Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ευρεση ποσού τιμολογίου υπερεργολάβου


Recommended Posts

Αυτήν την περίοδο εκτελώ ένα Δημ. έργο και πρέπει να μου κόψει ο Αλλουμηνάς τιμολόγιο για προμήθεια κ κατασκευή. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι ποσό να κόψω...

 

Έστω ότι από την υπηρεσία θα πληρωθώ 10.000,00€ + ΦΠΑ

Η συμφωνία με τον αλλουμηνά ήταν            6.000,00€ + ΦΠΑ

 

Τι ποσό πρέπει να μου κόψει;

Και με το ΙΚΑ τι γίνεται; Νομίζω ότι πρέπει να καλύψω το ελάχιστο ποσό του ΙΚΑ. Φοβάμαι ότι αν κόψω 6.000,00 και το ΙΚΑ σύμφωνα με τον υπολογισμό του θέλει παραπάνω τότε θα έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο αλουμινάς σου κόβει, ότι συμφώνηησες. ΙΚΑ δεν έχει, αφού είναι στεγασμένο επάγγελμα. Πηγαίνεις στο ΙΚΑ το τιμολόγιο, (νομιζω συμφωντικό) και διαγράφεται το "θεωρητικό" ποσοστό του ΙΚΑ για αυτές τις εργασίες.

Τι αλλες εργασίες υπήρχαν; για εκείνες πληρώνεις ΙΚΑ κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστό του ΙΚΑ έχει υπολογιστεί ΧΩΡΙΣ τις εργασίες στεγασμένων. 

Συνεπώς, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Το σημαντικότερο όμως, είναι να συμφωνούν τα ποσά των παραστατικών των υπεργολάβων, με αυτά των συμφωνητικών.

Link to comment
Share on other sites

Και το τιμολόγιο και το συμφωνητικό συμφωνούν στα ποσά. Έκοψα το ποσό της συμφωνίας.

Αφού πήγα εχθές στο ΙΚΑ κατάλαβα τα εξής.

Το Ικα για να μην χρεώσει ένσημα στις στεγασμένες εργασίες πρέπει να προσκομίσεις τιμολόγιο, το ποσό του οποίου υπολογίζεται (νομίζω δηλαδή) κάπως έτσι...

Έστω άρθρο: Θύρες αλουμηνίου χωρίς υαλοστάσιο: τελικό ποσό πληρωμής από την υπηρεσία μετά την έκπτωση 1000€.

Τελικό ποσό υπολογισμού - έκπτωση  Χ  ''συντελεστή1'' (ο οποίος είναι διαφορετικός σε κάθε εργασία)  Χ  3  (σταθερός παράγοντας)

1000€ Χ συντελεστή1 Χ 3

 

Το τιμολόγιο που θα πρέπει να προσκομίσεις πρέπει να είναι ίσο ή μεγαλύτερο από αυτό το ποσό. Το πρόβλημα είναι πως βρίσκεις τους παραπάνω συντελεστές, στο ΙΚΑ μου είπαν να τους βρώ από το ΦΕΚ 94 1/8/2007 αλλά αυτά που βρίσκω δεν έχουν σχέση με αυτό που ζητώ.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ρωτάει ο συνάδελφος dimidomo είναι πολύ σημαντικό.

 

Αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα στο ΙΚΑ ειδικά με Η/Μ εργασίες που κάνω δήλωση ότι θα γίνουν από στεγασμένη επιχείρηση. Υπάρχει και το λεπτό σημείο ότι για διάφορες εργασίες με τις οποίες ο υπάλληλος του ΙΚΑ δεν έχει εξοικείωση του πως να τις χειριστεί.

 

Για παράδειγμα: Σε έργο φωτεινής σηματοδότησης του κάνω δήλωση ότι όλα τα Η/Μ θα γίνουν από στεγασμένες. Έχει μέσα μια εργασία

ΑΤ 8 Συσκευή ρύθμισης κυκλοφορίας ηλεκτρονική μεσαίου τύπου οκτώ (8-) σηματοδοτικών ομάδων οχημάτων και πεζών 10.500,00 €

Του προσκομίζω τιμολόγιο της εταιρείας που μου τον πούλησε και σέταρε που γράφει ρυθμιση, παράδοση σε λειτουργία 800,00 € και μου λέει ο υπάλληλος ότι δεν μπορώ να το δεχτώ γιατί πως γίνεται να πληρώνεσαι 10.500 και να πληρώνεις 800? Του εξηγώ η συσκευή έχει ένα κόστος αγοράς. Φέρε μου λέει τιμολόγιο αγοράς να δω (εδώ αρχίζουν τα καλαματινά γιατί αυτό δεν προβλέπεται από κάπου). Του το πάω και μου λέει το τιμολόγιο παροχής με το τιμολόγιο αγοράς δεν μας κάνουν 10.500 άρα έχω πρόβλημα. Και του εξηγώ πως άν τα δύο τιμολόγια αθροίζανε 10.500 δεν θα είχε κάποιο νόημα να γίνω εργολάβος καθώς πρέπει να προκύπτει και ένα κέρδος. Φάγαμε ένα μήνα να πεισθεί και να μου δώσει βεβαίωση...

 

Αν κάποιος ξέρεις αν υπάρχει συγκεκριμμένος μπούσουλας θα ήταν μεγάλη βοήθεια.

 

Από την άλλη για να λέμε και του στραβού το δίκιο έχω δει περίπτωση συναδέλφου που για υδραυλική εγκατάσταση ενός σχολείου παρουσίασε ένα τιμολόγιο παροχής υδραυλικού 600,00 €. Το οποίο πως να γίνει πιστευτό....?

