Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τζάκι - Καλοριφέρ


Cerebrus

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

 

Έβαλα πρόσφατα τζάκι το οποίο συνδέεται με τα καλοριφέρ. Όλα έγιναν από την αρχή οπότε τα πράγματα είναι καινούργια. Είμαι πολύ απογοητευμένος όμως γιατί δεν είναι αυτό που περίμενα. Εχω αγοράσει 3 ψηφιακά θερμόμετρα και τα έχω βάλει το ένα στο σαλόνι και τα αλλα 2 στις κρεβατοκάμαρες. Η θερμοκρασία δωματίου δεν εχει παει ποτε 23 βαθμούς με εξωτερική θερμοκρασία άνω των 10 βαθμών . Το μονο που σκέφτομαι ειναι οτι επειδη ειναι παλιο το σπιτι ίσως να μην έχει καλή μόνωση και να εχει απώλειες . Μόνωση στην ταράτσα έχει γίνει αλλα περιμετρικά όχι και ειναι και μονοτουβλο. Αν έχει βάλει κανεις θα ήθελα τις γνωσεις σου μπας και κανω εγω κατι λαθος. 

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Πριν από οποιαδήποτε παρέμβαση πρώτα θωρακίζουμε το κέλυφος, τα κουφώματα μας και μετά προχωράμε...Στην περίπτωσή σου δύσκολα θα έχεις τα αποτελέσματα που θέλεις, άσε που στα πολύ κρύα θα είσαι πάνω από το τζάκι συνεχώς..

Φαντάζομαι βέβαια ότι πριν την εγκατάσταση θα είχε προηγηθεί μελέτη διαστασιολόγησης από κάποιον μηχανικό και όχι από πωλητή, ή κάποιον που στηριχθηκε στα υφιστάμενα σώματα. Επίσης πριν απο αυτό καλό θα ήταν να γινόταν και μια μελέτη θερμικών απωλειών απο μηχανικό πάλι για να ξέρει που βαδίζει για το δεύτερο στάδιο...

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Πριν από οποιαδήποτε παρέμβαση πρώτα θωρακίζουμε το κέλυφος, τα κουφώματα μας και μετά προχωράμε...Στην περίπτωσή σου δύσκολα θα έχεις τα αποτελέσματα που θέλεις, άσε που στα πολύ κρύα θα είσαι πάνω από το τζάκι συνεχώς..

Φαντάζομαι βέβαια ότι πριν την εγκατάσταση θα είχε προηγηθεί μελέτη διαστασιολόγησης από κάποιον μηχανικό και όχι από πωλητή, ή κάποιον που στηριχθηκε στα υφιστάμενα σώματα. Επίσης πριν απο αυτό καλό θα ήταν να γινόταν και μια μελέτη θερμικών απωλειών απο μηχανικό πάλι για να ξέρει που βαδίζει για το δεύτερο στάδιο...

 

 θα ήθελα καταρχήν να σε ευχαριστήσω για την άμεση απάντηση σου.

 

Το σπίτι είναι 30ετίας αλλά έγινε ανακαίνιση.Μπήκαν σε όλο το σπίτι πόρτες και παράθυρα αλουμινίου και στην ταράτσα έγινε 15 πόντους μόνωση. Τώρα τα υλικά δεν θα θυμάμαι αλλά αν χρειαστεί τα βρίσκω. Το μόνο που σκέφτομαι να κάνω με την καινούργια χρονιά είναι θερμοπρόσοψη γιατί είναι μονότουβλο και μας είχε βγάλει πολύ υγρασία στους τοίχους. Τα τετραγωνικά του σπιτιού μου τα έβγαλε μια φίλη που είναι πολιτικός μηχανικός και τα έδωσε σε έναν φίλο της και εκείνος μας είπε τι θερμίδες θέλει το κάθε δωμάτιο. Η θερμοκρασία νερού στο τζάκι κυμαίνετε μεταξύ 55-60 βαθμούς. Έχω δει η θερμοκρασία δωματίων να φτάνει μεχρι 21 βαθμους αλλα τώρα στα πολύ κρύα με το ζόρι παει 20. Είμαι πολύ απογοητευμένος και δεν ξέρω τι να κάνω για αυτο θα ηθελα τις γνώσεις σας.

