Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργήθηκε η υποχρεωτική εγγραφή στα Επιμελητήρια


Engineer

Recommended Posts

Εμένα, εδώ στο ΤΕΕ/ΤΚΜ, μου είπαν πως ζήτησαν τα στοιχεία από το τμήμα Δ15 έτσι ώστε πλέον να χρεώνουν και τα άτομα μελετητές εκτός από τις εταιρείες.

Κι επειδή έχει λήξει το πτυχίο μου από το 2012, μου είπαν πως μπορώ να περάσω από το ταμείο τους και να κάνω μια υπεύθυνη δήλωση ότι πια δεν βρίσκεται σε ισχύ, ώστε να με διαγράψουν από το σχετικό κιτάπι και να πληρώσω μόνο την συνδρομή μέλους.

 

Έστειλα χθες ένα προσωπικό μήνυμα στον πρόεδρα στο blogspot που έχει, σχετικά με αυτό αλλά και για το ασφαλιστικό, αλλά φαίνεται πως η ανασυγκρότηση του κλέβει όλο τον πολύτιμο χρόνο του και δεν προκάμει ν' απαντήσει. 

Link to comment
Share on other sites

ο πρόεδρος τώρα ασχολείται με την ένωση με τους άλλους προέδρους-διευθυντές που έχει κάνει να λάβει ΚΑΛΗ θέση στην ανασυγκρότηση της χώρας....

 

 

τοπε και ο  συνάδελφος  αλέξης .....μηχανικός ντε :mrgreen:   δεν γίναμε πολιτικοί σκέτοι 8-)

 

«Καθοριστικός ο ρόλος του ΤΕΕ στην παραγωγική ανασυγκρότηση της χώρας»

 tsipraw-300x212.jpg

Αναβάθμιση της Τράπεζας Αττικής, στην οποία το ΤΣΜΕΔΕ είναι ο πλειοψηφών μέτοχος, σε τράπεζα υπό δημόσιο έλεγχο, εκτός του θεσμικού πλαισίου των συστημικών τραπεζών ζήτησε ο Αλ. Τσίπρας.

 

 

 

 

αλλά  είδατε πως το πε....?????   καθοριστικός ο ρόλος του ΤΕΕ !!!

οι μηχανικοί του ΤΕΕ  τον  πουλελε :shock:

μόνο για να πληρώνουμε ΤΣΜΕΔΕ είμαστε καλοί

ακόμα και η τράπεζα που πληρώσαμε  θα γίνει ΚΡΑΤΙΚΗ.....δλδ θα συνεχίζουμε να πληρώνουμε ΕΜΕΙΣ τα δάνεια των άλλων

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Καλα κάνουν αφου υπάρχουν ακόμη αυτοι που τους πληρώνουν χαζοί ειναι; Και εγω το ίδιο θα έκανα αν ειχα τέτοια θύματα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ικαρε στοχα πει και παλιά....

 

προσωπικά δεν είχα πληρώσει.....αλλά επειδή το κατασκευαστικό είναι παρκαρισμένο....πήγε ο άλλος για ενημερότητα και είδε ότι είναι απλήρωτα και τα πλήρωσε..

εγώ το διαπίστωσα μετά που χρειάστηκε να παω τσμεδε για άλλη υπόθεση και μουπαν ότι είναι πληρωμένα

και επειδή μου τακανε δώρο μια φορά  δεν μπορώ να τα αφήνω γιατί θα ξαναπληρώσει και δεν θέλω

Link to comment
Share on other sites

Οπως είπες ειχα και το πλήρωσα.. Αν δεν είχες; Πόσοι ειναι χόμπιστες που τους πληρώνουν οι γονείς το ταμείο για να κάθονται η σπρώχνουν λεφτα απο αλλα εισοδήματα για να κάθονται; Τη μεγαλύτερη ζημιά αυτοι την εχουν κανει και όχι αυτοι που το χρειάζονται γιατι εξασκούν το επάγγελμα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σε άλλο άρθρο αυτό έχω πει....

 

 

οι μισοί από όσους πληρώνουν τσμεδε είναι χομπίστες......καράβια νάχα  τσμεδε θα πλήρωνα....

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά γιατι εχεις εξΑσφαλοσμενη περίθαλψη και σύνταξη χωρίς να κανεις τιποτα σε σχέση με ΙΚΑ που πρεπει να εισαι μισθωτός η ΟΑΕΕ που πρεπει να διατηρείς επιχείρηση έστω και εικονικά...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά, συνδρομές για το 2015 πληρώνουμε ή δεν πληρώνουμε; Συγνώμη που ρωτάω αλλά διάβασα και τις 7 σελίδες και μπερδεύτηκα. Στο ΤΕΕ που τηλεφώνησα απόρησαν κιόλας με την ερώτησή μου και μου είπαν ότι φυσικά και πρέπει να τις πληρώσω. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πριν ένα μήνα πήγα στο ΤΕΕ και ρώτησα γιατί δεν έχουν αναπροσαρμοστεί οι συνδρομές με βάση τον Ν.3586Β/2014 καθώς και αν εξακολουθούν να είναι υποχρεωτικές. Η απάντηση της αρμόδιας (?) ήταν ότι ο νόμος ισχύει μόνο για εμπορικά επιμελητήρια και ότι αυτό αναφέρεται κάπου μέσα στο ΦΕΚ. Δυστυχώς δεν το είχα μαζί μου, αλλά διαβάζοντάς το στη συνέχεια προφανώς δεν βρήκα πουθενά τέτοια επισήμανση.
Επειδή το δούλεμα έχει χτυπήσει κόκκινο, υπάρχει κάποια νεότερη ενημέρωση ή πληροφόρηση πάνω στο θέμα? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.