Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρύθμιση χρεών: Ποιοι κερδίζουν «κούρεμα» - Η νέα ρύθμιση


Engineer

Recommended Posts

Όσοι χρωστάτε μη χαίρεστε, ΑΝ ψηφιστεί και ισχύσει κάτι τέτοιο οι όποιες διαγραφές τόκων και κεφαλαίου θα γίνουν για καταβολές εφάπαξ...που θα πει ότι ο άπορος φουκαράς που δεν έχει έτσι κι αλλιώς να πληρώσει θα συνεχίσει να χρωστάει ενώ Μπόμπολες, Μυτιληναίοι και λοιπά "συνεταιράκια" θα δώσουν τα μισά λεφτά και θα ξεμπερδέψουν, γλυτώνοντας δεκάδες εκατομμύρια € εις υγείαν των κορόιδων!
 

Αλλά δε νομίζω ότι θα εφαρμοστεί κάτι τέτοιο, εντάξει το ξέρουμε ότι σ' αυτή τη χώρα ο "συνεπής" την πληρώνει πάντα (εξ' ου και το ότι θεωρούμε την περικοπή ή και ολική διαγραφή τόκων "λογικό" μέτρο για τους μπαταχτσήδες μας) αλλά η διαγραφή κεφαλαίου ξεπερνάει κάθε όριο!

 

Ακόμη κι αν έχουν το θράσος να ψηφίσουν τέτοιο νόμο στη Βουλή δεν υπάρχει περίπτωση να το δεχτούν ούτε μια στο εκατομμύριο εταίροι και δανειστές, εδώ με τα χίλια ζόρια πέρασε ο Σαμαράς τις 100 δόσεις με 3% επιτόκιο...

 

Μ' αυτά που κάνουν μας βλέπω για εκλογές σύντομα!

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

akius, on 18 Feb 2015 - 23:59, said:snapback.png

ψιτ  ψίχουλα και το ξέρεις.....γιαυτούς πάνε.........αλλιώς θα έβαζαν πλαφόν στην μείωση του κεφαλαίου τα 15.000 ευρώ πχ.....μην μπουν οι πλούσιοι φοροφυγάδες....

 

 

άσε μας τεντ....ξέρεις ποιοι έχουν περισσότερα μηχανήματα μέτρησης μετρητών και από τις τράπεζες?   οι καφετέριες , τα φαγάδικα....

η οικοδομή με τι δούλευε τόσα χρόνια?

 

 

υγ οι άνω 1 μυριο με τρόικα είχαν πει ότι είναι 15.000 στο σύνολο....

 

Λοιπόν για τα βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά.

Το σβήσιμο του 50% αφορά τον φόρο εισοδήματος.

Ο φοροφυγάς δεν έχει δηλώσει το εισόδημά του, άρα δεν έχει επιβληθεί φόρος εισοδήματος σε αυτό το ποσό.

Αν λοιπόν π.χ. ο Γαβαλάς ή ο Βωβός έχουν αδήλωτα λεφτά στο εξωτερικό και τα φέρουν για να εκμεταλλευτούν την έκπτωση στο 50% του κεφαλαίου, τότε θα καρφωθούν και μετά έρχετε ο ΣΔΟΕ, οπότε δεν πρόκειται να το κάνουν. Δε θέλει και πολύ κλικ κλικ.

Link to comment
Share on other sites

Αν λοιπόν π.χ. ο Γαβαλάς ή ο Βωβός έχουν αδήλωτα λεφτά στο εξωτερικό και τα φέρουν για να εκμεταλλευτούν την έκπτωση στο 50% του κεφαλαίου, τότε θα καρφωθούν και μετά έρχετε ο ΣΔΟΕ, οπότε δεν πρόκειται να το κάνουν. Δε θέλει και πολύ κλικ κλικ.

 

Λοιπόν για τα βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά.

Το σβήσιμο του 50% αφορά τον φόρο εισοδήματος.

Ο φοροφυγάς δεν έχει δηλώσει το εισόδημά του, άρα δεν έχει επιβληθεί φόρος εισοδήματος σε αυτό το ποσό.

