνεχίζω να επιμορφώνομαι...

 

Αλλά η δική μου εποχή όταν ξεκίνησα 17 χρόνια πίσω ήταν άλλη.... Υπήρχαν ακόμη περιθώρια να πετύχεις... Τώρα μόνο με "κολλητηλίκια" ασχέτως επιπε΄δου σπουδσών... "Βρωμάει" η αγορά από Μεταπτυχιακά και PhD....

 

Επαναλαμβάνω:Για να μείνεις τώρα στην Ελλάδα πρέπει να έχεις πολλή μεγάλη λόξα να το κάνεις... Το 1ο σου μέλημα είναι να το αγαπάς και όχι η πιθανότητα να "κονομήσεις"...

 

Να είσαι καλά ότι και αν κάνεις sfinas...

Link to comment
Share on other sites

 
 

 

Φίλε μου αυτά που έγραψα δεν είχαν αποτρεπτικό χαρακτήρα για τον sfinas. Απλώς την γνώμη μου είπα. Εγώ έχω πετύχει. Το αποτέλεσμα της προσπάθειάς μου είναι εξαιρετικό! Θα έλεγα για σεμινάριο! Ούτε υποαπασχολούμαι ούτε τίποτα.... Ίσα ίσα.... Κερδίζω σε πληροφορώ ως Μηχανικός (ωρίς παρεξήηγηση) τόσα πολλά όσα πλέον αμοίβεται μόνο ένα ποσοστό της τάξης 10-15%. Δούλεψα και δουλεύω πάρα πολύ και συνεχίζω να επιμορφώνομαι...

 

Αλλά η δική μου εποχή όταν ξεκίνησα 17 χρόνια πίσω ήταν άλλη.... Υπήρχαν ακόμη περιθώρια να πετύχεις... Τώρα μόνο με "κολλητηλίκια" ασχέτως επιπε΄δου σπουδσών... "Βρωμάει" η αγορά από Μεταπτυχιακά και PhD....

 

Επαναλαμβάνω:Για να μείνεις τώρα στην Ελλάδα πρέπει να έχεις πολλή μεγάλη λόξα να το κάνεις... Το 1ο σου μέλημα είναι να το αγαπάς και όχι η πιθανότητα να "κονομήσεις"...

 

Να είσαι καλά ότι και αν κάνεις sfinas...

 

 

Δεν ήταν μομφή προς τα σένα αυτό που έγραψα και ζητάω συγνώμη αν έτσι φάνηκε.Απλά θέλω να τονίσω πως το επάγγελμα του μηχανικού έχει τόσες προεκτάσεις και τέτοια δυναμική που είναι κρίμα αν δεν πετύχεις στην χώρα που που έτυχε να γεννηθείς,να το βάλεις κάτω.Μπορείς να πετύχεις τα πάντα παντού.Εσύ τα κατάφερες στην Ελλάδα και μπράβο σου,το πάλεψες,δεν έπαψες να επιμορφώνεσαι (που θεωρώ πως είναι το 90% του να γίνει κάποιος καλός μηχανικός),έτυχες και σε μία καλή συγκυρία.Αν κάποιος δεν πέτυχε εδώ μπορεί να πετύχει στην Αγγλία,στην Νορβηγία,στον Καναδά.Θέληση και αγάπη για το αντικείμενο να υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ ξέρω μηχανικούς σε εταιρείες εδώ που παίρνουν τρελά λεφτά χωρίς επιμόρφωση...Απλά πέτυχε που λένε..

Επίσης όλα έχουν να κάνουν με το όριο ηλικίας...Αν περάσεις την κόκκινη γραμμή δεν κάνεις τίποτε ούτε στην Ελλάδα ούτε πουθενά στον κόσμο. Απλά κυνικά το λέω

Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ ξέρω μηχανικούς σε εταιρείες εδώ που παίρνουν τρελά λεφτά χωρίς επιμόρφωση...Απλά πέτυχε που λένε..

Επίσης όλα έχουν να κάνουν με το όριο ηλικίας...Αν περάσεις την κόκκινη γραμμή δεν κάνεις τίποτε ούτε στην Ελλάδα ούτε πουθενά στον κόσμο. Απλά κυνικά το λέω

 

 

Το ότι κάποιοι που δεν επιμορφώνονται τυχαίνει να είναι καλά αμοιβόμενοι δεν σημαίνει πως αυτός είναι ο κανόνας.Η εξαίρεση είναι μάλλον

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.