Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανέγερση μονοκατοικίας, ερωτήματα


nick damis

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι είδη έχουμε πάρει προέγγριση 160000 ευρώ,αλλα δεν θα ήθελα να επεκταθώ περισσότερο στα οικονομικά,απλά προσπαθώ μέσω συζητήσεων και έρευνας να είμαι όσο πιο κοντά μπορώ στη πραγματικότητα.Είμαστε πενταμελής οικογένεια και τα τετραγωνικά ενδεικτικά και πιθανότατα να έιναι λιγότερα.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι είδη έχουμε πάρει προέγγριση 160000 ευρώ,αλλα δεν θα ήθελα να επεκταθώ περισσότερο στα οικονομικά,απλά προσπαθώ μέσω συζητήσεων και έρευνας να είμαι όσο πιο κοντά μπορώ στη πραγματικότητα.Είμαστε πενταμελής οικογένεια και τα τετραγωνικά ενδεικτικά και πιθανότατα να έιναι λιγότερα.

 

Για το μέγεθος της κατασκευής,θα σας πρότεινα να σκεφτείτε και την λύση της φέρουσας τοιχοποιίας με οπτόπλινθους (αντί του οπλισμένου σκυροδέματος) για τον Φ/Ο. Πιθανότατα θα έρθει πολύ πιο οικονομικά.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι είδη έχουμε πάρει προέγγριση 160000 ευρώ,αλλα δεν θα ήθελα να επεκταθώ περισσότερο στα οικονομικά,απλά προσπαθώ μέσω συζητήσεων και έρευνας να είμαι όσο πιο κοντά μπορώ στη πραγματικότητα.Είμαστε πενταμελής οικογένεια και τα τετραγωνικά ενδεικτικά και πιθανότατα να έιναι λιγότερα.

καταρχήν πρέπει να υπάρχει μελέτη, για το κόστος θα σας συμβούλευα να βρείτε κάποιον Αρχιτέκτονα Μηχανικό από κοντά, που θα συζητήσετε μεγέθη και τιμές (ανάλογα τις δυνατότητες). Για την επίλυση λείπουν πάρα πολλά δεδομένα, όπως τύπος εδάφους, πρόσβαση μηχανημάτων και υλικών, εκσκαφές, ξυλότυποι κ. α.

Για το πνεύμα του Συναδέλφου, σας λέω επίσης ότι μπορείτε να κάνετε σύμμεικτη κατασκευή, (

Και σαν Αρχιτέκτονας πια, επειδή καταλαβαίνω ότι δεν το φυσάτε, θα πρέπει ή λάθος εκτίμηση οικονομικών να έχετε κάνει ή τα μέτρα...

Το κόστος που προείπατε, σας το έχει πει κάποιο γραφείο?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κύριοι...

 

 

 

 

@rodopoulos

 

"Προφανώς και μάλιστα με ασφαλιστική κάλυψη. 

Το ερώτημα είναι αν εσείς μπορείτε να αντεπεξέλθετε οικονομικά στις απαιτήσεις αυτές. 

Αν πχ μου πείτε 1000Ε/τμ τότε μάλλον δεν θα βρείτε κανέναν να υπογράψει.

Αυτό που θέλουμε όλοι να σας πούμε είναι κάτι πολύ απλό αλλά το έχετε παρεξηγήσει."

 

Εγώ δεν μιλάω για ασφαλιστική κάλυψη...Ασφαλιστική κάλυψη μπορώ να κάνω και μόνος μου στο ακίνητο...

Νομίζω καταλαβαίνετε σε τι αναφέρομαι...

Επίσης και έπειτα από το πρωινό σας post (07:42) ένα αρχίζω να καταλαβαίνω ...Ότι πληρώσεις παίρνεις και αυτό όχι πάντα...

Ευχαριστώ και πάλι για τα post σας

 

 

@atsalovergas

 

Κατανοητό το post σου και σε ευχαριστώ...Δεν ζητάω δωρεάν συνεδρία ούτε τίποτα παραπάνω...γενικές πληροφορίες όσο το δυνατόν...

