Μετάβαση στο περιεχόμενο

ενυδρεία


Arche

Recommended Posts

Μάλλον ναι έτσι πρέπει να το λένε.

Αλλά μη πάρεις την τεμπέλα του chiriako αλλά πες αυτό που μοιάζει σαν καρχαρία… μαύρο χρώμα…

Δουλεύει άοκνα μέχρι βαθιά γεράματα και το δικό μου είχε φτάσει μέγεθος κάπου στα 7 με 10cm περίπου.

(μετά σε σεισμό έπεσε το ενυδρείο οπότε πάπαλα όλα)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Eγώ πάντως μια φορά το μήνα (αφού βγάλω τα πάντα από μέσα) το πλένω!!!! Και μετά ...."άντε πάλι από την αρχή"!!!! Είπαν ότι, θα το φρόντιζαν τα παιδιά, όταν το πήραμε πριν 10 χρόνια!!! Αλλά που......

Link to comment
Share on other sites

Το must με το ενυδρείο είναι να βρεις τα ψάρια που σου αρέσουν, αν λείπεις το καλοκαίρι ή αν το αμελείς, θα υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι εγώ τα παίρνω μαζί μας (με ένα μικρο "κουτί μεταφοράς" για χελωνάκια!

Link to comment
Share on other sites

Αν λειψεις 5-10-15 μερες μπορεις να βαλεις αυτοματη τροφοδοσια φαγητου. Αν λειψεις 3 μηνες βεβαια δεν μπορεις να τα αφησεις ετσι

Link to comment
Share on other sites

λέω για μια φυσιολογική απουσία έστω 15 ημερών, όμως η αυτόματη ταϊστρα δεν είναι πάντα η λύση, καθώς θα πρέπει να έχει τοποθετηθεί πριν, και να έχει φρέσκες μπαταρίες. Δεν λείψαν οι περιπτώσεις που η ταίστρα, έκανε υπερτροφοδοσία ή δεν είχε μελετηθεί η ποσότητα, με αποτέλεσμα την ανάπτυξη μήκυτων και τον παντελή θάνατο...

Link to comment
Share on other sites

Οταν βαζεις ταιστρα, βαζεις καινουριες μπαταριες, την κανεις δοκιμη να δεις ποσο βγαζει, και συνδεεις και ενα σωληνακι με μια μικρη αεροαντλιουλα να φυσαει μεσα στο περιεκτη των νιφαδων, για να μην κολλησουν μεταξυ τους/μουχλιασουν απο την υγρασια κτλ

Link to comment
Share on other sites

Καρχαριάκι μαύρο, λες didoni τον μαύρο καρχαρία με την κόκκινη ουρά?
Είχα τέτοιο κανονική τροφή έτρωγε.

Iasona με τα παιδιά είναι πάντα πρόβλημα. Λες θα τους το πάρεις για παρέα και μια φορά την εβδομάδα, ασχολείσαι εσύ να τρίβεις.

Απόλαυση όμως, χάζευα τα Veiltail μου σήμερα, κούκλες γλυκές.

Την άλγη νομίζω ότι βρήκα τον τρόπο, συζήτησα λίγο με έναν κύριο που ξέρει ο οποίος προτείνει, το τρίψιμο με το εσωτερικό σφουγγαράκι του εσωτερικού μαγνήτη με το χέρι.

Ckiriako, αυτό με το σωληνάκι δεν το έπιασα. Με λάδωμα αλυσίδας μηχανής το είχα ξανακούσει :smile:

Την ταίστρα πέρυσι, την βάζω την μέρα που φεύγω, είχα 13 ημιάγρια μέσα και καλό φυτικό κόσμο.

Δεν ξέρω τον λόγο, επίσης είχα δέσει στην επιφάνεια ένα μικρό μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό, να ρίξω την θερμοκρασία καθώς έφτανε τους 31 c.

Είχα συστήσει ενός φίλου που θα ερχόταν κάθε 4 μέρες να ρίχνει μια ματιά να αλλάζει το μπουκάλι. Και να ρίχνει μια ματιά, άργησε λίγο να έρθει και με πήρε τηλέφωνο, ότι είχε απλώσει γλίτσα, είχαμε χάσει μερικά ζωντανά και η ποιότητα του νερού ήταν κακή. Ανήμπορος να το σώσει, ως την 15μέρα, χάσαμε τους 13 και τα περισσότερα φυτά.

Δεν κατάλαβα τον λόγο, η υπήρξε τροφοδοσία που δεν καταναλωνόταν ή το φως που άλλαξε, ή κάποια μόλυνση ή κάποιος συνδυασμός των παραπάνω (???)
Ακόμα Chiriako , αυτό με το σωληνάκι δεν το βρίσκω εύκολα εφαρμόσιμο, οπότε προτείνω, τροφή, για τις μέρες που λείπετε, σε στερεά μπαλάκια, ώστε να μην κολλάνε.
Ομορφιά, πάω να τα ταίσω τώρα

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.