Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μούχλα σε τοιχοποιία (υγρασία - υδρατμοί - συμπυκνώματα)


NKOLAS

Recommended Posts

Αρα δεν είναι ανιούσα αλλα συμπυκνώματα αφού είχες την θέρμανση κλειστή.

Link to comment
Share on other sites

Μααααα ...... "Εαν μαζεύει υγρασία απο την πάνω πλευρά της ταινίας τότε έχεις συμπυκνώματα, απο την κάτω ανιούσα"

κ η ταινία απο πάνω ήταν στεγνη! Θέρμανση ο χώρος αυτός δεν έχει γιατί είναι διάδρομος που οδηγεί στον ακάλυπτό μου.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο αλλα θα προτιμούσα να αφήσεις την τανία λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο... οι φωτογραφίες από ποια σταθμη είναι;

Πίσω από κάθε στοιχείο (τοιχο, σκυρόδεμα κλπ) σε κάθε φωτογραφία μηπως θα μπορούσες να μας πεις τι έχει; πχ Μπάζωμα, άλλη οικία κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο κώστα, οι φωτο είναι στο 0,00. Το σπίτι είναι πυλωτη-ισόγεια κατοικία (αυθαιρετούλι του μπαμπά... :mrgreen: ) μη υπερυψωμένο.

Απο αριστερά προς τα δεξιά ξεκινώ, (1η αυτή με την πόρτα στο βάθος) είναι εξωτερική τοιχοποιία, θεωρώ απολύτως αμόνωτη, ίσως μπατική ?!?! (γιατί δε είναι εμφανής η δοκός) και απο πίσω έχει τον ακάλυπτο του γείτονα, υπερυψωμένο κατά 20-30εκ. με τελική στρώση του 3Α.

2η & 3η : εσωτερικοί τοίχοι μπάνιου (όπου έχω εν τέλει διαρροή στη μπανιέρα) και η 4η είναι λεπτομέρεια της 3ης (για να φανεί ο συγκάτοικος- μύκητας) όπου ο δεξιός τοίχος είναι αυτός της μπανιέρας κ αυτός με το καλοριφερ είναι εξωτερικός με τον δικό μου ακάλυπτο

Ροδοπουλος : Θα την ξανακάνω τη χειροτεχνία κ ευελπιστώ να μη πάρω μόνο χρώμα στο χέρι ξανά

Link to comment
Share on other sites

(όπου έχω εν τέλει διαρροή στη μπανιέρα)

 

 

Αρα είχα δίκαιο....

​ Έκανες τρύπα;

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

​ Έκανες τρύπα;

Όπως είδες από την ημέρα που το'πες δεν το ξανασυζήτησα ........ έφερα υδραυλικό!

Όμως δε θα κάνω τρύπα, απλά θα βγάλω τη μπανιέρα κ θα χτίσω ντουζιέρα (όταν έρθει επιτέλους ο πλακατζής)

Edited by gkosm
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα Συνάδερφοι

 

Προ ολίγων ημερών επισκέφθηκα εξοχική κατοικία, ιδιοκτησίας της οικογένειας μου. Πρόκειται για πλινθόκτιστο κτίσμα καλοδιατηρημένο (κυρίως εξωτερικά) σε παραθαλάσσια περιοχή αλλά σε σχετική απόσταση από την ακτή (1000 μ.). Δεδομένου ότι πρόκειται για εξοχική κατοικία να ξεκαθαρίσω ότι ο χώρος αερίζεται σπάνια και τώρα το χειμώνα δε διαθέτει σταθερή θέρμανση. Παρατήρησα στη μία πλευρά της περιμετρικής τοιχοποιίας σημάδια υγρασίας μέχρι ύψους 1 μ. περίπου από το δάπεδο. Και δυστυχώς είναι ο τοίχος που βρίσκεται σε επαφή με τον όμορο (τυφλός). Επίσης, παρουσιάζεται το κλασσικό φαινόμενο της παρουσίας αλάτων στους αρμούς της επικάλυψης του δαπέδου, Ως πλινθόκτιστο δεκαετίας 50 (αν και ο πατέρας μου δε θυμάται και πολλά ) καταλήγω στο ότι η θεμελίωση θα είναι από πέτρες. Ως εκ τούτου έχουμε ανιούσα υγρασία τόσο στο δάπεδο, όσο και στην τοιχοποιία, αν και παρουσιάζεται μόνο σε εκείνη την πλευρά.

 

Σκέφτομαι να τοποθετήσω ελαστική ασφαλτική μεμβράνη στο σημείο επαφής του παρτεριού του γείτονα με την τοιχοποιία (αφού την αποκαλύψω), σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο βάθος και μετά να επιχρίσω ξανά, ίσως έτσι αντιμετωπίσουμε ένα μέρος των υδάτων που μας καταφθάνουν.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν συμφωνείτε μαζί μου όσον αφορά την πηγή του «κακού»

αλλά κυρίως θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε εφαρμόσει ποτέ κάποια δοκιμασμένη μέθοδο στεγανοποίησης τοιχοποιίας από ωμοπλινθοδομή δεδομένης και της φύσης της.

 

Παραθέτω σχετικό σκαρίφημα.

 

Υ.Γ. όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν κρατάω και τον πατέρα μου που θέλει να πάει να τσιμεντώσει μόνος του (συνταξιούχος βλέπετε) και βλέπω να τα βάζει και με το γείτονα.

post-31377-0-31831700-1354547783_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλως αν μπορεις να επεμβεις απεξω, καντο. Ξεχνας ομως τα ασφαλτικης βασης υλικα. Πηγαινε σε τσιμεντοειδη 2 συστατικων ή πολυουρεθανικα, ή τεχνολογιας crystal growth.

 

Υπαρχει και συστημα γνωστης εταιρειας για να επεμβεις απο μεσα με ειδικα κονιαματα και "ενεσιμα" υλικα.

Ψαξτο.

Link to comment
Share on other sites

Στην μικρογραφία εμένα έπεσε αμέσως το μάτι μου στον αρμό τοιχοποιιας-δαπέδου,κάτω-κάτω δεξιά.Από εκεί θα άρχιζα εγώ.

Αν τελικά χρειαστεί να επέμβεις με τους κρυστάλλους στο σκυρόδεμα αφού αφαιρέσεις τα πρώτα κεραμικά πλακίδια για να δεις και τι έχει και από κάτω, η πιθανή ρηγμάτωση (ειδικό μείγμα κρυστάλλων θα χρειαστεί) θα πρέπει να τετραγωνοποιηθεί και να είναι βαθύτερη σε σχέση με το πλάτος της,αλλιώς δεν θα δουλέψει.

Δεν είναι το σωστό υπόστρωμα για τα ασφαλτικά,έχει δίκιο ο terry.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.