Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα ρύθμιση οφειλών


MOUGGOLIAS

Recommended Posts

Διαβάζω για τις ρυθμίσεις το παρακάτω:

 

1. Η καταβολή της πρώτης δόσης για υπαγωγή στη ρύθμιση πραγματοποιείται στο ταμείο της ΕΤΕ ή της Τράπεζας Αττικής.
α) μέχρι τις 21 του μηνός για τις αιτήσεις που έχουν υποβληθεί από την 1η-19η του εκάστοτε μήνα (αν είναι αργία μέχρι την επόμενη εργάσιμη)
β) μέχρι τις 21 του επόμενου μήνα, για τις αιτήσεις που έχουν υποβληθεί μετά την 20η του εκάστοτε μήνα
2. Οι επόμενες δόσεις καταβάλλονται υποχρεωτικά με πάγια εντολή χρέωσης λογαριασμού στην ΕΤΕ ή στην Τράπεζα Αττικής.
 

Άρα, αν πάω ΤΣΜΕΔΕ τη Δευτέρα 7/9/15 για ρύθμιση, πληρώνω την πρώτη δόση μέχρι 21/9/15 και τις υπόλοιπες με πάγια εντολή.

Ασφαλιστική ενημερότητα παίρνω άμεσα με την αίτηση ή αφού βεβαιωθεί η πληρβμή της πρώτης δόσης στην Εθνική? Το γνωρίζει κάποιος αυτό?

Όχι για το πόσες δόσεις θα μου επιτραπεί, αλλά πότε θα πάρω ασφαλιστική ενημερότητα και αν τη λαμβάνω ηλεκτρονικά.

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλιστικη παιρνεις με το που ενταχθεις σε ρύθμιση και πληρώσεις την πρώτη δόση. Εχει διάρκεια 1 μηνα και ανανεώνεται με την επόμενη πληρωμή κτλ.. Αυτο ίσχυε στις 100 δόσεις τουλαχιστον

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Άρα πληρώνω την α΄ δόση για ενημερότητα (όχι απλά κάνω αίτηση). Οπότε με τα χρήματα στο χέρι και ...πάμε ταμείο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικα τα πληρωσα στο γραφειο του τσμεδε σήμερα..... παρολο που η υπάλληλος μου είπε ότι βλέπει την αιτηση μου προς την τράπεζα μεσα στις καθορισμένες ημερομηνίες εν τούτης δεν τα τράβηξε από το εν λόγο λογαριασμό... εχω μία υποψία (και την είχα πει στην υπάλληλο της τράπεζας) ότι επειδή ο λογαριασμός είναι όψεως δεν μπορει να έχει πάγια εντολή... 

πήγα να ανοίξω στην attica για την πάγια εντολή, μου έχουν μία εβδομάδα βγάλει την πίστη με χαρτιά , και τώρα λένε να κάνω υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχω άλλο λογαριασμό σε ετε και attica και να έχω κάνει αίτηση πάγια εντολής.

Εγώ σε ΕΤΕ έχω τον όψεως που έχουμε συνηθως , και σε άττιca έναν λογαριασμό που μπαίνει δάνειο οπότε δεν θέλω να τα μπλέξω και άλλον που είναι ακίνητος κανα δυό χρόνια. . Μου είπαν να ρωτήσω στην ΕΤΕ στον όψεως.

1, γίνεται στον όψεως να μπεί η πάγια εντολή τελικά? και τι θα καταθέτω κάθε μήνα στον δικό μου λογαριασμό?

2. ο όψεως δεν είναι ένας λογαριασμός που μπαίνουν οι αμοιβές? εμένα έχει μηδέν ευρώ. Αν μπεί σε πάγια εντολή, τι θα γίνεται θα καταθέτω εγώ κάθε μήνα στον εαυτό μου? 