 

Πιστεύεις πραγματικά ότι αυτό θα πάθουν σ' ένα τέτοιο ενδεχόμενο;

Σε ποια χώρα ζεις;

Δηλαδή νομίζεις ότι αυτός είναι ο στόχος του madame Merkel ή να μαζέψει όσο πιο γρήγορα γίνεται όσο περισσότερο χρήμα μπορεί γιατί του έχει φτάσει στο σκατό στην κάλτσα; :rolleyes:

 

Οι επιχειρήσεις όλων αυτών που προανέφερα δε δηλώνουν τα κέρδη στους ισολογισμούς τους;

Η ΜΕΤ.ΚΑ. π.χ. κάνει έργα χωρίς τιμολόγια;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ε, αν δεν το κάνουν τότε κλάψε τους...(τους κυβερνώντες)

 

Τιμολόγια κόβουν κανονικότατα, αλλά υπάρχουν πολλοί τρόποι να μαγειρέψεις έναν ισολογισμό, όπως μπορεί να σου πει και ο SOTHRIS.

 

Νομίζω όμως ότι από αυτές τις εταιρίες τα χρέη είναι από ΦΠΑ κ.α. τα οποία δεν υπάγονται στο κούρεμα του 50%. Αλλά κάτσε να βγει και ο νόμος, γιατί μιλάμε στον αέρα μέχρι τώρα.

 

Ο madam Merkel, θέλει οπωσδήποτε γρήγορα λεφτά, αλλά νομίζω ότι δεν θα κάνει παραχωρήσεις τύπου περαίωσης και συγχώρεσης. Μένει να το δούμε λείαν συντόμως, αλλά νομίζω ότι δεν έχει και άλλη επιλογή.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή παρένθεση και συνεχίστε... Όλους τους βολεύει η ρύθμιση εκτος απο αυτούς που χρωστάνε σε ταμεία. Εκει αν δεν πληρώσεις τα τρέχοντα εισαι εκτος. Ποιο συγκεκριμένα, για να μπεις σε ρύθμιση χρεών ΤΣΜΕΔΕ πχ πρεπει να πληρώσεις ντούκου το Α15 ναι αυτο που πολλοί κλαιγοντε οτι δεν μπορουν να πληρώσουν, και παράλληλα ολα τα επόμενα για οσο διαρκεί ο διακανονισμός. Σκάσει τωρα ντούκου 2Κ και τα επόμενα με τις αυξήσεις και πες μου αν μπορεις να το κανεις....

Πρωθυπουργός μηχανικός my ass που περιμένατε να μας κοιτάξει...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Διεκδικώ το δικαώμα στην παρρησία στην ισηγορία με πρόλαβε άλλος.

1.δήλωνα 400.000 ανά έτος επομένως χοντρικά φόρος 120.000 χιλιάδες.εγώ δεν πλήρωσα 4 χρονιές δλδ 480.000 φόρος.τα λεφτά 4*400.000=1.6 ΜΥΡΙΑ τα πήγα εξωτερικό. Έρχομαι σήμερα και πληρώνω με ΕΚΠΤΩΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ από τα 480.000 όσο βγει αλλά σίγουρα λιγότερα. Πως θα με πιάσουν?βάση φορολογικών δηλώσεων έχω 1.6 ποθεν

2. Άσχετα τι λένε οι μερκελ και λοιποί,η περαίωση είναι μέτρο προς κράτος δικαίου?

3.αν ισχύσουν οι τροποιητικές για φόρο εισοδήματος που οπως είπε και ο σωτήρης το σκέφτονται τότε ο φοροφυγάς θα δηλώσει για 2013 και 1 μύριο που θα του βγει φόρος 300.000 που Μπορεί να μπει στη ρύθμιση με έκπτωση και έτσι να έχει και ΠΟΘΕΝ 1 μυριο για να δικαιολογήσει το 1μύριο που γραφει γιαυτόν η λίστα λαγκαρντ και στην ουσία Δεν τον ακουμπάς.

