Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογία Εισοδήματος Φορολογικού Ετους 2014


Recommended Posts

SOS... το πινακάκι του Ε1 με τις παρακρατήσεις φόρου είναι μπάχαλο!

 

α) δεν μου εμφανίζει καθόλου την παρακράτηση 20% από μια τεχνική εταιρεία (έχω κόψει 2 τιμολόγια). Επικοινώνησα με το λογιστή τους και μου είπε οτι ο φόρος έχει αποδοθεί κανονικά!

 

β) μου εμφανίζει παρακράτηση 20% σε μια άλλη εταιρεία, ενώ της έκοψα 2 τιμολόγια με προκαβολή φόρου ΦΕΜ 10%. Εμφανίζεται το ποσό του ενός τιμολογίου μόνο.

 

γ) στον προκαταβλητέο φόρο εμφανίζει το όνομα μου  και στα δυο πεδία (μισθωτός και εργοδότης).

 

Τι πρέπει να κάνω για όλα αυτά???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 255
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το γ δεν είναι λάθος. Τα αλλα μπορεί να είναι λάθη από τους πελάτες σου.

Σε εμένα όλα είναι σωστά....

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ καλή ανάλυση εδώ για το πότε συμπληρώνουμε τον κωδικό 597 (πάνω-πάνω στην 1η σελίδα) στο Ε3. (Διάκριση εμπορικής και μη εμπορικής ιδιότητας )

 

Αφορά τα "μπλοκάκια" .... και όχι μόνο ....

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

α) δεν μου εμφανίζει καθόλου την παρακράτηση 20% από μια τεχνική εταιρεία (έχω κόψει 2 τιμολόγια). Επικοινώνησα με το λογιστή τους και μου είπε οτι ο φόρος έχει αποδοθεί κανονικά!  Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ.  ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΑΡΤΗΘΗΚΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΜΟΙΒΗΣ-ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΘΕΙ ΣΤΟ Ε1 ΠΟΣΟ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗΣ.

 

.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με τον κωδικό 275 του Ε3 που καταργήθηκε τι γίνεται ποιος τον αντικαθιστά; Γενικά λείπει ολόκληρη η στήλη Ελευθέρων επαγγελματιών τώρα δηλώνουμε κωδικούς στη στήλη Παροχής υπηρεσιών;

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα στα downloads οδηγίες για τη φορολογία των μηχανικών από το ΤΕΕ Πελοποννήσου


 


Evan:


Σωστά. Τα ποσά-έσοδα που σε ενδιαφέρουν θα τα βάλεις στον πίν. Στ.(δ)-"Ακαθάριστα έσοδα παροχής υπηρεσιών" ανάλογα το έσοδο.  


Τα ποσά-δαπάνες που σε ενδιαφέρουν στον πιν. Στ.(στ)-"Παροχής υπηρεσιών" ανάλογα τη δαπάνη.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα υπήρχαν 2 λάθη στους προσυμπληρωμένους κωδικούς.

Επικοινώνησα με τους 2 εργοδότες, υπέβαλαν διορθωμένο αρχείο εντός της ίδιας ημέρας και ενημερώθηκε η κατάσταση μου την ίδια στιγμή.

ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα χειροκίνητης συμπλήρωσης.

 

Επίσης εμφανίζονται αυτόματα και το ποσό των ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

@ georgaleos

thanks

επίσης δεν βλέπω πουθενά στην φορολογική αναμόρφωση τα έξοδα κινητής τηλεφωνίας. Άλλαξε και δεν αναμορφώνονται και μπαίνει όλο το ποσό;

 

εδιτ:

https://www.proseminars.eu/blog_articles/forol_dapanis_kiniton/

Edited by Evan
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.