Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργείται το τεκμήριο αυτοπαράδοσης


Recommended Posts

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά και από μένα .

 

Από την στιγμή που έχουμε σύσταση , τα κοινόχρηστα αφορούν όλους και η πώληση αφορά την ιδιοκτησία κατοχή και χρήση της ΟΙ , αλλά μόνο την κοινή κατοχή και χρήση των κοινοχρήστων .

 

Αφού λοιπόν δεν έχει παραδοθεί η ΟΙ προφανώς δεν ενδιαφέρει η παράδοση των κοινοχρήστων .

 

Αλλωστε σκέψου ότι αν δεν έχουμε υποχρέωση ασανσέρ , τότε η σκάλα είναι έτοιμη από τα μπετά .

Link to comment
Share on other sites

 στην προκειμένη περίπτωση είναι σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας σε οικοδομή εντός σχεδίου, όμως όχι πολυόροφο κτίριο, αλλά 3 μεζονέτες τρίπατες η καθεμία(υπ-ισογ-α όροφ) , ανεξάρτητες μεταξύ τους, απλά με κοινό φ.ο.

Αρα λέτε το να πουλήσεις την μία , είτε ημιτελής (άρα πληρώνεις το ΦΠΑ μέχρι το στάδιο που βρίσκεται), είτε με την υποχρέωση αποπεράτωσης (οπότε πληρώνεται όλο το ΦΠΑ αυτής), δεν γεννάται σε καμία από τίς άλλες υποχρέωση αυτοπαράδοσης. Ακόμα και αν τελειώσουν?

Link to comment
Share on other sites

στην ανω ΠΟΛ  1049

εχεις παραδειγμα με καθετες  που σε καλυπτουν 100%στο ερώτημα  σου

 

αυτο που λεμε ειναι  οτι η εντος  "τετραετιας"  υποχρέωση αυτοπαραδοσης....εχει ...αφαιρεθεί,,

 

Τι θα γινει...μετα τις εκλογες...θα το δούμε... :smile: :-)

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα.Η καταργηση του τεκμηριου αυτοπαραδοσης, τι σημαινει  τελικα? Οτι καταργειται η τετραετια μετα την αποπερατωση της οικοδομης και γινεται η αυτοπαραδοση οποτε θελομε?

 

Οταν θα γινει αυτοπαραδοση π.χ. μετα απο 6,7,8...χρονια απο την αποπερατωση ενος απουλητου διαμερισματος με σκοπο να το μισθωσω θα πρεπει να πληρωσω το ΦΠΑ που του αναλογει?

 

Εν τω μεταξυ θα το εχω στη πλατη μου (εφ'οσον δεν εχει γινει αυτοπαραδοση διοτι δεν εχω να πληρωσω ΦΠΑ) με συνεπεια η εν λογω εγκατασταση(υποκαταστημα) να μην εχει κλεισει φορολογικα

 

και να υποκειμαι καθε χρονο γι'αυτο το υποκαταστημα τελος επιτηδευματος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Η καταργηση του τεκμηριου αυτοπαραδοσης, τι σημαινει  τελικα? Οτι καταργειται η τετραετια μετα την αποπερατωση της οικοδομης και γινεται η αυτοπαραδοση οποτε θελομε?

 

 πηρε παραταση μεχρι και το 2016

 

καταργηθηκε γενικα η παραγραφος για την τετραετια.. δες και ανω #16     απο τον Σωτηρη]

 

Οταν θα γινει αυτοπαραδοση π.χ. μετα απο 6,7,8...χρονια απο την αποπερατωση ενος απουλητου διαμερισματος με σκοπο να το μισθωσω θα πρεπει να πληρωσω το ΦΠΑ που του αναλογει?

 

 οταν  αν το μισθωσεις...μεχρι το 2016, τοτε θα υπαρχει σχετικη  υποχρεωση.  Για μετα το 2016...θα δουμε.

 

Εν τω μεταξυ θα το εχω στη πλατη μου (εφ'οσον δεν εχει γινει αυτοπαραδοση διοτι δεν εχω να πληρωσω ΦΠΑ) με συνεπεια η εν λογω εγκατασταση(υποκαταστημα) να μην εχει κλεισει φορολογικα

 

αμα υπαρχει εγκατασταση, σημαινει οτι χρησιμοποιειται... αρα υποκειται σε  ΦΠΑ αφης αρχισε να χρησιμοποιειται

 

και να υποκειμαι καθε χρονο γι'αυτο το υποκαταστημα τελος επιτηδευματος?

το διορθωσα....αφου το "2016" που εγραφα,  αφορα την περιπτωση  της αναστολης   του φορου υπεραξιας... :sad: :-(

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.