Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το μέλλον των ελεύθερων επαγγελματιών (ηλεκτρολόγων) στην κρίση


Costantinos

Recommended Posts

Οπώτε με αυτό το σκεπτικό και εγώ κάνω οποιαδήποτε εργασία στο αυτοκινητό μου επειδή έχω δει σε ένα βίντεο πως γίνεται, χωρίς να είμαι μηχανικός αυτοκινήτων αλλά απλά έχοντας κάποια ιδέα.

Το θέμα έιναι κατά πόσο είχε νομικά ο φίλος μας το δικαίωμα των εργασιών αυτών, καθώς και ο φίλος του.....

είχε ασφαλίσει το φίλο σου όταν κάνατε αυτές τις εργασίες?

(όχι και μια μέρα δουλεία μια σωστή! εγκατάσταση σε 35 μ διαμέρισμα....)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάποια θέματα πρέπει να είναι κλειστά σε ιδιώτες και σε άτομα με λίγα πόστ , γιατί διαβάζουμε μαργαριτάρια σαν τον τύπο τον do it yourself ....

Link to comment
Share on other sites

το μία μέρα το είπα ενδεικτικά.

 

ποιός σου είπε ότι ο κόσμος δεν έχει αρχίσει να κάνει και τις επισκευές του αυτοκινήτου μόνος του? κι όχι μόνο του αυτοκινήτου, αλλά και του υπολογιστή κλπ. δεν είναι μόνο τα βίντεο και τα εγχειρίδια που κυκλοφορούν πια ελεύθερα στο διαδίκτυο αλλά και πολλά εξειδικευμένα εργαλεία σε τιμές προσιτές στο μη επαγγελματία. το σημαντικότερο είναι ότι πλέον ο κόσμος έχει μπει στο τριπάκι του troubleshooting πριν καλέσει τους ειδικούς.

 

 

ο κόσμος πλέον έμαθε να σκέφτεται σαν επιχειρηματίας και όχι σαν πελάτης. δηλαδή αποφεύγει να πληρώσει για "εργατικά", αλλά είναι πρόθυμος να αποκτήσει υλικά αγαθά που θα τον βοηθήσουν να κάνει κι άλλη οικονομία. γι' αυτό τα μαγαζιά που πάνε μπροστά είναι τα προποτζίδικα, τα γεωργικά είδη, αλλά και πάσης φύσεως εργαλεία, ακριβώς επειδή υπόσχονται κέρδος!

Edited by georgios_m
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το μία μέρα το είπα ενδεικτικά.

 

ποιός σου είπε ότι ο κόσμος δεν έχει αρχίσει να κάνει και τις επισκευές του αυτοκινήτου μόνος του? κι όχι μόνο του αυτοκινήτου, αλλά και του υπολογιστή κλπ. δεν είναι μόνο τα βίντεο και τα εγχειρίδια που κυκλοφορούν πια ελεύθερα στο διαδίκτυο αλλά και πολλά εξειδικευμένα εργαλεία σε τιμές προσιτές στο μη επαγγελματία. το σημαντικότερο είναι ότι πλέον ο κόσμος έχει μπει στο τριπάκι του troubleshooting πριν καλέσει τους ειδικούς.

 

 

ο κόσμος πλέον έμαθε να σκέφτεται σαν επιχειρηματίας και όχι σαν πελάτης. δηλαδή αποφεύγει να πληρώσει για "εργατικά", αλλά είναι πρόθυμος να αποκτήσει υλικά αγαθά που θα τον βοηθήσουν να κάνει κι άλλη οικονομία. γι' αυτό τα μαγαζιά που πάνε μπροστά είναι τα προποτζίδικα, τα γεωργικά είδη, αλλά και πάσης φύσεως εργαλεία, ακριβώς επειδή υπόσχονται κέρδος!

 

Και κάπως έτσι πήρε φωτιά ένα αυτοκίνητο στα Τρίκαλα επειδή ο "μάγκας" ιδιοκτήτης του εγκατέστησε υγραεριοκίνηση χρησιμοποιώντας μη εγκεκριμένο κιτ μετατροπής εκ Βουλγαρίας και χωρίς παρουσία πιστοποιημένου μηχανικού (δεν μιλάμε φυσικά καν για ΚΤΕΟ ή έγκριση απο το μηχανολογικό). Το να βάψω το δωμάτιο του σπιτιού μου από το να κάνω ηλεκτρολογική εγκατάσταση διαφέρει παρασάγγας.Στην πρώτη περίπτωση το πολύ πολύ να φέρω έναν επαγγελματία να το ξαναβάψει γιατί θα το έχω βάψει χάλια, στην δεύτερη περίπτωση κάποιος ίσως πεθάνει

Link to comment
Share on other sites

Ας επανέρθουμε !!!!

 

προσωπικα πιστευω ότι πρεπει πρωτα να εντοπίσουμε τι φταει και δεν βελτιώνεται ( αν συμφωνείται ως προς το βελτιώνεται )  ο κλαδος ,

γενικοτερα και όχι μονο οι τεχνικοι του κλαδου .( κατά την αποψη μου  εχει τασεις για καταρευση ο κλαδος αλλα τελος παντων ).

 

αν λοιπον καταγράψουμε τι κατά την  αποψη  του καθενος ,  τι  φταει τοτε εκτιμω , ότι θα βρεθουν και οι καταληλες προτασεις για λυση η βελτιωση .

 

ας προσπαθήσουμε να ομαδοπιοισουμε αυτά τα προβλήματα .

 

1) νομολογια

2) φορολογια

3) ασφαλιστικο

4) εκπαιδευση

5) κουλτουρα

προσθεσται ότι άλλο νομιζεται .....

Link to comment
Share on other sites

το εχω γραψει και σε αλλο θεμα... ηλεκτρολογος αντικατεστησε τις ασφαλιστηκες βαλβιδες ξυλολεβητα και δεν ξαναεβαλε θερμοβαλβιδα και ο λεβητας εσκασε... η εγκατασταση εξ αρχης απο τον αλβανο εγκαταστατη υδραυλικο ηταν ελαττωματική ηρθε και ο αλλος και την αποτελείωσε... ποιος φταει ;;;  ο ιδιοκτητης που δεν πηρε υδραυλικο με αδεια σε πρωτη φαση ... αν ειχε αμφιβολιες ας ρωταγε καποιον μηχανολογο... ο ηλεκτρολογος επισης που εκανε δουλεια αλλου... ποιος εχασε ;;; ο ευσυνείδητος έμπορος εγκαταστατης μηχανολογος  που η προσφορα του φανηκε μεγαλη και εχασε την δουλεια...

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να κανουμε μια ζυζητηση  βλεποντας κ αναλυοντας αυτο ?

http://www.michanikos.gr/files/file/939-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CF%8C-%CE%BA%CE%AD%CF%81%CE%B4%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1/

εαν οχι, τοτε , καλη συνεχεια

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το θέμα δεν είναι αν καλώς ο κόσμος κάνει ιδιοκατασκευές, αλλά ότι καλώς ή κακώς τις κάνει και δε πρόκειται να τον σταματήσουμε ούτε να τον ανταγωνιστούμε. το μόνο που μπορεί να κάνει ένας μηχανικός είναι να προσαρμοστεί στις νέες καταναλωτικές συνήθειες και να δει από πού μπορεί να βγάλει και κείνος κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως η ασφαλιστική ΔΕΝ αποζημίωνε τις ζημιές , λόγω παράνομης εγκατάστασης , τότε πολλοί θα ήταν προσεκτικοί .

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.