Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις περί ENΦΙΑ


Recommended Posts

Γειά σας δυο θέματα για τον ΕΝΦΙΑ.

 

1.Οικία παλαιά ,με πρώτη ηλεκτροδότηση το έτος 1960.(κατέχω τη σχετική βεβαίωση της ΔΕΗ ).Ο ΕΝΦΙΑ ως τόσο υπολογίσθηκε απο το σύστημα με έτος κατασκευής οικίας το 2005. Επικοινώνησα με το υπουργείο οικονομικών (αρχικά ηλεκτρονικά και μετά τηλεφωνικά) και μου είπαν πως δεν είναι επίσημο έγγραφο η βεβαίωση της ΔΕΗ (πρώτη ηλεκτροδότηση οικίας.).Τελικός δεχθήκαν ως ημερομηνία του κτίσματος την άδεια οικοδομής η οποία νομιμοποιούσε την παλαιά οικία , υφισταμένη προ του 1983 .Δηλαδή δεχθήκαν ως ημερομηνία του κτίσματος το έτος 1983. Αν λοιπόν πάρουμε σαν υπόθεση εργασίας πως κάποιος έχτισε ένα σπίτι το 1983 , στην ίδια περιοχή με τα ίδια τετραγωνικά, εγώ γιατί να έχω τον ίδιο ΕΝΦΙΑ με αυτόν , αφού η οικία μου είναι το 1960 ;Μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό ;

 

2.Στην περιοχή μου υφίσταται πράξη εφαρμογής η οποία ΔΕΝ έχει κυρωθεί . Ως τόσο με συμβολαιογραφική πράξη παραχώρησης , έχουν παραχωρηθει για κοινόχρηστη χρήση στον Δήμο 117 τμ εκ των οποίων τα 9 τμ κτίσμα (τμήμα οικίας) και τα υπόλοιπα αύλειος χώρος.Ερωτάτε εάν για τα 117 τμ οφείλεται ΕΝΦΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

1. ο ΕΝΦΙΑ   υπολογιζεται με βαση τα στοιχεια που εσυ εδωσες...στο Ε9

Αν τα εγραψες λαθος  θα τα διορθωσεις...

 

2. Το "παραχωρηθεν" με βαση συμβολαιο,  ειναι προφανες οτι δεν ανηκει στην ιδιοκτησια σου..

Αλλά,  επρεπε να αφαιρεθει απο το Ε9

 

 

υγ

τελικα να ελεγξεις   με τον λογιστη σου αν εγιναν σωστα οι καταγραφες στο Ε9

και να προχωρησεις στις σχετικες διορθωσεις...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς ευχαριστώ για όσα μου γράφετε. Αλλά εάν θέλετε  κοιτάξτε καλύτερα το πρώτο μου ερώτημα  διότι δεν μου απαντάτε σ 'αυτό.Όσο για το δεύτερο ερώτημά μου , έχω την ίδια άποψη - (αν και Δεν είναι προφανές πως ΔΕΝ ανήκει στην ιδιοκτησία μου , διότι δεν έχει συντελεσθεί η απαλλωτρίωση και συμφωνα με το σύνταγμα ουδείς στερείτε την ιδιοκτησία του αν πρώτα δεν αποζημιωθεί, ούτε έχω παραιτηθεί αυτού του δικαιώματος , το αναφέρω ρητά και στη συμβολαιογραφική πράξη παραχώρησης)...αλλά κάνω την εξής σκέψη: για τα παραχωρημένα ποιος θα πληρώσει τον ΕΝΦΙΑ ; ο ΟΤΑ ; εάν είναι έτσι μήπως του ανοίξω την όρεξη και με πάει σε καμιά ατομική πράξη εφαρμογής; διότι υφίσταται περίπτωση στην περιοχή μου άρσης των απαλλοτριώσεων λόγω  παρέλευσης πολλών ετών χωρίς κύρωση της πράξης εφαρμογης .

 

και πάλι ευχαριστώ.

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα γιατί υπάρχει συμβόλαιο παραχώρησης ενώ εκκρεμεί η κύρωση της πράξης εφαρμογής. Πως απαιτήθηκε να γίνει κάτι τέτοιο;

Μήπως στην περιοχή του ακινήτου σου δεν υπάρχει πράξη εφαρμογής;

Τσέκαρε το αυτό με το μηχανικό σου και τους κωδικούς του Ε9 με το λογιστή σου.

