Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογία Εισοδήματος Φορολογικού Ετους 2014


Recommended Posts

Πλέον η αναμόρφωση γίνεται με το ποσοστό που θα επιλέξεις. Εγώ αυτό έχω καταλάβει.

Ούτε για το αυτοκίνητο υπάρχει η φόρμα όπως πέρσι με τους προεκτυπωμένους συντελεστές.

Εγώ κινητό ΔΕΝ βάζω και το αυτοκίνητο το έβαλα 70% όπως πέρσι.

Τα μαζεύεις στον τελευταίο κωδικό στα "Λοιπά".

 

 

 

 

Το ΦΕΜ ηταν αναμενομενο.

Αφου ηλεκτρονικα τα υποβαλλαμε.

Δεν ξερω τι γινεται με τα ΝΠΙΔ που υπεβαλλαν στην ΔΟΥ.

Το αρχείο με τις καταστάσεις του 20% είναι υποχρεωτικό να υποβληθεί ηλεκτρονικά.

Πέρα από την διαδικασία που γίνεται εντός χρήσης και τις πληρωμές..

Εγώ αυτό ξέρω.

Edited by ssouanis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 255
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το οτι μου εμαφανίζει παρακράτηση 20% σε τιμολόγιο όπου έχει γίνει προκαταβολή φόρου 10% (το είχα γράψει και πάνω στο τιμολόγιο) πως εξηγείται?

Link to comment
Share on other sites

το οτι μου εμαφανίζει παρακράτηση 20% σε τιμολόγιο όπου έχει γίνει προκαταβολή φόρου 10% (το είχα γράψει και πάνω στο τιμολόγιο) πως εξηγείται?

Η εξόφληση του ΤΠΥ έγινε στο όλο ποσό;;;

Επικοινώνησε με αυτόν που το έκανε και θα σου το αλλάξει.

Αν τώρα σου έκαναν ΚΑΙ παρακράτηση και σου εξόφλησαν όλο το ποσό,

ε, τότε θα έχεις μία αύξηση 20% της αμοιβής σου.

Link to comment
Share on other sites

Η εξόφληση του ΤΠΥ έγινε στο όλο ποσό;;;

Επικοινώνησε με αυτόν που το έκανε και θα σου το αλλάξει.

Αν τώρα σου έκαναν ΚΑΙ παρακράτηση και σου εξόφλησαν όλο το ποσό,

ε, τότε θα έχεις μία αύξηση 20% της αμοιβής σου.

 

ναι σε όλο το ποσό. Οπότε από λάθος του λογιστηρίου τους μου έκαναν και εξτρα παρακράτηση 20%.

 

σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βάζω από δικιά μου βλακεία, κόλλημα...

Μπορείς να το βάλεις εννοείται κανονικά...

Ούτε στα βιβλία το βάζω για να μην μπω στην διαδικασία αναμόρφωσης της δαπάνης.

Link to comment
Share on other sites

 Εγώ θα αναμορφώσω όπως πέρσυ δηλαδή 50% τηλέφωνο και 70% αυτοκίνητο (ή σωστότερα 50% και 30%) αλλά το θέμα είναι ότι δεν έχει σημασία σε όσους πάνε ως μισθωτοί, γιατί έτσι και αλλιώς μόνο η ασφάλεια αφαιρείται, για τους υπόλοιπους φυσικά παίζει ρόλο.

Ελπίζω να μην βρεθεί κανένας και μου κάνει θέμα για τα ποσοστά αναμόρφωσης που εν τέλει δεν παίζουν κανένα ρόλο στο τελικό ποσό του φόρου (μιλάω για τους μισθωτούς).

Link to comment
Share on other sites

 Εγώ θα αναμορφώσω όπως πέρσυ δηλαδή 50% τηλέφωνο και 70% αυτοκίνητο (ή σωστότερα 50% και 30%) αλλά το θέμα είναι ότι δεν έχει σημασία σε όσους πάνε ως μισθωτοί, γιατί έτσι και αλλιώς μόνο η ασφάλεια αφαιρείται, για τους υπόλοιπους φυσικά παίζει ρόλο.

Ελπίζω να μην βρεθεί κανένας και μου κάνει θέμα για τα ποσοστά αναμόρφωσης που εν τέλει δεν παίζουν κανένα ρόλο στο τελικό ποσό του φόρου (μιλάω για τους μισθωτούς).

 

 

Σε όσους φορολογηθούν με την κλίμακα των μισθωτών (τα μπλοκάκια δηλαδή) η φορολογικη αναμόρφωση των καταχωρημένων στο βιβλίο δαπανών θα γίνει με ποσοστό 100 % , πλην της δαπάνης για τις ασφαλιστικές εισφορές . Αυτό γινετια γιατί στο νόμο αναγραφεται ότι από το εισόδημα των μισθωτών εκπίπτουν οι ασφαλιστικές εισφορέ  καταβάλλονται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.