Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογία Εισοδήματος Φορολογικού Ετους 2014


Recommended Posts

Χριστός Ανέστη georgegaleos

Στα βιβλία του 2014 δεν έπρεπε να περάσουμε τις πληρωμές ΤΣΜΕΔΕ παρελθόντων ετών; 

Έτσι είχα καταλάβει από ότι είχα διαβάσει...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 255
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χαίρε ...  γιέ του Ήλιου και της Κλυμένης  :grin:

Διάβασε πολύ και εννοώ πολύ προσεκτικά τα παρακάτω:

(πχ θα δεις από ποιο έτος και μετά καταχωρούνται ....ποιες περιπτώσεις χρήζουν αναμόρφωσης ... πότε καταχωρούνται ... θέματα με ρθθμισμένες εισφορές .... προσαυξήσεις ... κλπ)

 

** Η έκπτωση των ασφαλιστικών εισφορών από τα ακαθάριστα έσοδα (taxheaven.gr)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, καλημέρα.

Οφείλω να ομολογήσω πως εκεί που νόμιζα ότι τα είχα ξεμπερδέψει, μπερδεύτηκα και πάλι.

Σύμφωνα με την τελευταία παράγραφο του 3ου link που λέει :

Τέλος διευκρινίζεται, ότι σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 23 του ΚΦΕ (ν.4172/2013) από την 1.1.2014 και μετά θα εκπίπτουν μόνο οι καταβληθείσες ασφαλιστικές εισφορές που έχουν καταβληθεί έως το τέλος του οικείου έτους.

καταλαβαίνω πως στα βιβλία για το 2014 θα εγγράψω ότι ΤΣΜΕΔΕ έχω πληρώσει το 2014, άσχετα αν αφορά προηγούμενα έτη.

 

Συγκεκριμένα από Μάρτιο του 2014 και μετά, εξόφλησα το 2013 και πληρώνω δόσεις διακανονισμού του 2012.

Όλα αυτά θα τα περάσω στα βιβλία από 1/1/2014 και μετά.

Από τα Links που μου έδωσες κατάλαβα πως δεν θα περάσω τις προσαυξήσεις.

 

Σωστά τα έχω καταλάβει;

Link to comment
Share on other sites

Με τον νέο Κ.Φ.Ε. δεν αναγνωρίζονται οι ασφαλιστικές εισφορές που δεν έχουν καταβληθεί.

 

Σε περίπτωση που η επιχείρηση έχει ρυθμίσει τις ασφαλιστικές της εισφορές και δεν τις έχει ολοσχερώς εξοφλήσει, τότε εκπίπτουν κατά το μέρος του ποσού των δόσεων που έχουν πληρωθεί μέχρι την λήξη του φορολογικού έτους, εκτός αν το ταμείο ορίσει διαφορετικά όπως π.χ. ο ΟΑΕΕ. Οι υπόλοιπες ασφαλιστικές εισφορές θα πρέπει να αναμορφωθούν.

 


Για λόγους καθαρά πρακτικούς καταβαλλόμενες ασφαλιστικές εισφορές μπορούν να καταχωρηθούν σε ιδιαίτερη στήλη του βιβλίου.

Σε περίπτωση καταβολής πρόσθετων εισφορών, λόγω εκπροθέσμου καταβολής, οι πρόσθετες αυτές εισφορές καλό (πάλι για πρακτικούς λόγους) είναι να καταχωρηθούν ξεχωριστά (σε ξεχωριστή γραμμή),έτσι ώστε να είναι ευκολότερη η αναζήτηση των ποσών αυτών για τη φορολογική αναμόρφωση των αποτελεσμάτων.

 

Οπότε είτε κάνεις εγγραφή με ολόκληρο το ποσό καταβολής και αναμορφώνεις τις προσαυξήσεις στην φορολογική δήλωση, είτε εγγράφεις μόνο το ποσό των εισφορών χωρίς προσαύξηση, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.

Για λογιστικούς λόγους, αν και ολίγον τυπολατρικούς, θα προτιμούσα την πρώτη λύση με την αναμόρφωση.

 

Τουλάχιστον έτσι το έχω καταλάβει ... μέχρι να διαψευστώ!!!

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Άρα σωστά κατάλαβα και επιλέγω να μην εγγράψω τις προσαυξήσεις.... (θα υπάρχει ασυμφωνία με την βεβαίωση του ΤΣΜΕΔΕ αλλά δεν μπορεί να γίνει αλλιώς)

Ευχαριστώ...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρόσθεσα εδω τις σημειώσεις σεμιναρίου του ΤΕΕ/ΤΚΜ (ver.1) (πιο ενημερωμένο, ολοκληρωμένο, και με κάποιες "τροποποιήσεις" που έκαναν από το ΤΕΕ/ΤΚΜ)

 
(π.χ. η αρχική θέση ότι τα συμφωνητικά που υποβάλλονται στο ΤΕΕ δεν είναι υποχρεωτικό να υποβληθούν και στην εφορία με τις τριμηνιαίες άλλαξε σε "Οι μηχανικοί καλό θα ήταν να υποβάλουν τα συμφωνητικά που έχουν υποβληθεί στο σύστημα αμοιβών του Τ.Ε.Ε και στην εφορία!."
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Πρόσθεσα εδω τις σημειώσεις σεμιναρίου του ΤΕΕ/ΤΚΜ (ver.1) (πιο ενημερωμένο, ολοκληρωμένο, και με κάποιες "τροποποιήσεις" που έκαναν από το ΤΕΕ/ΤΚΜ)

 
(π.χ. η αρχική θέση ότι τα συμφωνητικά που υποβάλλονται στο ΤΕΕ δεν είναι υποχρεωτικό να υποβληθούν και στην εφορία με τις τριμηνιαίες άλλαξε σε "Οι μηχανικοί καλό θα ήταν να υποβάλουν τα συμφωνητικά που έχουν υποβληθεί στο σύστημα αμοιβών του Τ.Ε.Ε και στην εφορία!."

 

 

H άποψη αυτή δεν έχει έρεισμα στη φορολογική νομοθεσία. Ο νόμος δε κάνει τετοιου είδους διάκριση στα συμφωνητικά και μέχρι να την κάνει αυτά εφόσον έχουν συναφθεί θα πρέπει και να υποβληθούν στη ΔΟΥ .

Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου,

στα λόγια μου .... αυτό υποστηρίζω κι εγώ εδω μέσα σε διάφορα νήματα... κι έπαψα πλέον να επαναλαμβάνομαι.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ ρωτάω ξανά, τι άλλαξε και τώρα πρέπει να υποβάλλουμε ενώ τα προηγούμενα χρόνια όχι;

Link to comment
Share on other sites

και εγώ ρωτάω ξανά, τι άλλαξε και τώρα πρέπει να υποβάλλουμε ενώ τα προηγούμενα χρόνια όχι;  Tι να υποβάλλεται τώρα που δεν ειχε υποβληθεί τα προηγουμένα χρόνια ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.