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά:

Μετά την υπογραφή του συμφωνητικού, απογράφουμε το έργο στο ΙΚΑ και ορίζεται π.ε.δ.(ποσοστό εργατικής δαπάνης) το οποίο τροποποιείται μόνο μετά από διαφοροποίηση των ποσοτήτων (ΑΠΕ)

Το ποσοστό αυτό εφαρμόζεται σε κάθε λογαριασμό, και δεν απαιτείται προσκόμιση παραστατικών, παρά μόνο στην περίπτωση που έχουμε μείωση του π.ε.δ. λόγω απρόβλεπτων εργασιών στεγασμένων (ΑΠΕ).

Για κάθε είδους έργο, υπάρχουν σαφείς οδηγίες κι επί μέρους ποσοστά, για το πώς προκύπτει το π.ε.δ.

Αν ο υπάλληλος δεν ξέρει πώς να χειριστεί την υπόθεση, ας παραπέμψει το θέμα σε κάποιον σχετικό. Στην τελική, αυτός θα πρέπει να αποδείξει ότι έχει δίκιο και όχι ο εδε.

Ενδέχεται όμως, ο υπάλληλος να ήθελε "γράσο" προκειμένου να τσουλήσει την υπόθεση, αλλά αφού είδε κι απόειδε, κατάλαβε ότι δεν τον παίρνει. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε για να τα βάζουμε σε σειρά όπως λες,

Κατά την απογραφή του έργου μπορείς να προσκομίσεις υπευθυνη δήλωση σου ότι οι τάδε εργασίες θα γίνουν από στεγασμένες επιχειρησείς και θα προσκομίσεις τα αντίστοιχα τιμολόγια. Τις απαριθμείς μια μια και ο υπάλληλος υποχρεούται για αυτές να χρεώσει 0% ποσοστό εργατικής δαπάνης. Έτσι βγάζει ένα ΠΕΔ για το έργο σου, προφανώς μικρότερο σε σχέση με το να μην έκανες κάτι τέτοιο.. Όταν θα ζητήσεις βεβαίωση για είσπραξη λογαριασμού ο υπάλληλος κάνει έλεγχο αν στο λογαριασμό έχεις συμπεριλάβει αυτές τις εργασίες. Αν όχι εφαρμόζει το ποσοστό, πληρώνεις και παίρνεις βεβαίωση. Αν έχεις συμπεριλάβει αυτές τις εργασίες για να πάρεις βεβαίωση πρέπει επιρποσθέτως να προσκομίσεις τιμολόγια και υπεύθυνες δηλώσεις των υπεργολάβων που έκανα τις συγκεκριμένες εργασίες (βλεπε συνημμένα). Αυτά που γράφω περιγράφονται στη σελίδα 6 της συνημμένης εγκυκλίου.

ΒΕΒΑΙΩΣΗ_ΙΚΑ.pdf

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗ.PDF

Edited by kpapaxr
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε για να τα βάζουμε σε σειρά όπως λες,

Κατά την απογραφή του έργου μπορείς να προσκομίσεις υπευθυνη δήλωση σου ότι οι τάδε εργασίες θα γίνουν από στεγασμένες επιχειρησείς και θα προσκομίσεις τα αντίστοιχα τιμολόγια. Τις απαριθμείς μια μια και ο υπάλληλος υποχρεούται για αυτές να χρεώσει 0% ποσοστό εργατικής δαπάνης. Έτσι βγάζει ένα ΠΕΔ για το έργο σου, προφανώς μικρότερο σε σχέση με το να μην έκανες κάτι τέτοιο.. Όταν θα ζητήσεις βεβαίωση για είσπραξη λογαριασμού ο υπάλληλος κάνει έλεγχο αν στο λογαριασμό έχεις συμπεριλάβει αυτές τις εργασίες. Αν όχι εφαρμόζει το ποσοστό, πληρώνεις και παίρνεις βεβαίωση. Αν έχεις συμπεριλάβει αυτές τις εργασίες για να πάρεις βεβαίωση πρέπει επιρποσθέτως να προσκομίσεις τιμολόγια και υπεύθυνες δηλώσεις των υπεργολάβων που έκανα τις συγκεκριμένες εργασίες (βλεπε συνημμένα). Αυτά που γράφω περιγράφονται στη σελίδα 6 της συνημμένης εγκυκλίου.

Συμφωνώ με τα παραπάνω απλά για να μην υπάρχει πρόβλημα το τιμολόγιο το οποίο θα κοπεί θα πρέπει να είναι από ένα ποσό και πάνω, το ποσό καθορίζεται από το ΙΚΑ. Δεν πρέπει να κόψεις ποιό κάτω γιατί τότε αρχίζουν τα προβλήματα, τα οποία δεν τα γνωρίζω. Σε αυτό το ΦΕΚ 94 1/8/2007 περιγράφεται ο τρόπος υπολογισμού, αλλά δεν μπορώ να το βρώ κ στο ΙΚΑ δεν μου το δίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοείς την εγκύκλιο 94/1-8-2007 και όχι ΦΕΚ.

ΙΚΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 942007 - Αριθμός. Πρωτ_ Ε41223_1-8-2007.pdf

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε georgegaleos η εγκύκλιος που ανέβασες είναι η ίδια που ανέβασα και εγώ και δεν αναφέρει πουθενά πόσο πρέπει να είναι το ποσό του υπεργολάβου.

 

Κανείς καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.