 

@georgegaleos

 

πολλά αστέρια στα post σου...

αυτό που λέμε...straight to the point !!! 

 

@tetris

 

Το πρώτο σου σχόλιο είναι ενελώς άστοχο...

Δεν είχα, ούτε έχω ούτε είμαι σε στάδιο κατασκευής οικοδομής...

Πάμε παρακάτω...

 

Λαμόγια και κολπατζίδες υπάρχουν σε όλες τι δουλειές...simple as that...

 

Μου αρέσει πραγματικά το παρακάτω σχόλιο σου...

"Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι σημαίνει "γενική επιστασία" ή "υψηλή επίβλεψη". 

Σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ευθύνη του μηχανικού για τη γενική ποιότητα της κατασκευής. 

Την ευθύνη αυτή θα την είχε ΜΟΝΟ εάν είχε αναλάβει εργολαβικά την εκτέλεση του έργου."

 

Επειδή καταλαβαίνω αρκετά καλά την ελληνική γλώσσα, ίσως να μπορούσες να με διαφωτίσεις...Συγνώμη αλλά εγώ άλλα καταλαβαίνω... 

 

Όσο για το αν γράφω αναλήθειες όπως αναφέρεις, θα σου πω αυτό...Για να ρωτάω τόσα πράγματα στο συγκεκριμένο post που άνοιξε ο πρώτος φίλος, δεν πάει το μυαλό σου γιατί;

 

Επίσης τα μαρούλια τα συνηθίζω να τα φυτεύω μόνος μου :smile: ....ότι αγοράζεις από αλλού είναι αγνώστου ποιότητας και προέλευσεως...αυτό γνωστό...

 

Θα ήθελα να σε ευχαριστήσω και πάλι για τα σχόλια σου και ας μην συμφωνώ σε όλα...no hard feelings... 

 

 

regards
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

"Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι σημαίνει "γενική επιστασία" ή "υψηλή επίβλεψη". 
Σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ευθύνη του μηχανικού για τη γενική ποιότητα της κατασκευής. 
Την ευθύνη αυτή θα την είχε ΜΟΝΟ εάν είχε αναλάβει εργολαβικά την εκτέλεση του έργου."
 
Επειδή καταλαβαίνω αρκετά καλά την ελληνική γλώσσα, ίσως να μπορούσες να με διαφωτίσεις...Συγνώμη αλλά εγώ άλλα καταλαβαίνω... 
 
 

μπορεί να καταλαβαίνεις πολυ καλά την ελληνική γλώσσα αλλα την οικοδομική μαλλον καθόλου.
αν ψαχνεις μεσω νομικών οδών να διασφαλίσεις την ποιότητα κατασκευής θα πρεπει να βρείς πιστοποιημένα συνεργεία και επίσης θα πρεπει να
πιστοποιηθείς και εσυ στο τρόπο χρήσης και συντήρησης του κτίσματος για όσο χρόνο ισχύει η εγγυήση....
 
μπορεί να λέω και χαζομάρες αλλά για καπου εκει τη βλέπω την κουβέντα.
οσο για τις υποθεσεις το αν παει το μυαλό μας η οχι κάπου...τι να πω... απο εδω μέσα δυσκολα!!! (για πολλά πραγματα)

πάντως άλλο η επιβλεψη, άλλο η αυτεπιστασία, αλλο το Α, το Β, το Γ κλπ

 

 

Edited by stavrosa
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΙΖΕΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ??

 

Παραδείγματα με αμάξια βλέπω... Αποπαίρνετε τον κόσμο συνέχεια.. 15% για επίβλεψη να δώσετε εσείς ρε παιδιά όταν θα χτίσετε σπίτι..

Ο ανθρωπάκος μπορεί να έχει την όρεξη και τον χρόνο να κάνει την επίβλεψη.. Δηλαδή εσείς ξέρετε καλύτερα να επιβλέψετε τον πλακατζή?