 

Κατι που δεν ξερω αν παίζει ρολο.το τζακι το δουλευω με πευκο και δρυς 

Link to comment
Share on other sites

Αν μονότουβλο τοίχο εννοείς όντως ένα απλό τοίχο με 1 τούβλο και επιχρίσματα, τότε οι επεμβάσεις που έκανες είναι σαν να έβαλες τριπλά θερμομονωτικά κουφώματα σε τσαντίρι από παλέτες.

Πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον σοβαρό μηχανολόγο για μια μελέτη θερμομόνωσης της τοιχοποιίας, γιατί και η "απλή συνήθης" θερμοπρόσοψη που πουλάνε έξω με το κιλό δεν κάνει θαύματα!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι καλή χρονιά σε όλους. Καλά τα είπαν οι προηγούμενοι συνάδελφοι, η σωστή θερμομόνωση ξεκινά από τη μελέτη, αλλά φίλε Cerebrus μήπως κάνεις κάποιο λάθος με τον τοίχο; Μονότουβλο; Πως είναι δυνατόν; Μα που έχει σκάψει ο ηλεκτρολόγος να περάσει σωληνώσεις; Μήπως εννοείς μπατικός; Κατ' αρχήν τι πάχος έχει; 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

για την καυση οσο αναφορα  το πευκο εχει γινει συζητηση παλαιοτερα απο κατασκευαστεs και δεν το συνιστουν γιατι αφηνει καταλυπα βερνικιου στα μεταλα με αποτελεσμα να μειωνεται σταδιακα η αποδοση.

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια!

Ολα καλα και σωστα τα περι μονωσης, αλλα τα δεδομενα αυτα υπηρχαν και πριν το υδραυλικο τζακι, και μαλιστα προς το χειροτερο (εγινε καποια ανακαινιση). Ειναι δηλαδη εκτος της πραγματικης ουσιας αυτες οι θεσεις.

Πχ..

1. Cerebrus τι θερμανση ειχες πριν?

2. Αν ηταν πετρελαιο μπορεις να συγκρινεις σε ιδιο (εννοω με ιδιες εξωτερικες συνθηκες) χρονικο διαστημα την καταναλωση? Μια λογικη σχεση για εμενα ειναι.. 1 τονος πετρελαιο= 3 τονοι ξυλα (υπολογιζοντας την υγρασια του ξυλου γυρω στο 20%).. 

3. Η καταναλωση σε ξυλα ποια ειναι?

4. Τα ξυλα ειναι σχετικα ξερα? (αν και το πευκο καιει και φρεσκο και εχει πολυ καλυτερη θερμογονο απο τον μεσο ορο ξυλων ιδιας υγρασιας).

Μπορει δηλαδη να ειναι μικρης ισχυος η νεα σου θερμικη διαταξη, η μπορει να μην εχεις ''καλο καυσιμο'',η να σε εκαναν να νομισεις οτι αντι για 1 πετρελαιο θα καψεις 1 ξυλα και οχι 3, η πραγματικα η ολη εγκατασταση νε εχει λαθη, η... χιλια δυο ισως.

Ειναι πολυπλευρο, εσυ θα πρεπει να βρεις τι ακριβως ειναι και πανω σε αυτο να ρωτησεις ειδικους (οπως εδω μεσα) συγκεκριμενα πραγματα. Αν ρωτας αοριστα, τοτε αοριστες απαντησεις θα εχεις..

Link to comment
Share on other sites

Παρότι γράφει αόριστα ένα σχετικά έμπειρο μάτι κάτι καταλαβαίνει... 

Η θερμοκρασία νερού στο τζάκι κυμαίνετε μεταξύ 55-60 βαθμούς. 

 

...για να τον βοηθήσει όμως χρειάζεται όπως λες κι εσύ τη συμμετοχή του ιδίου.  

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.