 

Δεν έκανα χαρακτηρισμούς και παρακαλώ να μου πεις στο 1+3 ΠΟυ κάνω λάθος ως σκεπτικό.μην μου πεις ότι δεν θαρθουν να πληρώσουν.

Το 2 είναι απάντηση υποκειμενική

Edited by akius
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει τόσα "αν", που δεν ξέρω αν υπάρχεις στ' αλήθεια!

 

1) Δηλαδή μέχρι τώρα επί 4 χρόνια δε σε ενόχλησε ποτέ κανένας; Ποιον έχεις κολλητό, τον Σαμαρά ή τον ΓΑΠ; Γιατί μόνο έτσι θα μπορούσες να κρύβεσαι από την εφορία και χωρίς να χρειάζεσαι διάφορα καλούδια όπως φορολογική ενημερότητα, για να δανειστείς π.χ. , ενώ τον καημένο τον Γαβαλά τον τραβολογάγανε κάθε τρεις και λίγο στο τμήμα.

2) Όχι δεν είναι δίκαια η περαίωση, αλλά δεν έχει ανακοινωθεί καν κάτι τέτοιο.

3)Αν, Αν, Αν... κάτσε να δούμε τι θα γίνει.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή παρένθεση και συνεχίστε... Όλους τους βολεύει η ρύθμιση εκτος απο αυτούς που χρωστάνε σε ταμεία. Εκει αν δεν πληρώσεις τα τρέχοντα εισαι εκτος.

 

 

και για τα φορολογικά χρέη έχει παρόμοια. Ενω πχ δεν απαιτεί κατάθεση δηλώσεων όλων των φορολογικών αντικειμένων , οπώς απαιτούσε η προηγούμενη ρύθμιση , προκειμένου να ρυθμιστουν βεβαιωμένα και ληξιπρόθεσμα χρέη , προβλέπει , πάντα κατά την ανακοίνωση , την κατάθεση αυτών εντός τριμήνου από την υπαγωγή στη νέα ρύθμιση. Αρα αν εχεις αδήλωτα και μη βαβαιωμένα χρέη , λόγω μη υποβολής δηλώσεων , αυτά με το που θα ρυθμίσεις τα βεβαιωμένα - ληξιπρόθεσμα , θα εμφανισθούν σε μέσα σε ένα τρίμηνο και αυτά ως νέα ληξιπρόθεσμα χρέη τα οποία φυσικά θα πρέπει να διακανονισθούν με κάποιον τρόπο. Αρα θέλει και εδώ προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου έχουν μπλοκάρει τα ψιλά πουχα ελλάδα για κίνηση αλλά τα πολλά ταχω έξω.έχω και δικηγόρο και διευθύνων που τον τράβαγαν αυτόν.

Το 1 είναι Η ουσία γιατί αν δεχθούμε ότι δεν υπάρχουν, δεχόμαστε ότι ούτε υπάρχουν 6000 να χρωστάνε 1 μυριο και άνω όπως είπες με καθημερινή.

Και είναι φυσικό να μιλάμε με πολλά ΑΝ αφού δεν συζητάμε για ΝΟΜΟ αλλά για δημοσίευμα προθέσεων.

Σε κάθε περίπτωση η πράξη θα μας ζωγραφίσει την εικόνα και το κάθε οπτικό νεύρο θα την επεξεργαστεί ανάλογα.

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

 

1) Δηλαδή μέχρι τώρα επί 4 χρόνια δε σε ενόχλησε ποτέ κανένας; Ποιον έχεις κολλητό, τον Σαμαρά ή τον ΓΑΠ;

 

 

Κανένα κολλητό δεν είχαν ανάγκη. Απολύτως κανένα. Μέτρα (ειδοποιητήρια, κατασχετήρια, δεσμεύσεις λογαριασμών , μηνύσεις κλπ ) τα τελευταία τρία χρόνια , άρχισε να λαμβάνει συστηματικά το δημόσιο.

Αλλα και τα μέτρα αυτά είναι πολλές φορές ατελέσφορα , γιατί πριν τη λήψη των αναγκαστικών μέτρων , οι "προνοητικοί" είχαν φροντίσει να λάβουν όλα τα κατάλληλα αντίμετρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.