Μετάβαση στο περιεχόμενο

Για μία θέση στο.... ΦΩΣ!!!


GRTOPO

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για εκείνες τις εποχές μιλώ και γω. Εκείνες τις αυξήσεις χρωστάμε τώρα!

 

Εντάξει, εάν πείστηκες ότι φταίνε οι ΔΥ για την σημερινή κατάσταση τί να σου πω, δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω. Πάω στοίχημα όμως πως η φοροδιαφυγή των ΕΕ όλα αυτά τα χρόνια, οι υπερκοστολογήσεις στα δημόσια έργα και ένα σωρό άλλα παραδείγματα κατασπατάλησης δημοσίου χρήματος ευθύνονται σε απείρως μεγαλύτερο βαθμό από τις πενιχρές αυξήσεις στους ΔΥ

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στα παραπάνω προβλήματα που αναφέρεις ο δημόσιος τομέας είναι εξίσου ένοχος με τον ιδιωτικό. Και εν πάση περιπτώση δε στοχοποιώ το ΔΥ αλλά το παρακράτος πίσω από το δημόσιο. Απλά δυστυχώς ο ΔΥ (ως πλειοψηφία) κατάντησε να γίνει και αυτός ένα γρανάζι στο μηχανισμό του παρακράτους με αντάλλαγμα τα ψίχουλα που λες.

Edited by stayros
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δε κατάλαβες, εγώ δε μίλησα μόνο για τους υπαλλήλους με τη στενή έννοια του όρου αλλά για οποιονδήποτε τροφοδοτείται άμεσα ή έμμεσα από δημόσιο χρήμα, δηλαδή όλους, με εξαίρεση κάποιες επιχειρήσεις που εξάγουν, τον τουρισμό και τη ναυτιλία.

Link to comment
Share on other sites

Δε κατάλαβες, εγώ δε μίλησα μόνο για τους υπαλλήλους με τη στενή έννοια του όρου αλλά για οποιονδήποτε τροφοδοτείται άμεσα ή έμμεσα από δημόσιο χρήμα, δηλαδή όλους, με εξαίρεση κάποιες επιχειρήσεις που εξάγουν, τον τουρισμό και τη ναυτιλία.

 

Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα. Ζούμε σε μία χώρα που όλος ο "παραγωγικός;;;;;"  ιστός της είναι, έμμεσα ή άμεσα, κρατικοδίαιτος. Από που να ξεκινήσεις και πού να τελειώσεις

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται ένα λάθος ένθεν και ένθεν. Συγχέουμε τους ΔΥ των 900 ευρώ με τους ΔΥ του Υπουργείου Οικονομικών, των ΔΕΚΟ, των ΟΤΑ, των Πολεοδομιών, των εφοριών, των τελωνείων κλπ κλπ.

Αλλά όπως και να έχει η χώρα έπεσε έξω και από την ανικανότητα του δημόσιου τομέα να κάνει στοιχειωδώς τη δουλειά του.

 

Όλοι οι ΔΥ βαρύνονται για την ανοχή τους στο παρακράτος των πολιτικών τους προϊστάμενων, των συνδικαλιστών και των διευθυντάδων.

 

Μόλις χθες διορίστηκε μια συνδικαλίστρια με μοναδικό προσόν, να μην πω καλύτερα. Και βέβαια φταίνε και όσοι την ψήφισαν για να γίνει συνδικαλίστρια. Άρα, στο φινάλε κανείς μας δεν είναι άμοιρος ευθυνών. Απλώς ο καθένας μας κατέχει διαφορετικό μερίδιο ευθύνης ανάλογα και με το πόστο που έχει στην κοινωνία-κρατικό μηχανισμό.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια επειδή έχουμε δημοκρατία μας βαραίνουν όλους ίσες ευθύνες. Κι αν κάποιος με σωστή στάση ζωής αποτελεί μειοψηφία, ευθύνεται για την αποτυχία του να διαδώσει την άποψή του και να την κάνει να πλειοψηφίσει.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο η ζωή εκδικείται. Όταν μου είπε μηχανικός της Αττικό Μετρό ότι "μας έσκισε το εννιαίο μισθολόγιο", της απάντησα ότι τόσο καιρό που σκίζατε εσείς τους υπολοίπους ήταν καλά?

Κι εμένα ο πατέρας μου Δικηγόρος ΕΕ, μετά από 40 έτη δουλειάς και δύο πτυχία και λευκό μητρώο (και σύνταξη στα 72) 1100Ε/μήνα ενώ η αεροσυνοδός της Ολυμπιακής 1200Ε/μήνα με υποπολλαπλάσια χρόνια δουλειάς (να μην πω για τα προνόμια).

 

Αυτή είναι η Ελλάδα κι εγώ τα "όλοι ενωμένοι ενάντια στον κοινό εχθρό" τα γράφω εκεί που δεν πιάνει μελάνι..

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

 

Γιώργο η ζωή εκδικείται. Όταν μου είπε μηχανικός της Αττικό Μετρό ότι "μας έσκισε το εννιαίο μισθολόγιο", της απάντησα ότι τόσο καιρό που σκίζατε εσείς τους υπολοίπους ήταν καλά?

Κι εμένα ο πατέρας μου Δικηγόρος ΕΕ, μετά από 40 έτη δουλειάς και δύο πτυχία και λευκό μητρώο (και σύνταξη στα 72) 1100Ε/μήνα ενώ η αεροσυνοδός της Ολυμπιακής 1200Ε/μήνα με υποπολλαπλάσια χρόνια δουλειάς (να μην πω για τα προνόμια).

 

Ν' αγιάσει το στόμα σου συνάδελφε !

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.