Μετάβαση στο περιεχόμενο

Να μας φυλάει ο Θεός !


Gyro Gearloose

Recommended Posts

 

 

και όχι αυτό που σου φτιάξανε ΔΕΝ είναι αντισεισμικό ότι και αν σου είπαν

 

Πρωτα απο ολα δεν γενικευσα για να παρει η μπαλα ολους τους μηχανικους και μαστορους. Οι αντισεισμικοι κανονισμοι σαφως και ειναι καλοι, ακομη καλυτερα θα ηταν να τους ξερουν και αυτοι που υποτιθεται οτι τους εφαρμοζουν. Σε ποσες οικοδομες για παραδειγμα εχετε δει να χρησιμοποιουν οι μαστοροι πλαστικους ή κεραμικους (ακομη καλυτερα) αποστατες σε οπλισμο σε κολωνες, ειδικα οταν εχουν βαλει στο καλουπι την βλακεια την πολυστερινη ! Σε ποσα σχεδια εχετε δει να αναγραφονται ολες οι αποστασεις του οπλισμου απο την επιφανεια ?

 

Τελος παντων, δεν εχω καμια αμφιβολια για την αντισεισμικοτητα της κατασκευης. Γενικως, επαληθευσα και μονος μου τους υπολογισμους, χρησιμοποποιηθηκε σκυροδεμα 10 Mpa ισχυροτερο απο τους υπολογισμους, και μετρησα μονος μου τις περισσοτερες διατομες και αποστασεις σε οπλισμο και τσεκαρα τις αποστασεις και τα τελειωματα απο τα τσερκια, καθως και τις αποστασεις απο την επιφανεια. Και φυσικα ήμουνα παρον στη σκυροδετηση.

Τι γινεται ομως με τους ιδιοκτητες που δεν ξερουν ? Γιατι θα πρεπει να κοιταξει ο ιδιοκτητης στη "κρυσταλινη σφαιρα" ή να παει σε μεντιουμ για να βρει μηχανικους και συνεργεια που να ξερουν τι κανουν ?

 

 

όλα είναι σημαντικά. Το καθενα εξίσου σημαντικό με τα άλλα....

 

Πάντως εγώ θα σε έβαζα να διαλέξεις 43 νούμερα στο joker και θα έπεσα τα υπόλοιπα...

Καλη ιδεα ! στειλε μου ιδιωτικο μυνημα για να σου πω τους αριθμους.

Θα μοιραστουμε τα κερδη, θα κανουμε και συμφωνητικο και θα το καταθεσουμε στην εφορια.

Το κακο με την Ελλαδα ειναι οτι και συμφωνητικο να εχεις αν κατι παει στραβα θελεις 10 χρονια για να εκδικαστει η υποθεση !!!

Edited by terry
  • Upvote 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Σε ποσες οικοδομες για παραδειγμα εχετε δει να χρησιμοποιουν οι μαστοροι πλαστικους ή κεραμικους (ακομη καλυτερα) αποστατες σε οπλισμο σε κολωνες, ειδικα οταν εχουν βαλει στο καλουπι την βλακεια την πολυστερινη ! Σε ποσα σχεδια εχετε δει να αναγραφονται ολες οι αποστασεις του οπλισμου απο την επιφανεια ?

 

 

Αν δεν εβαλαν ουτε αποστατες (τουβλο οπως ειπες), πιστευω οτι πραγματι διαλεξες τους καλυτερους μηχανικους και τα καλυτερα συνεργεια.

Επειδη ρωτησες,ακομα και στις χεροτερες μελετες περιλαμβανονται αυτα που αναφερεις εστω και σαν τυποποιημενο υπομνημα.

 

Τελος παντων, δεν εχω καμια αμφιβολια για την αντισεισμικοτητα της κατασκευης. Γενικως, επαληθευσα και μονος μου τους υπολογισμους, χρησιμοποποιηθηκε σκυροδεμα 10 Mpa ισχυροτερο απο τους υπολογισμους, και μετρησα μονος μου τις περισσοτερες διατομες και αποστασεις σε οπλισμο και τσεκαρα τις αποστασεις και τα τελειωματα απο τα τσερκια, καθως και τις αποστασεις απο την επιφανεια. Και φυσικα ήμουνα παρον στη σκυροδετηση.

 

 

Αφου εβαλες και 10Μpa πανω, δεν εχεις να φοβασαι τιποτα.

Τι σκας?

Τους μηχανικους τι τους θες, δεν μπορω να καταλαβω.

Μην επενδυσεις στην Ελλαδα τιποτα αλλο και μας παρεις και τη δουλεια..

 

Τι γινεται ομως με τους ιδιοκτητες που δεν ξερουν ? Γιατι θα πρεπει να κοιταξει ο ιδιοκτητης στη "κρυσταλινη σφαιρα" ή να παει σε μεντιουμ για να βρει μηχανικους και συνεργεια που να ξερουν τι κανουν ?

 

 

Γυρισε το στο μηχανιλικι, να προσλαβουν εσενα Τεχνικο Συμβουλο.

Σιγα το δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα τι συζητάμε ή τι μας ρωτάς.

Εάν θέλεις να γίνεις μηχανικός, μαζί σου. Είναι ομολογουμένως ωραίο επάγγελμα αλλά θέλει να έχεις και πολλά........εφόδια.

Μπορείς να ξεκινήσεις όμως προετοιμασία για τις πανελλαδικές εξετάσεις και εύχομαι ειλικρινά να επιτύχεις.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.