Μετάβαση στο περιεχόμενο

Tα τοιχία να συνεχίζουν μέχρι τον τελευταίο όροφο;


 

Recommended Posts

γνωρίζει κανείς αν τα 2μ ή 1,5μ τοιχεία που συνησφέρουν στο nv πρέπει να συνεχίζουν μέχρι τον τελευταίο όροφο?διευκρινίζεται αυτο κάπου στον ΕΑΚ?δεν μπορώ να μικρύνω ένα τοιχείο για αρχιτεκτονικούς λόγους σε ανώτερο όροφο?

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου (και των περισσοτέρων υποθέτω), μπορείς. Υπάρχουν όμως πολεοδομίες που θέλουν τα τοιχώματα να ανεβαίνουν μέχρι πάνω με διατομή >2m, ώστε να έχουν λέει συμπεριφορά καμπτικού προβόλου καθ' όλο το ύψος. Η δικαιολογία ότι στο ισόγειο που απαιτούνται συνήθως τα τοιχώματα υπάρχει καμπτικός πρόβολος και από εκεί και πάνω γίνεται ικανοτικός (αν υπάρχει μεγάλη διακοπή τοιχωμάτων καθ' ύψος) καμιά φορά δεν πιάνει και σε αναγκάζουν να μην συμπεριλάβεις στο nv το συγκεκριμένο τοιχείο. Δυστυχώς επίσημη απάντηση δεν υπάρχει, αν και απ' ότι ξέρω έχει γίνει σχετικό ερώτημα (το οποίο ως συνήθως θα απαντηθεί με τη σχετική συνηθισμένη καθυστέρηση).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 5 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα. Η κάτοψη της εικόνας 22 είναι αυτή της οροφής υπογείου, ισογείου και α ορόφου. Η κάτοψη της εικόνας 1 είναι της οροφής β, γ και δ ορόφου. Όπως φαίνεται το δίμετρο τοιχείο που βρίσκεται κάτω δεξιά λόγω αρχιτεκτονικών περιορισμών καταργείται στους ξυλοτύπους οροφής β, γ και δ ορόφου. Συμμετέχει το συγκεκριμένο τοιχείο στον υπολογισμό του nv; Τι έχετε να πείτε για την κατάργηση του συγκεκριμένου τοιχείου; Για τον υπολογισμό του nv τους κόμβους της θεμελίωσης τους θεωρείτε πακτωμένους ενώ της οροφής υπογείου οριζόντια παγιωμένους?

post-5733-131887223898_thumb.jpg

post-5733-131887223927_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

συμμετέχει, το άλλο που ρωτάς θέλει από σενα διερεύνηση

 

π.χ. εγω την πάνω πλευρά κατα Χ και τις 2 Υ θα τις δέσμευα σίγουρα στις αντίστοιχες διευθύνσεις κ.λπ. και θα'βγαζα περιβάλλουσα οπλισμών

 

μην περιμένεις πάντως ντετερμινιστική λύση του τύπου "αυτό να κάνεις"

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά δεν σε προβληματίζει η εκκεντρότητα?

επειδή δεν ξέρω αν ρωτάς εμένα, βεβαια και με προβληματίζει αλλά δεν έθεσε θέμα αλλαγής ξυλοτύπου

 

επίσης θεωρω ότι η οδηγία του οασπ που αναφέρει ο evan δεν βρίσκει ξεκάθαρα εφαρμογή εδώ

 

(όση διάβασα, δεν τη διάβασα ολη γιατι δεν ειχε φωτογραφίες)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.