Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μούχλα σε τοιχοποιία (υγρασία - υδρατμοί - συμπυκνώματα)


NKOLAS

Recommended Posts

α)την ανιούσα υγρασία σε εξωτερικό τοίχο ισογείου (δρομικό μονό-κατασκευής '87) που δακρύζει έως κ το 1,5μ. κ συνορεύει με γειτονικό ακάλυπτο υπερυψωμένο κατά 20-30εκ απο τη δική μου πλάκα δαπέδου, τελικής διάστρωσης με 3Α.

κάτι δεν εξηγείς καλά.

Link to comment
Share on other sites

aithilenio η φωτογραφία είναι από άλλο μέλος.

 

Χαχαχαχα...

Πω πω....

Πάω πάσο και sorry.....Δεν πρόσεξα τα ονόματα, διάβαζα με την σειρά τα μηνύματα και δεν έβγαζα άκρη.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Ο υδροφοβισμός σε υπόγεια κατασκευή δεν πρόκειται να αποδώσει διότι ήδη η πόροι είναι γεμάτοι νερό και άρα δεν θα περάσει.

Link to comment
Share on other sites

γ) Θερμοσίφωνας δεν υπάρχει στο πατάρι, όμως το παράθυρό του είναι μικρό (κάτω του απαιτούμενου 10%) αν κ είναι όλη μέρα ανοιχτό για αερισμό. Τι βαφή εννοείς?

 

γ) Συνδυασμό υδροφοβισμού με βαφή που επιτρέπει διαπνοή.

 

Στο λουτρό αναφερόμουν! υποερώτημα (γ)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, επιτέλους κατάφερα κ ανέβασα τις φωτό :

http://imageshack.us...3/58212971.jpg/

Ροδοπουλος: πιστεύω πως αν σκάψω εως 1,20-1,50μ θα αποκαλύψω το θεμέλιο (στα σχέδια δεν αναφέρει βάθος εκσκαφής,έτσι απλά υποθέτω) κ δε θα βρώ νερό (ο απορροφητικός μας ήταν στα 4,5μ. όπου κ βρέθηκε νερό)....Πιθανότατα να έχεις δίκιο όσον αφορά τον τρόπο επίλυσης του προβλήματος απο τη ρίζα... Όμως νομίζω πως το κόστος θα εκτιναχθεί στα ύψη? Η λιθοριπή είναι μια λύση που θα μπορούσε να βοηθήσει? Πως θα βρώ το % υγρασίας του σκυροδέματος ???

kostassid: Βλέποντας κ κάνοντας θα πάω, απλά θέλω να είμαι προετοιμασμένη για κάθε ενδεχόμενο. Ο δίπλα, πλυμμήρισε στο υπόγειο μια κ μόνο φορά το 2001 λόγω της μεγάλης βροχόπτωσης εκείνου του χειμώνα, κ έκτοτε τίποτα. Στο τμήμα που ακουμπούν οι δυο οικοδομές δεν έχω υγρασία, μόνο στα εκτεθιμένα τμήματα του δικού μου κτιρίου.... (δεν του αρέσει η μοναξιά) :mrgreen: Γι'αυτό κ συμπεραίνω οτι δεν είναι τόοοσο ψηλά ο υδροφόρος.... Εγώ δεν έχω υπόγειο!

(β) πλακάκια σαφώς κ έχει το μπάνιο, κ οι αρμοί που μαυρίζουν με οδηγούν στον τοίχο του κλιμακοστασίου, κ μάλλον ο

aithilenio έχει δίκιο... πάω για ανασκαφή ... απο μέσα προς τα έξω θα ανοίξω τρύπες στο σπίτι

σιδερας: εννοώ ότι στην αφή ο τοίχος είναι υγρός και απο το πλάι φαίνεται να τρέχει νερό.

