Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα ΚΥΑ για ανελκυστήρες - ΦΕΚ 2604/Β/22.12.08


jof

Recommended Posts

Ιδου και η νεα κυα για τους ανελκυστηρες. Φρεσκοτατη

ΦΕΚ 2604/Β/22-12-08

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

να μην βιαζόμαστε. Είναι πολύ φρέσκια και δεν έχουμε προλάβει ακόμα να την διαβάσουμε καλά -καλά. Πάντως δίνει περιθώριο για τους ιδιοκτήτες. Δέκα παρατάσεις να δώσουνε πάντως δεν θα προλάβουνε. Ας περιμένουμε λίγο.

Μίλησα με φορέα και εγώ ήξερα περισσότερα αν και την κατέβασα προχθές.

Link to comment
Share on other sites

Οι επιθεωρήσεις θα συνεχίσουν να γίνονται.

Θα πρέπει μεχρι τις ημερομηνίες που αναφέρονται να έχει πάρει πιστοποιητικό ο ανελκυστήρας, πράγμα που σημαίνει, ελεγχος φορέα για συμμορφωση με τα προτυπα, πραγματοποίηση εργασιών που απαιτούνται για την συμμορφωση και σύμφωνα με την εκθεση επιθεώρησεις (εδω θα πρεπει να συμφωνήσουν οι ιδιοκτήτες του ανελκυστήρα !!!!) και επανέλεγχος απο φορέα επιθεώρησης για την πλήρη συμμορφωση με τις απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γράφει παντού την λέξη προαιρετικά. Επίσης λέει "λόγω εξαντλησης του κύκλου ζωής......." . Άρα πρέπει να πείσεις ας πούμε

Link to comment
Share on other sites

μπορείςνα μπεις και http://www.sesa.gr σε pdf

[hr:2bcc0899ed]Πάντως στην Νομαρχία μου είπαν ότι έχουν πρόβλημα και "σύντομα" περιμένουν εξηγήσεις.

Τα ίδια Παντελάκι μου τα ίδια Παντελή μου.

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για τους ανελκυστήρες παλιών οικοδομών απαιτούνται κάποιες ενέργειες πέρα από την τακτική συντήρησή τους;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εξαρτάται . Πήγαινε αρθρο 15 μεταβατικές διατάξεις και δες αν ανήκει εκεί ο ανελκυστήρας. Αν όχι , τότε μην βιάζεσαι.

Ετσι κι αλλιώς με την παράταση που έχει δοθεί , όλοι έχουν χρόνο μπροστά τους.

Εκτός αν αλλάξει πάλι "αύριο". Κανείς δεν ξέρει.

Το σίγουρο είναι ότι χρειάζεται να βγεί εγκύκλιος με διευκρινήσεις. Οι ασάφειες είναι πολλές δυστηχώς. Αυτήν την ερώτηση δεν την κάνουν μόνο πολίτες , αλλά και υπάλληλοι των υπηρεσιών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.