Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαιρεσία ιδιοκτήτη


tharch

Recommended Posts

Συνάδελφοι μιας και το έφερε η κουβέντα.

Στην περίπτωση που ο Μηχανικός υπογράψει ότι όλα έγιναν όπως προβλεπόταν και δεν έγιναν, τι ποινές προβλέπονται? Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1)Ποινικες: απο πλημμελημα μεχρι κακουργημα αναλογα πως θα το κρινει ο Εισαγγελεας .

2) Αστικες.Δικαιωματα ιδιοκτητη για αποζημιωσεις (συνηθως ξεκινα ζητωντας εξωγηινα ποσα).

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΟΥ ΒΑΖΕΤΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΣΑΣ (ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ)

--------------

Συναδελφος επιβλεπων σε δημοσιο εργο απο τον Εισαγγελεα Μεσολογγιου κριθηκε οτι δεν εφταιγε για τα ζητηματα που βαλατε παρα μονο ο εργολαβος,ο Εισαγγελεας ομως Εφετων Πατρων που εχει τον τελευταιο λογο τον εστειλε και αυτον ,μαζι με τον εργολαβο,στο σκαμνι σε βαθμο κακουργηματος.Ειδατε πειρα που εχω απο δικαστηρια; Μονο μεσα δεν μπηκα ακομα.Τι να πουμε ρε παιδια .αν δε γινει σωμα δικαστων στα προτυπα των ιατροδικαστων τρεχατε ποδαρακια μας.και ειναι σπανιες οι φορες που καποιος συναδελφος δεν θα μπλεξει με τη "δικαιοσυνη"

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά, δηλαδή για ένα χώρο 4,00x1,15 πρόσθετο της επιτρεπόμενης δόμησης, όπως μας το περιέγραψε ο συνάδελφος tharch, θα παραπεμφθεί ο Μηχανικός για κακούργημα? Είναι δυνατόν?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το 4,00*1.15 είναι τόσο σημαντικό και το χρειάζεται τόσο πολύ ο ιδιοκτήτης? 'Ενας τοίχος είναι 1.15 μ πιό έξω.

Δύναται να νομιμοποιηθεί? αν ναι τότε αν το θέλει τόσο ας προχωρήσει στην νομιμοποιήση(ή στην εξαίρεση μικρών παραβάσεων)

Αν δεν θέλει τπτ από τα δύο τότε σε πληρώνει (ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό της αμοιβής επίβλεψης) και μετά παραιτήσου. Αλλιώς δεν βάζει ρεύμα.

Ή κάνεις τα στραβά μάτια και αν δεν γίνει έλεγχος για κάποιο αρκετό χρονικό διάστημα τότε λες ότι η παράβαση έγινε μετά την τελευταία αυτοψία σου

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα αποδείξει ο ιδιοκτήτης πως οι εργασίες έγιναν πριν την υπογραφή του μηχανικού ; Δεν νομίζω να είναι έτσι τα πράγματα και αναπάσα στιγμή να είμαστε υπόλογοι για οτιδήποτε αυθαιρεσίες γίνονται σε μια οικοδομή .

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το είδος της κατασκευής της αυθαίρετης επέκτασης. Αν αυτή είναι δυνατόν να κατασκευαστεί εκ των υστέρων ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μπορείς να κανεις για να εξασφαλιστεις εναντι του παραπάνω είναι να τον βάλεις να υπογράψει και αυτός υπευθυνη δήλωση ότι όλα εγιναν σύμφωνα με το σχεδιο τη στιγμη που υπέγραψες εσυ. ετσι δε μπορεί να σου πει αργότερα ότι τα έκανε πριν τη δήλωσή σου. Νομίζω τα κανετε αυτο ετσι? Εγω είμαι ακόμη φοιτητης αλλά ο πατέρας μου ( Αρχιτέκτονας) πρέπει να ακολουθεί μια τέτοια διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπλεχτείς σε δικαστικές περιπέτειες δεν ξεμπλέκεις τόσο εύκολα. Μπορεί να υπάρχουν αυτόπτες μάρτυρες που να βεβαιώσουν τα αντίθετα.

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλές περιοχές στη Ελλάδα δεν γίνεται αυτοψία από την πολεοδομία και καλύπτονται με την υπεύθυνη δήλωση του μηχανικού...εκεί λοιπόν είναι που γίνονται οι τρελές αυθαιρεσίες....πιστεύω ότι μπορείς να υπογράψεις την υπεύθυνη δήλωση αφού έτσι συνηθίζεται εκεί γιατί αν του πας την πολεοδομία στο σπίτι θα σε πει και τρελό....βλέπεις αυτό επικρατεί στην Ελλάδα...έτσι τους μάθανε τους πελάτες μερικοί παλιότεροι και τώρα την πληρώνουμε εμείς οι πιο νέοι....

Πάντως μπορείς να ισχυριστείς ότι όταν έκανες την υπεύθυνη δήλωση δεν υπήρχε κ έτσι δεν φέρεις ευθύνη...αυτό εννοείται πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις, εκτός και αν δεν μπορεί να δικαιολογηθεί η ύπαρξή του μετά την κατασκευή του νόμιμου κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.