Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικός σχεδιασμός εκκλησίας


rgelena

Recommended Posts

Χρόνια Πολλά σε όλους τους συναδέλφους και καλά Χριστούγεννα!!!!

Μου έχει ζητηθεί να σχεδιάσω Ιερό ναό. Επειδή το οικοδόμημα έχει ιδιαιτερότητες, δηλαδή πρέπει να τηρούνται κάποιες αναλογίες στους όγκους του κτιρίου, μήπως γνωρίζετε που μπορώ να αναζητήσω πληροφορίες για τον τρόπο της κατασκευής;

Πέραν από την Ναοδομία, μήπως κυκλοφορεί κάποιος κανονισμός για τον τρόπο κατασκευής Ιερού Ναού;

Ευχαριστώ θερμά!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικά χρόνια ανέλαβα χωρίς αμοιβή να υποβάλλω μελέτη ανέγερσης εκκλησίας στη Ναοδομία. Ο παπάς του χωριού και οι επίτροποι μου υπέδειξαν μια εκκλησία σ' ενα άλλο χωριό η οποία είχε κατασκευασθεί πριν 3 χρόνια. Πήρα τα σχέδια της εκκλησίας και με μερικές μικροτροποποιήσεις υπέβαλλα τη μελέτη για έγκριση.

Μετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα μου έστειλαν παρατηρήσεις που έβγαζαν την μελέτη άχρηστη κατά 90%. Δεν υπήρχε σημείο της μελέτης που να μην είχε παρατήρηση. Μελέτη την οποία πριν 3 χρόνια είχαν εγκρίνει. ϊσως τα ίδια μέλη της επιτροπής.

Μετά απ' αυτό τα παράτησα και με προτροπή κάποιων ανέθεσαν την μελέτη σε κάποιο μέλος της επιτροπής της Ναοδομίας.

Η άδεια παραδόθηκε σε 3 μήνες χωρίς ο μελετητής να επισκεφθεί τον χώρο ανέγερσης.

 

Συμπέρασμα: Μη ψάχνεις για προδιαγραφές κλπ , για άλλα πράγματα ψάξε.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω ακριβως το θεμα...Απλα επειδη ετυχε να ασχοληθω λιγο πριν καιρο, ειχα μαθει οτι παλιοτερα η αδεια για εκκλησιες χρειαζεται μια εγκριση απο τη Μητροπολη στην οποια ανηκει και εγκριση απο τη Ναοδομια. Τωρα νομιζω εχει αλλαξει αυτο. Χρειαζεται κανονικα εκδοση οικοδομικης αδειας απο την πολεοδομια...Γιαυτο δεν ειμαι σιγουρος..Αν γνωριζει καποιος σιγουρα ας απαντησει..

Link to comment
Share on other sites

...ανέθεσαν την μελέτη σε κάποιο μέλος της επιτροπής της Ναοδομίας...

 

Προφανώς και αυτός ήταν ο λόγος των υπεράριθμων παρατηρήσεων.

 

Αλλά λίγες καλοπροαίρετες ερωτήσεις: ρώτησες αν ο ''άλλος'' (ήταν του χώρου?) έκανε τη μελέτη εν είδει εξυπηρέτησης (δηλαδή τσαμπέ) ή πληρώθηκε? Αν πληρώθηκε - που σημαίνει παρανομία καθότι μέλος της επιτροπής - το ανέφερες στο ΤΕΕ (καταγγελία)?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και πληρώθηκε και μάλιστα αδρά για μία έτοιμη μελέτη την οποία είχε στο συρτάρι.

Λέω έτοιμη διότι ο μηχανικός αυτός ουδέποτε ήρθε στην περιοχή, αφού τόσο το τοπογρ. διάγραμμα όσο και κάποιες εγκρίσεις της πολεοδομίας και της μητρόπολης που απαιτήθηκαν ήταν από δικές μου ενέργειες.

Επί πλέον εγώ κλήθηκα από την εκκλησιαστική επιτροπή να κάνω την επίβλεψη με τις σχετικές δυσκολίες προσαρμογής της μελέτης στο συγκεκριμένο έδαφος.

Τώρα τα περί καταγγελίας στο ΤΕΕ καλύτερα να μη το συζητήσουμε. Δεν ξέρω κανέναν που να δικαιώθηκε με καταγγελίες στο ΤΕΕ.

Επίσης δεν είχα και κανένα λόγο να το κάνω καθότι όπως είπα την δουλειά την είχα αναλάβει χωρίς αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, σε ότι αφορά τις πληροφορίες από την προσωπική σας εμπειρία. Έστειλα την αρχιτεκτονική μελέτη της εκκλησίας για τέταρτη φορά στη Ναοδομία. Μάλλον θα επισκεφτώ η ίδια την επιτροπή της Ναοδομίας για να κλείσει το θέμα. Καλές Γιορτές!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τὠρα μου ήρθε η επιφοίτηση!

 

Μήπως σε καμιά Ιστορία Αρχιτεκτονικής (τα βιβλία της σχολής εννοώ) υπάρχει αντίστοιχο κεφάλαιο? Νομίζω κάτι θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Χρειαζεται σχεδιάσω Ιερό ναό και επειδή δεν το εχω ξανακανει, το οικοδόμημα έχει ιδιαιτερότητες, Υπαρχει κάπου, κάποιος, κάτι που θα μπορουσε να βοηθήσει, ειτε με κανονισμο, ειτε με μελετη που εχει φτιαξει, εστω κατι σαν προτυπο για να κανω μια αρχη.

Ας μου κανει πμ να του στειλω το μειλ μου.

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται σχεδιάσω Ιερό ναό και επειδή δεν το εχω ξανακανει, το οικοδόμημα έχει ιδιαιτερότητες, Υπαρχει κάπου, κάποιος, κάτι που θα μπορουσε να βοηθήσει, ειτε με κανονισμο, ειτε με μελετη που εχει φτιαξει, εστω κατι σαν προτυπο για να κανω μια αρχη.

Ας μου κανει πμ να του στειλω το μειλ μου.

Στατικά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.