Edited by gkosm
Link to comment
Share on other sites

Πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις προτείνω να γίνει μια πιλοτική εφαρμογή και μετά να αποφασίσουμε. Ενας μετρητής υγρασίας σκυροδέματος έχει 80-200Ε. Η λιθοριπη δεν έχει τέτοιου είδους εφαρμογές. Πάντως εαν θα ανοίξεις το θεμέλιο τότε το κόστος σου δεν είναι υψηλό. Μετά βάζεις κάποιο plug υλικό σε μια γραμμή πάχους 10 εκ και μετά το μετράς πάνω απο την γραμμή για 10 μέρες. Εαν δεις οτι η υγρασία μειώνεται έχεις την απάντησή σου. Προσοχή βέβαια να μπορείς να συγκρίνεις και την φυσική μείωση

Link to comment
Share on other sites

Την αποκάλυψη δεν νομίζω πως θα την αποφύγω ...

"Μετά βάζεις κάποιο plug υλικό σε μια γραμμή πάχους 10 εκ και μετά το μετράς πάνω απο την γραμμή για 10 μέρες."

Εξήγησέ το μου λίγο, σε τί είδους υλικό αναφέρεσαι...

Ανάλυσε μου λίγο αυτό που μου προτείνεις, αν δε σε ενοχλεί, γιατί σε έχασα :|

Edited by gkosm
Link to comment
Share on other sites

Ας βάλω τις αρχές του προβλήματος προς λύση.

 

1. υπάρχει ανιούσα κάτω απο την θεμελίωση λόγω υδροφόρου ή οτιδήποτε άλλο θές. Το σκυρόδεμα λειτουργεί σαν σφουγγάρι (capillary absorption) με λίγα λόγια το κύκλωμα του πορώδους ανεβάζει την υγρασία προς το πιο στεγνό (απλοϊκά). Εαν η πηγή της υγρασίας είναι σταθερή τότε προφανώς θα φτάσει σε μεγάλο ύψος το είδος του εδάφους είναι μια παράμετρος που θα την βγάλουμε απο την εξίσωση για να μην μπλέξουμε περισσότερο.

 

2. Τα πρόβλημά σου μπορεί να είναι ανιούσα ή συμπύκνωση ή και τα 2. Πάρε μια καλή ταινία πακεταρίσματος (τις ασημί ινοπλισμένες) και φτιάξε ενα περιμετρικό τετράγωνο επάνω στο τοίχο με την υγρασία 30εκΧ30εκ. Παρακολούθησε το για 2 ημέρες. Εαν μαζεύει υγρασία απο την πάνω πλευρά της ταινίας τότε έχεις συμπυκνώματα, απο την κάτω ανιούσα και απο τις 2 και τα δύο. Κάνε 2 τέτοια τετράγωνα και βάλε ενα σε ύψος (με το τετράγωνο 50 εκ 20+30=50) και ενα στα 100 εκ (70+30=100. Το δεύτερο το βάζω για να δω εάν στο 1 μέτρο υπάρχει διαχωρισμός του φαινομένου.

 

3. Πιθανολογώ το δεύτερο για τον απλούστατο λόγο ότι παρατεταμένη υγρασία στο σκυρόδεμα σε βάθος χρόνου θα δημιουργήσει και συνθήκες συμπύκνωσης.

 

4. πάμε τώρα να δούμε λίγα φυσικά φαινόμενα που θα σε βοηθήσουν στην κατανόηση του προβλήματος. Επέτρεψε μου να γράψω στα Αγγλικά διότι δεν ξέρω τους Ελληνικούς όρους.

 

4α. Concrete is a porous materials. The size of the pores depends on a variety of parameters both intrinsic and extrinsic. Intrinsic parameters are the binder (cement, fume, etc), the percentage of water and the aggregate. The extrinsic parameters are the hydration profile, the compaction and the segregation of the aggregates. All the above contribute to a non-uniform distribution and size of of pores in the concrete. I am trying here to avoid complex phenomena like pore friction, laminar flow etc. Ideally keep in mind that due to surface stresses and different pore distribution and size (less dense and larger) the absorption of the outside surface is higher than that in the bulk (i.e. at some depth).

