Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργήθηκε η υποχρεωτική εγγραφή στα Επιμελητήρια


Engineer

Recommended Posts

Και παλιά (τουλάχιστον μέχρι το 2004 που το πλήρωνα) υπήρχε συνδρομή για εργολήπτες.... 

Στην καρτέλα μου πάντως έχει μόνο τα 65€.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι απο παλιά φίλο να πληρώνει κατι παραπάνω στο ΤΕΕ επειδή ειχε ΜΕΚ. Άλλωστε στη βεβαίωση που δίνει αναφέρει "δεν ειναι εργολήπτης δημοσίων έργων" η "ειναι εργολήπτης δημοσίων έργων" . Ο δικός μου δεν ξερω για πιο λόγο το ειχε αναφέρει στο ΤΕΕ και τον χρέωναν έξτρα, εγω ουδέποτε το δήλωσα και δεν με χρεώνουν καθώς στη βεβαίωση λεει "δεν ειναι εργολήπτης δημοσίων έργων"

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ισως να ειχε ατομικη επιχειρηση, για τους ελευθερους επαγγελματιες δεν ισχυε ποτε 

 

Ετήσια συνδρομή μελών ΤΕΕ γραμμένων στο Μητρώο Εμπειρίας Κατασκευαστών (ΜΕΚ):       Εφ όσον έχουν ατομική επιχείρηση 55,00 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ειχε ποτε ΜΕΕΠ. Δουλεύει με μπλοκάκι σε μεγάλη κατασκευαστική και παράλληλα στελεχώνει με ΜΕΚ αλλη εταιρεία χτες μιλήσαμε και μου ειπε για 100 κατι που του ήρθε αλλα δεν του έκανε εντυπωση

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα ΜΕΛ σιγουρα δεν υπηρχε συνδρομη.

Και για ποιο λογο να υπαρχει?

Δεν πληρωνουμε με την εγγραφη και την ανανεωση?

 

Βλεπω το ΤΕΕ να βαζει συνδρομη και στους Εν. Επ. και στους Ε.Δ......

Link to comment
Share on other sites

Για ΜΕΛ δεν εχω και εγω άποψη. Αν μπήκε τωρα παει να πει οτι το ΤΕΕ μάλλον θέλει να βγάλει τα σπασμένα απο τη μη υποχρεωτική έγγραφη πλέον. Θα ξεζουμίζουν τους υπάρχοντες.

Πάντως το ερώτημα ειναι αν καποιος δεν εγγραφεί πλέον στο ΤΕΕ απο που θα λάβει την άδεια άσκησης;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ικαρε διαβαζε και τι γραφουν οι προηγουμενοι

 

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το τμήμα συνδρομών του ΤΕΕ, μου είπαν πως η διοίκηση εχει χρεώσει συνειδητά έξτρα 50 ευρώ το χρόνο για εργολήπτες-μελετητές, κάτι που θα ισχύει εφεξής ΚΑΘΕ χρόνο.

Στην ερώτησή μου τί θα γίνει αν δεν το πληρώσω η απάντηση ήταν:"Δεν θα μπορείτε να πάρετε πλέον βεβαίωση ΤΕΕ, με ότι αυτό συνεπάγεται".

Ακόμα ένα γαμ...τικο, στην υγειά των κορόιδων μηχανικών.Μπράβο στο εκλεκτό επιμελητήριό μας και σε μας τα ζώα που τους εκλέγουμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα και συμφωνώ

1 ΜΕΚ,ΜΕΛ θα εχουν μονο όσοι το χρειάζονται σε πρώτη φάση και...

2 ..αν δεν βγουν τα κουκιά θα χρεώνουν συνδρομή για χρήση συστήματος αμοιβών, ελεγκτές δόμησης, εν.επ και δεν συμμαζευεται..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όντως απο φέτος βάλαν 50ευρώ σε όσους έχουν μελετητικό πτυχίο....Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το τμήμα μητρώου του ΤΕΕ με ενημέρωσαν ότι έχουν βάλει αυτό το 50αρικό επιπλέον των 55 ευρώ που είναι η ετησία συνδρομή..μαλιστα.Θα τα γράψουν στο δημόσιο χρέος και αυτά...(υποσημειώση το πτυχίο μου έχει λήξη εδώ και 6μηνες)

Edited by tomkat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.