Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποτυχημένη μόνωση σε ταράτσα γκαρσονιέρας


Recommended Posts

Δεν εχει καμια σχεση η στεγανωτικη ιδιοτητα με τη διαπνοη.

Ή να το πω καλυτερα, δεν ειναι αναλογα μεγεθη.

 
Να το πω εγώ καλύτερα.
Όντως ένα υλικό μπορεί να έχει τόσο μικρούς πόρους που να μην το διαπερνούν σωματίδια νερού, αλλά να μπορούν να το διαπεράσουν τα σωματίδια υδρατμών που είναι μικρότερα, λόγου χάρη οι μεμβράνες κεραμοσκεπών και τα λεγόμενα breathers. Έχω χρησιμοποιήσει και εγώ τέτοια σε μόνωση ταράτσας ως πρώτη γραμμή άμυνας με επιτυχία, δεν αντικατέστησα όμως τα ασφαλτόπανα μιας και δεν έχουν τις ίδιες "ιδιότητες".
Link to comment
Share on other sites

Μια χάρα τα λένε οι συνάδελφοι για την διαπνοή. Αυτό που έκανες είναι να αλλάξεις την πίεση υδρατμών και να συμπυκνώνεις υδρατμούς στις θερμογέφυρες. Δεν ξέρω τι είδους υγρομόνωση είχες παλαιότερα και θα ήταν χρήσιμο να την γνωρίζουμε. Ο μηχανικός χρειάζεται για να υπολογίσει σε σχέση με τις συνθηκες λειτουργίας τόσο εσωτερικές όσο και εξωτερικές τι βαθμό διαπνοής χρειάζεσαι. Το γράφω αυτό διότι δυστυχώς θέλουν μερικές εταιρίες και μαστόρια να περάσουν την ιδέα οτι υπάρχουν υλικά παντός καιρού και καταστάσεων. Τα λεγόμενα θαυματουργά!!! Δεν υπάρχουν αντίθετα υπάρχουν πολλοί περιορισμοί και για αυτό απαιτείται μελέτη. Εχω επίσης την υποψία οτι το φαινόμενο δεν είναι του σημερινού χειμώνα αλλα υφίσταται κάποιο καιρό.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

κακώς συνάδελφοι του δίνετε δωρεάν απαντήσεις - αφού ο χρόνος σας είναι χρήμα και μπορείτε να τον αξιοποιήσετε καλύτερα....αφού ο Αλέξανδρος πλήρωσε για υλικά και μάστορα και λέει ότι δεν μπορεί να πληρώσει για μηχανικό...βέβαια για να αναβαθμίσει το ακίνητό του βρήκε λεφτά...για να συνεχίσουν να υπάρχουν επιστήμονες που θα παρέχουν τις υπηρεσίες τους με αξιοπρέπεια και να μπορούν να πληρώνουν και αυτοί τα 5.000,00 ΤΣΜΕΔΕ ώστε να έχουν περίθαλψη, ας απαιτούμε να μας πληρώνουν .... διότι φαντάζομαι αν ζητήσω από τον Αλέξανδρο να μου παρέχει τις υπηρεσίες του δεν θα το κάνει ανευ χρημάτων (φαντάζομαι λέω)... 

  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.