 

4b. Time is a crucial parameter yet easily leads to saturation. There some empirical parameters for water saturation in concrete. For W/C ratio 0.6 is about 30 days. After that period the phenomenon re-starts yet with lower water input. To make that clear. Let say that the phenomenon started at To with concrete having only the usual remaining water of 5-6 lt/m3. Yet underneath the concrete base there is a sufficient water to completely saturate the concrete (for W/C 0.6 is a maximum 250 lt/m3). Within the first 30 days (To+30) let say that the saturation level is at height 20 cm. In other words those 20 cm contain X amount of water depending on the dimensions. Within the next 30 days the another 20 cm have been saturated yet they contain let' say 200 lt/m3. Αυτό εξηγεί γιατί η ανιούσα έχει σχήμα κωνικό με την κορυφή προς τα πάνω. Κάποια στιγμή προφανώς η αλυσιδωτή αυτή αντίδραση σταματάει αφού η πηγή δεν δίνει παραπάνω απο 5-6 λίτρα/κυβικό.

 

5. Πάμε τώρα στα plugs. Αυτά δουλεύουν απο πάνω προς τα κάτω. Είναι υλικά τσιμεντοειδούς βάσης επαλειφώμενα αλλα έχουν την δυνατότητα να μειώνουν τον πόρο μέσω δημιουργίας κρυστάλλων. Πχ για Ν/Τ Ο.6 έχεις ένα όγκο πόρου προς όγκο σκυροδέματος περίπου 0,41 m3/m3. Τα plug θα μειώσουν τον όγκο αυτό σε περίπου 0.3 m3/m3. Μην βλέπεις την διαφορά μικρή διότι το μεν 0,6 ρουφάει 250lt/m3 and the 0.3 100 lt/m3.

 

6. Τα plug έχουν ένα ελάχιστο χρόνο εφαρμογής 10 ημερών. Σου πρότεινα λοιπόν α) να μετρήσεις την υγρασία σου ανα 5 εκ και να πάρεις τιμές. Απο τα αποτελέσματα θα δεις ξεκάθαρα την αλυσιδωτή αντίδραση (απότομες διαφοροποιήσεις υγρασίας). Στο τελευταίο σημείο της αλυσίδας πχ 15 εκ κάτω απο μια τιμή 3-5% περνάς το plug με πάχος 10 εκ. Το αφήνεις 48 ώρες και ξαναμετράς. Στις 10 μέρες θα δεις αλλαγή στην αλυσίδα. Ταυτόχρονα θα δεις και την περιοχή επίδρασης του plug. πχ +- 5 εκ. Απο εκει και πέρα έχεις την πληροφορία για την εφαρμογή. Προσοχή όσο πας παρακάτω θα αργεί περισσότερο να δείξει σημαντικά αποτελέσματα. Απλα κοιτάς το ΔRH. Δεν σου λέω επάλειψε παντού διότι πολύ απλά θα δημιουργήσεις φράγμα εξάτμισης που μπορεί να πάει προς τα πάνω (vapor pressure).

 

7. Σημαντικό είναι το βάθος των plug. Εαν έχεις πρόσβασή περιμετρικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα. Εαν δεν έχεις τότε πρέπει να κινηθείς με οπές και εσπίεση του plug. Μην φοβάσαι την πτώση αντοχής διότι λειτουργούν σαν επισκευαστικά R3.

 

8. Οπως καταλαβαίνεις μιλάμε για μια επίπονη διαδικασία αλλα όχι ακριβή που βασίζετε σε βασικές φυσικές συνθήκες.

 

9. Γενικά θεώρησε οτι κάθε 1 βαθμός concrete RH is about 1.6 lt/m3.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Εκανα τη χειροτεχνία την Παρασκευή κ σήμερα το πρωί που πήγα να βγάλω τις ταινίες (παρά το γεγονός ότι έβρεξε μέσα στο ΣΚ) ήταν θεόστεγνες.?!?! κ απο πάνω κ απο κάτω... βγήκε το χρώμα του τοίχου όμως πάνω στην ταινία. Λάθος ταινία???

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές κ την ανάλυση, ήδη μίλησα με μονωσά κ υδραυλικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.