Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλάσσονται από τον ΦΠΑ 450.000 μικρές επιχειρήσεις - Μέχρι την ερχόμενη Δευτέρα η υποβολή των δηλώσεων


Engineer

Recommended Posts

Αν δεν κάνω λάθος, μερικές σελίδες πίσω στο παρόν θέμα έχουν βγει στη φόρα αμοιβές λογιστών από αρκετούς συναδέρφους...

Πάντως για τέτοια ποσά νομίζω ότι είναι κρίμα να πληρώνεις λογιστή. Μία φορά να σου τα δείξει κάποιος, τα κάνεις μόνος σου πολύ εύκολα (θέλει βέβαια προσοχή να μη χάνεις προθεσμίες αλλιώς θα τα δίνεις σε πρόστιμα...)

Link to comment
Share on other sites

Δίνεις πολλα εξαρχής. Εγω πάνω κάτω στα ίδια με σένα έδινα 400€ το χρόνο τωρα με την απαλλαγή συμφωνήσαμε στα 50. Ειναι βέβαια οικογενειακός και απο παλιά μας λογιστής αλλα θεωρώ οτι μπορει και ο δικός σου να πέσει τουλάχιστον στα μισά. Απο την αλλη οπως σωστά είπαν πολλοί για την περιπτωση μας με πολυ λίγες αποδείξεις θα έπρεπε να μάθουμε να τα κανουμε οι ίδιοι

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ. Η δουλειά είναι τόσο λίγη που θέλω τα λεφτά που δίνω στον λογιστή μου να τα διοχετεύσω σε άλλα πράγματα. Ξέρεις κάποιος πως μπορώ να ενημερωθώ για να τα κάνω μόνος μου; Που μπορώ να ψάξω;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις κάποιον συγγενή-φίλο-συνάδερφο να σου τα εξηγήσει, ίσως θα μπορούσες να ζητήσεις και από λογιστή (με αμοιβή) να σου δείξει πώς να κρατάς βιβλία και να συμπληρώνεις τις δηλώσεις σου. Επίσης χρήσιμο είναι να έχεις μία πηγή για να ενημερώνεσαι για προθεσμίες-παρατάσεις-αλλαγές στη νομοθεσία. Εγώ παρακολουθώ το forin.gr αλλά υπάρχουν κι άλλα sites.

Θα πρότεινα, πάντως, για αρχή να βρεις κάποιον να σου τα εξηγήσει γιατί τα λάθη κοστίζουν περισσότερο από τους λογιστές...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ. Η δουλειά είναι τόσο λίγη που θέλω τα λεφτά που δίνω στον λογιστή μου να τα διοχετεύσω σε άλλα πράγματα. Ξέρεις κάποιος πως μπορώ να ενημερωθώ για να τα κάνω μόνος μου; Που μπορώ να ψάξω;

Μια καλή αρχή είναι εδώ:

http://www.michanikos.gr/forum/77-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC/

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα σε όλους και καλές δουλειές! Θα ήθελα να επισημάνω κάτι σχετικά με την κατάθεση των αμοιβών μας στη Ε.Τ.Ε. και την απαλλαγή από τον Φ.Π.Α. Έχω κάνει κατάθεση τον Δεκέμβριο αμοιβής μελέτης και επίβλεψης με Φ.Π.Α. Τώρα πλέον που είμαι απαλλαγμένη τι απόδειξη θα πρέπει να κόψω ? Το Φ.Ε.Μ. το πλήρωσα μέσα στον Ιανουάριο που εκδόθηκε και η άδεια. Μήπως έχετε κάποια ιδέα? Γενικά οι Α.Π.Υ. πρέπει να πληρώνονται στον ίδιο μήνα με την αντίστοιχη κατάθεση στην Ε.Τ.Ε ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,μια ερώτηση στον συναδελφο που ανεφερε οτι υπαχθηκε στο νεο καθεστώς όμως σκεφτεται να το ανιρέσει.Επειδή και εμενα ο λογιστής με συμβουλεψε να κανω αιτηση στη υπαγωγη,πηγα κ εγω σαν προβατο και το εκανα,και τωρα το μετάνιωσα καθως πρεπει να πληρωσω το φπα που ειχα εκκπτωση την προηγουμενη χρονια,υπαρχει περιπτωση να γίνεται οντωσ αναίρεση της αιτησης?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καινούριος στο φόρουμ και μη μηχανικός. Ελεύθερος επαγγελματίας ψυχολόγος είμαι με έναρξη το 2007, τα τελευταία 4 χρόνια δηλώνω ετήσιο τζίρο περίπου 5-6000/χρόνο.

 

με τετοια κριση? ψυχολογος? κατι δε κανεις καλα φιλε.........

 

στειλε πμ μια καρτα σου λολ

 

εχω κατι τασεις περιεργες τελευταια :mrgreen:

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.