 

παραθέτω ένα παράδειγμα από την  ΠΟΛ 1237/11-11-2014 του ΥΠ. ΟΙΚ.:

IV. ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ 

ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ 

  

Παράδειγμα 4:  

Αγροτεμάχιο  επιφανείας  1.000  τ.μ.  εντάσσεται  σε  σχέδιο  πόλης  και 

σύμφωνα  με  αυτό  τα  800  τ.μ.  είναι  οικόπεδο  άρτιο  και  οικοδομήσιμο,  τα  50  τ.μ. 

ρυμοτομούνται  (χωρίς  αποζημίωση)  και  τα  150  τ.μ.  απαλλοτριώνονται  (με 

αποζημίωση) για να γίνουν πλατεία.  

  Μέχρι  την  κύρωση  της  πράξης  εφαρμογής  ο  φορολογούμενος  αναγράφει 

στη δήλωση στοιχείων ακινήτων το σύνολο της επιφανείας (1.000 τ.μ.), ως οικόπεδο 

που τελεί υπό αναγκαστική απαλλοτρίωση (στήλη 10, κωδικός 2).  

  Όταν κυρωθεί η πράξη εφαρμογής ο φορολογούμενος: 

α) αναγράφει τα 800 τ.μ. ως οικόπεδο σε μία γραμμή.  

β)  σε  άλλη  γραμμή  αναγράφει  τα  150  τ.μ.  ως  τελούντα  υπό  αναγκαστική 

απαλλοτρίωση (στήλη 10, κωδικός 2). Εφόσον καθορισθεί αποζημίωση και παρέλθει 

ένα έτος από τον προσδιορισμό της, στη στήλη 32 συμπληρώνει τον κωδικό 5 (Έχει 

ορισθεί  με  αμετάκλητη  δικαστική  απόφαση  ή  με  οριστική  διοικητική  πράξη 

αποζημίωση,  για  απαλλοτρίωση  ή  ρυμοτομικό  βάρος  ή  δέσμευση  κάθε  είδους  και έχει παρέλθει ένα έτος από την έκδοσή της χωρίς να καταβληθεί η αποζημίωση). Αν 

την  αποζημίωση  οφείλει  να  την  καταβάλει  δήμος,  το  τμήμα  αυτό  του  οικοπέδου 

αναγράφεται  με  κωδικό  13  στη  στήλη  19  και  παράλληλα  στη  στήλη  32 

συμπληρώνεται ο κωδικός 5.  

  Όταν  καταβληθεί  η  αποζημίωση  για  τα  150  τ.μ.,  ο  φορολογούμενος  τα 

διαγράφει από τη δήλωση στοιχείων ακινήτων. 

 

και απόσπασμα από τη γενική οδηγία:

Σε  περίπτωση  γηπέδου,  το  οποίο  βρίσκεται  σε  περιοχή  για  την  οποία  έχει 

εκδοθεί  πράξης  εφαρμογής  και  εκκρεμεί  η  κύρωση  αυτής,  ο  φορολογούμενος, 

μέχρι την κύρωσή της, αναγράφει το ακίνητο ως οικόπεδο στην κατάστασή του (και 

όχι  όπως  αυτό  θα  διαμορφωθεί  μετά  την  κύρωση  της  πράξης  εφαρμογής),  με  την 

ένδειξη  ότι  τελεί  υπό  αναγκαστική  απαλλοτρίωση.  Επισημαίνεται  ότι,  μετά  την 

κύρωση της πράξης εφαρμογής, αναγράφεται σε μία γραμμή το οικόπεδο, το οποίο 

απομένει, και σε διαφορετικές γραμμές αναγράφονται τα τμήματα του οικοπέδου, για 

τα οποία εκκρεμεί αποζημίωση και μέχρι την καταβολή αυτής 

 

και για την παλαιότητα, ανέσυρα από το "πρώτο θέμα"-οδηγός Ε9 του φοροτεχνικού κ. Χρήστου Δ. Μελά το παρακάτω:

- Αν δεν υπάρχει οικοδοµική άδεια ποιο έτος γράφεται;

- Όταν δεν υπάρχει οικοδοµική άδεια στη στήλη 14 του πίνακα 1 στο 

έτος κατασκευής για το κτίσµα γράφεται το έτος κατασκευής το οποίο 

προκύπτει από οποιοδήποτε δηµόσιο έγγραφο.