Δεν σπουδάσατε πλακατζίδες... Μηχανικοί σπουδάσατε!! Δεν ξέρετε ούτε από πλακάκια ούτε από κουζίνες! 

 

Όσο για τον φόβο που προκαλείται για το πόσα χρόνια θα βγάλει.. για το πόση κατανάλωση θα έχει.. κτλ κτλ.. 

Αποκλείεται να είναι χειρότερο από τα σπίτια του 60 και του 70 που ακόμα δεν πέσανε!!!

Έχω ιστορική 4όροφη πολυκατοικία στην Κέρκυρα που έχει κλείσει 100χρόνια και ακόμα μια χαρά κρατάει... Χάλασε η σκεπή πριν λίγα χρόνια την φτιάξαμε... Τα διαμερίσματα τα ανακαινίσαμε... Μια χαρά κρατάει!!!!   Λέτε οι σημερινές κατασκευές να είναι χειρότερες????  Ε τότε σταματήστε να αποπαίρνετε τον κόσμο.

 

Αν κάποιος μηχανικός έχει την όρεξη ας υπολογίσει πρόχειρα για τον ιδιώτη που ρωτάει εδώ πόσο θα του κοστίσει μέχρι τελειωμένα μπετά..  μετά πόσο οι τοιχοποία.. πόσο τα κουφώματα.. πόσο τα πλακάκια...

 

Εγώ θεωρώ υπερβολικό το κόστος 1000€/τμ αν τα υπολογίσετε. Σίγουρα μπορούν να πέσουν τα κόστη και εσείς πρέπει να το προσπαθείτε!! Αλλιώς ο κόσμος θα πηγαίνει είτε σε προκάτ είτε δεν θα χτίζει και θα αγοράζει έτοιμα διαμερίσματα. Με 1000€/τμ βρίσκεις πολυτελέστατα διαμερίσματα ολοκαίνουργια από εργολάβους με σουπερ κατασκευή και με αποθήκη γκαράζ στην τιμή αυτή. 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.ikade.gr/default.asp?sid=6491&LangId=278

 

Δείτε εικόνες από τι σπίτια πουλιούνται με 1000€/τμ με τρελή μόνωση και τρελή κατασκευή.. 

Μένω στον 8ο ρετιρέ και δεν χρειάζομαι καλοριφερ το χειμώνα. 

 

Αν δεν θέλετε να μειώνετε η δουλειά στο επάγγελμα σας και να χτίζει κανένας φουκαριάρης σπίτι πρέπει να βρείτε τον τρόπο να βγαίνουν τα σπίτια οικονομικά.

Βρείτε φτηνότερα συνεργεία... Βρείτε φτηνότερα υλικά... Βρείτε ότι χρειαστεί για να χτίζετε φτηνά και 100% ασφαλή σπίτια. 

 

Αλλιώς έχω να προτείνω στο φίλο να πουλήσει το οικοπεδάκι του πάρει ένα ωραίοτατο υπερπολυτελέστατο ολοκαίνουργιο διαμέρισμα και να μην παιδεύεται..

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ας γίνω κακός για να τελειώνουμε

 

Δεν μπορείτε να χτίσετε το 2015 αυτό που κάνατε το 1960 διότι δεν σας το επιτρέπει ο νόμος. Αν δεν σας αρέσει να κατεβείτε στο Σύνταγμα σε διαμαρτυρία. 

 

 

 

 

 

 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

harysssaki.... αλλού τις εξυπνάδες. Για τα σπίτια των 1000€ το μέτρο κόσμος πεινάει, περιουσίες χάνονται, Μηχανικοί ξενιτεύονται. Δεν σου λεω ότι δεν έτρωγαν πίτα παλιότερα αλλά σήμερα καταστρέφεται κόσμος. Εσύ βέβαια είσαι ο έξυπνος που χτίζεις συμβατική κατασκευή με λιγότερα, με κόστος οικοπέδου ή οχι?

Στο Ψυχικό ή στα καμίνια :) ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.