Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογία Εισοδήματος Φορολογικού Ετους 2014


Recommended Posts

Από τη στιγμή που ΔΕΝ έχεις μπλοκάκι,

τότε εγώ νομίζω ότι θα κάνεις μόνο Ε1 και όχι Ε3

και θα βάλεις τις αποδοχές στον πίνακα με των μισθωτών.

 

Επομένως κατά τη γνώμη μου

ΔΕΝ συμπληρώνεις κάτι στο 351

αλλά θα εμφανιστούν αυτομάτως οι εισφορές

στο 313 και 315.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 255
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά, τα φώτα σας. Δεν έχω μπλοκάκι και τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ τις εισφέρει ο εργοδότης μου, έπειτα παρακρατήσεως τους από το μισθό μου. Αυτό το ποσό το καταχωρώ στο 351;

 

Οπως είναι διατυπωμένη η ερώτηση θα έλεγα όχι .

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κάποιος πότε έχουμε δικαίωμα να μεταφέρουμε ζημιές προηγουμένων ετών;

εγώ που πέρυσι είχα ζημιά μπορώ να την μεταφέρω φέτος στον κωδ. 415 του Ε1;

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κάποιος πότε έχουμε δικαίωμα να μεταφέρουμε ζημιές προηγουμένων ετών;

εγώ που πέρυσι είχα ζημιά μπορώ να την μεταφέρω φέτος στον κωδ. 415 του Ε1;

 

 

Αν πέρυσι φορολογηθήκατε με βάση το τεκμαρτώς προσδιοριζόμενο εισόδημα , δεν έχετε δικαίωμα να μεταφέρετε τη ζημία της διαχειριστικής περιόδου 2013 , στο φορολογικό έτος 2014.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν καλύψει τα τεκμήρια με ανάλωση κεφαλαίου, μεταφέρεται η ζημία;

 

Διαφορετικά οι (αποκλειστικά) ελ. επαγγελματίες δε θα μεταφέρουν ποτέ ζημίες από το ένα έτος στο άλλο!

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον απο 1/1/14 ισχύει αρ. 27 4172/13, χωρίς συμψηφισμους με άλλα εισοδήματα πραγματικά (ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ή τεκμαρτα):

Εάν με τον προσδιορισμό των κερδών από επιχειρηματική δραστηριότητα το αποτέλεσμα είναι ζημία εντός του φορολογικού έτους, η ζημία αυτή μεταφέρεται για να συμψηφισθεί με τα επιχειρηματικά κέρδη διαδοχικά στα επόμενα πέντε (5) φορολογικά έτη. Η ζημία του προγενέστερου έτους συμψηφίζεται κατά προτεραιότητα έναντι της ζημίας μεταγενέστερου έτους.

Edited by zxgr
Link to comment
Share on other sites

Άρα zxgr λες ότι:

ζημία που προκύπτει από το φορολογικό έτος 2014 και έπειτα, μεταφέρεται στα επόμενα (ως 5) φορολογικά έτη, ανεξάρτητα με το εάν η φορολόγηση έγινε στο τεκμαρτό εισόδημα;

 

SOTHRIS αυτό που γράφεις στο #85 για τη ζημία χρήσης 2013, ενδέχεται να ισχύει και για τη ζημία χρήσης 2014;

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτό.

Νομίζω θα σε καλύψει και είναι και πρόσφατο.

 

Επίσης από το βιβλίο του Κορομηλά βρήκα και αυτό.

post-2272-0-12259300-1433079053_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛ.1076/26.3.2015

Η ζημιά του ίδιου φορολογικού έτους ή και των προηγούμενων δεν εκπίπτει ούτε μεταφέρεται

 

 

Με τις διατάξεις της παραγράφου 3 του άρθρου 34 ορίζεται ότι, στην περίπτωση προσδιορισμού του εισοδήματος με βάση την ετήσια δαπάνη αυτού του άρθρου, η ζημιά του ίδιου φορολογικού έτους από επιχειρηματική δραστηριότητα, καθώς και η ζημιά των προηγούμενων ετών μηδενίζεται και δεν εκπίπτει ούτε μεταφέρεται για συμψηφισμό στα επόμενα φορολογικά έτη. Επομένως, εάν κατά το κρίσιμο φορολογικό έτος, για ένα φορολογούμενο προέκυψε ζημία που προέρχεται από ατομική επιχείρηση και ο φορολογούμενος αυτός έχει πραγματοποιήσει δαπάνες των άρθρων 31 και 32 τότε η ζημιά του φορολογούμενου μηδενίζεται και ο ίδιος φορολογείται με βάση την συνολικές του δαπάνες ενώ η ζημιά δεν μεταφέρεται για συμψηφισμό στα επόμενα έτη.

 

Αντίθετα, αν ο φορολογούμενος καλύψει το τεκμαρτό του εισόδημα με ανάλωση κεφαλαίου προηγουμένων ετών, οπότε και δεν φορολογηθεί με βάση τις δαπάνες, θα μπορέσει να μεταφέρει τη ζημιά του στο επόμενο έτος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.