 

- Αν υπάρχουν περισσότερες οικοδοµικές άδειες;

- Όταν για το ίδιο κτίσµα υπάρχουν περισσότερες από µία οικοδοµικές 

άδειες στο έτος κατασκευής γράφεται το έτος της νεότερης άδειας.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Λοιπόν , εγώ αγόρασα το σπίτι το 2000 . Ο ιδιοκτήτης απο τον οποίον αγόρασα το σπίτι ,προκειμένω να το πουλήσει ,το έτος 1999, το εξαίρεσε απο την κατεδάφιση και στην συνέχεια εξεδωσε οικοδομική άδεια νομιμοποιήσης της οικίας (νομιμοποιήση παλαιάς οικίας υφισταμένη προ του 1983 , οπως αναφέρει στην άδεια οικοδομής).Αυτό έγινε διότι η οικία είχε χτισθεί το 1957 και τότε χτιζόνταν με μια απλή άδεια της αστυνομίας.Επειδή όμως υφίστατο και πράξη εφαρμογής (η οποία οπως εχω αναφέρει ΔΕΝ έχει κυρωθεί ακόμα ) - υποχρεώθηκε σε συμβολαιογραφική πράξης παραχώρησης , των όσων τετραγωνικών μέτρων απαλλοτριωνόνταν βάσει του σχεδίου (117 τμ εξ ών τα 9 οικία και τα υπόλοιπα αύλειος χώρος).Τώρα όπως ανέφερα η οικοδομική άδεια έγραφε επάνω οτι νομιμοποιεί οικία προ του 1983. Η εφορία αυτή δέχτηκε ως ημερομηνία του κτίσματος. Ως τόσο εγω κατέχω βεβαίωση απο τη ΔΕΗ , στην οποία αναφέρεται ως έτος πρώτης ηλεκτροδότησης το έτος 1960 . Η εφορία όμως δεν κάνει δεκτή αυτή την ημερομηνία , διότι λεει πως ΔΕΝ επίσημο έγγραφο. Και ξαναθέτω πάλι τα ερωτήματα: 1.Γιατί να πληρώνω ενφια για ένα σπίτι του 1960 ωσάν να είναι του 1983 ; Γιατί ΔΕΝ είναι επίσημο έγγραφο αυτό της ΔΕΗ ; 2.Παραχωρημένο ναι , αλλά δεν έχει αποσπασθεί απο την ιδιοκτησία μου αφού δεν έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής( και κατά συνεπεία δεν έχει γίνει μετεγγραφή του ακινήτου στο υποθηκοφυλάκειο με το νέο εμβαδο του ) - ποός πληρώνει τον ενφια λοιπον ; εγώ η ( διαζ) ο ΟΤΑ; Και άν τον πληρώνει ο ΟΤΑ - μήπως του ανοίξω την όρεξη για καμιά ατομική πράξη εφαρμογής ; (πάω για μαλί και βγώ κουρεμένος δηλαδή )

 

Πιστεύω να έγινα κατανοητός. Σας ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μπέρδεμα ή περίπτωσή σου. Το έτος παλαιότητας για τον ΕΝΦΙΑ το ορίζεις εσύ στο Ε9 και αυτό παίρνει και το ηλεκτρονικό σύστημα εκκαθάρισης για τον υπολογισμό του. Χαρτιά και έγγραφα στην εφορία δεν δίνεις εκτός αν στα ζητήσουν σε έλεγχο. Πάντως είτε το σπίτι είναι του '60 είτε του '83, ο συντελεστής παλαιότητας είναι 1, δεν αλλάζει κάτι.

Για το θέμα του εγγράφου, ο νόμος ορίζει τι έγγραφα γίνονται δεκτά από τις εφορίες για την πιστοποίηση παλαιότητας του ακινήτου. Προσωπικά γνώριζα οτι η βεβαίωση της ΔΕΗ γίνεται δεκτή εφόσον δεν υπάρχει συμβόλαιο και οικοδομική άδεια. Εφόσον το ακίνητο δεν έχει αποσπαστεί από την ιδιοκτησία γιατί δεν βγήκε πράξη εφαρμογής τότε πληρώνεις εσύ τον ΕΝΦΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σας. Ιδιαίτερα διευκρινιστικό αυτό που γράφεται για τον συντελεστή. Σας ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Η ανωτέρω ΠΟΛ 1237/11-11-2014 , παραμένει σε ισχύ σε ότι αφορά τον τρόπο δήλωσης
οικοπέδων χωρίς πράξη εφαρμογής  ?

Πως δηλώνεται στο Ε9 "αγροτεμάχιο"  ,  το οποίο είναι πλέον εντός σχεδίου αλλά δεν έχει καν δημοπρατηθεί η μελέτη πράξης εφαρμογής ?
Αν ρυμοτομείται σε 2 ή περισσότερα τμήματα , δηλώνεται ως ενιαίο ή όχι ?

Οπως είπαμε δεν υπάρχει πράξη εφαρμογής.

 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.