Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαίτηση εφαρμογής εξωτερικής θερμομόνωσης σύμφωνα με τη ΜΕΑ


George 34

Recommended Posts

Γεια σας!!!

 

   Φτιάχνω σπίτι στην επαρχεία. Η άδεια είναι 7/2013 και είναι με βάση ΚΕΝΑΚ. Η μελέτη περιέχει εξωτερική θερμομόνωση 7 εκ εξυλασμένη πολυστερίνη.

Τώρα που έφτασε η ώρα, βλέπω ότι το κόστος της εξ. μόνωσης είναι μεγάλο.

Αν δεν κάνω εξωτερικη θερμομόνωση και το σοβατίσω απλα, θα έχω πρόβλημα με την πολεοδομία?

 

Ήρθε ελεγκτης δόμησης στον ξυλότυπο και θα ξαναέρθει στο τέλος. (έχω βάλει μέσα στο τούβλο 3 εκ dow).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε.

 

Στην επαρχία δεν ξέρω τι κανόνες ισχύουν. Στην Αθήνα όμως σήμερα δεν θα έπαιρνες έγκριση από ελεγκτή.

Αφού θα έπρεπε να κάνεις εξωτερική θερμομόνωση γιατί έβαλες μόνωση. Μήπως το κόστος αν υπολογίσεις μονωτικό 3κ + σοβάτισμα + ένσημα ΙΚΑ σε σχέση με την εξωτερική θερμομόνωση δεν είναι και τόσο μεγάλο.  Ψάξε και άλλες προσφορές μήπως βρεις καλύτερες τιμές. Πρόσεχε και τις επιλογές στα αλουμίνια θερμοδιακοπή τζάμια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μονοκατοικία και είναι πολλά τα τετραγωνικά μέτρα (γύρω στα 300). Όσο χαμηλή τιμή και να βρω, το ποσό είναι μεγάλο. Μόνο τα υλικά είναι γύρω στα 20 ευρώ/m2.

Έβαλα μέσα στο τούβλο γιατι δεν είχα αποφασίσει αν θα κάνω την εξ. μόνωση

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία με τους ενεργειακούς είναι καινούργια. Δουλειές δεν υπάρχουν για να καταλάβουμε τι γίνεται, οπότε καλύτερα ρώτα στην περιοχή τι γίνεται και πάρε τις αποφάσεις σου. 

Άλλη σκέψη μήπως να έκανες αναθεώρηση της άδειας και να έδειχνες κάτι "νομιμοφανές" και κοντά σε αυτό που θέλεις να φτιάξεις. ???

Link to comment
Share on other sites

Αναθεώρηση οικ. αδείας με ό,τι αυτό συνεπάγεται (νέα μελέτη ενεργειακής απόδοσης εφόσον βέβαια αυτή μπορεί να σας καλύψει).

Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω:

Χτιζεις σπιτι, ξοδευοντας ενα αρκετα μεγαλο ποσο. Υποθετω θα το κρατησεις καιρο και δεν θα ξαναχτισεις κατι για αν το αντικαταστησεις μετα απο 10-20 χρονια.

Προφανως μιλησες με τον μηχανικο πριν καταθεσει φακελο για αδεια, και στην μελετη αυτος υπολογισε θερμομονωση 7 εκ παχος.

Εσυ αυθαιρετως αντι για αυτα που εχει η μελετη εκανες δικελυφη τοιχοποιια με 3 εκατοστα μονωση μεσα. Η εξωτερικη μονωση σου φαινεται ακριβη.

Δεν σε ενδιαφερει να μονωσεις σωστα το κτιριο, αλλα θες να βγει φτηνα και να ξεπερασεις το εμποδιο του ελεγκτη.

Τα εχω πιασει σωστα μεχρι τωρα?  :roll:

Αν ναι επιβεβαιωσε για να σου πω τι να κανεις

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν η κατασκευή ειναι διαφορετική απο αυτη που εχει μελετηθεί και κατατεθεί θα σε κόψει ο εκλεκτής και θα εχεις προβλημα.

Ιδίως δε που η ενεργειακή μελέτη έγινε βάση Κενακ, και έχει κατηγοριοποιήσει το κτήριο τουλάχιστον κατηγορίας Β. Αν ο εν.επιθεωρητής το βγάλει χαμηλότερη κατηγορία, λόγω ελλιπής θερμομόνωσης πρόβλημα... 


Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το διαδικαστικό, Ελεγκτή Δόμησης κτλ... (αλήθεια, ο επιβλέπων τι λέει γι' αυτό; ) ... σκέψου πολύ σοβαρά το κόστος χρήσης.

Όσα χρόνια έχεις σκοπό να μείνεις εκεί μέσα, τόσους χειμώνες και καλοκαίρια θα το μετανιώνεις!

 

Κόψε από αλλού!

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

   Φτιάχνω σπίτι στην επαρχεία......

Αν δεν κάνω εξωτερικη θερμομόνωση και το σοβατίσω απλα, θα έχω πρόβλημα με την πολεοδομία?

Ούτε φτιάχνεις

ούτε κάνεις 

ούτε σοφατίζεις

ούτε θα έχεις.

 

Υποτίθεται ότι έχεις αναθέσει σε μηχανικό 

και αυτός φτιάχνει, κάνει, σοφατίζει

και στην τελική θα έχει πρόβλημα με την πολεοδομία.

Αν αντιθέτως τον έχεις παρακάμψει τότε το κτίριο σου είναι εξ ολοκλήρου αυθαίρετο και δεν φαντάζομαι σοβαρός μηχανικός να συναινέσει στην ηλεκτροδότησή του στο τέλος.

Έχω ακούσει οτι μετράνε την μόνωση του κτηρίου με θερμοκάμερα... δεν ξέρω τι ισχύει..

 

Αν ποτέ κατοικηθεί το σπίτι

τότε μετά από μερικά χρόνια εσύ ο ίδιος θα ζητήσεις θερμογραφία

προκειμένου να μηνύσεις τον μηχανικό που σε κατέστρεψε φτιάχνοντάς σου ένα αμόνωτο σπίτι με δεκάδες προβλήματα (υγροποιήσεις, ενεργοβόρο κλπ)

Edited by Brasco
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.