3. αυτό γίνεται στο μηχάνημα easy?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τον λογαριασμό μηχανικού στην ΕΤΕ που καταθέτει ο εργοδότης και όσοι άλλοι είναι τέλος πάντων και στην Αττικα, μόνο για πάγια εντολή για τις δόσεις. Εκεί έχω υπόλοιπο 13ε, και κάθε μήνα πάω και κάνω κατάθεση ακριβώς το ποσό της δόσης...τίποτε άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

Τούς είπα πάλι ότι έχω τους λογαριασμούς στην attica (τούς οποίους έδειξα στον υπάλληλο την προηγούμενη εβδομάδα) και ο ένας έχει το δάνειο και δεν θέλω να τον μπλέξω γιατί και εκεί χρωστώ και δεν θα ξέρω ποιός θα τραβά λεφτά, ενώ ο άλλος είναι ακίνητος από το 2012. Τελικά τωρα μου είπαν κακή συνεννόηση μάλλον,  ότι κακώς με έβαλαν να αιτηθώ νέο λογαριασμό ειδικού σκοπού, και ότι πρέπει να ενεργοποιήσω πάλι αυτόν που είναι απενεργοποιημένος στο υποκατάστημα που τον έβγαλα, γιατί μπορεί να ενεργοποιηθεί πάλι αφού έχει μόνο από το 2012 να κινηθεί.. Ενώ μου είχαν πεί ότι πρέπει να βγάλω νέο <<ειδικού σκοπού>> παρά να ενεργοποιθήσω τον παλιό. 

Link to comment
Share on other sites

πήγα να ανοίξω στην attica για την πάγια εντολή, μου έχουν μία εβδομάδα βγάλει την πίστη με χαρτιά , και τώρα λένε να κάνω υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχω άλλο λογαριασμό σε ετε και attica και να έχω κάνει αίτηση πάγια εντολής.

Εγώ σε ΕΤΕ έχω τον όψεως που έχουμε συνηθως , και σε άττιca έναν λογαριασμό που μπαίνει δάνειο οπότε δεν θέλω να τα μπλέξω και άλλον που είναι ακίνητος κανα δυό χρόνια. . Μου είπαν να ρωτήσω στην ΕΤΕ στον όψεως.

1, γίνεται στον όψεως να μπεί η πάγια εντολή τελικά? και τι θα καταθέτω κάθε μήνα στον δικό μου λογαριασμό?

2. ο όψεως δεν είναι ένας λογαριασμός που μπαίνουν οι αμοιβές? εμένα έχει μηδέν ευρώ. Αν μπεί σε πάγια εντολή, τι θα γίνεται θα καταθέτω εγώ κάθε μήνα στον εαυτό μου? 

3. αυτό γίνεται στο μηχάνημα easy?

 

Γίνεται στον όψεως πάγια εντολή. Ο λογαριασμός αυτός πλέον δεν είναι ειδικός, μόνο για τις αμοιβές. Είναι όπως κάθε όψεως στην τράπεζα. Βάζεις πάγια εντολή και μία ή δύο μέρες πριν την ημερομηνία πληρωμής, βάζεις το ποσό τη δόσης, ώστε την ημέρα πληρωμής να βρεθούν μέσα λεφτά. Πρέπει να τα έχεις μέσα από την προηγούμενη, γιατί δεν ξέρεις πότε θα γίνει η αναζήτηση των χρημάτων.

Αυτό που δεν ξέρω σίγουρα, και ούτε ο υπάλληλος της τράπεζας ήξερε να μου απαντήσει, είναι τι γίνεται αν έχεις overdraft στον λογαριασμό, και αν μπορεί, να πάρει λεφτά η πάγια εντολή από το overdraft.

 

Κατάθεση μπορείς να κάνεις άνετα από ΑΤΜ, ή με e-banking, αλλά από τράπεζα σε τράπεζα το τελευταίο έχει προμήθεια.

Πάντως αν έχεις καιρό να κινήσεις τον λογαριασμό της ΕΤΕ, θα σου ζητήσουν διάφορα λόγω ακινησίας.

 

Νόμιζα ότι με τα κάπιταλ κοντρόλς δε μπορείς να ανοίξεις νέο λογαριασμό, ούτε να βάλεις άλλο δικαιούχο. Άλλαξε κάτι πρόσφατα;

Link to comment
Share on other sites

νέο μπορείς να ανοίξεις μόνο ειδικού σκοπού (πάγιες για ταμεία, αμοιβές εργοδοσίας κλπ), εφόσον τελικά δεν έχεις άλλο λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.