Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραστατικό για έκδοση ΥΔΕ χωρίς χρέωση (πχ σε συγγενικό πρόσωπο)


Recommended Posts

Καλησπέρα, 

θέλω να καταθέσω ΥΔΕ για ιδιόκτητο διαμέρισμα των γονιών μου. (εννοείται έχω σφραγίδα, ενάρξεις κτλ κτλ) 

η ερώτηση είναι: τι γίνεται με την ΑΠΥ; εχώ θα το κάνω αφιλοκερδώς. Πώς θα συμπληρωθεί αυτό στην ΥΔΕ που έχει πεδίο για τον αριθμό ΑΠΥ?

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει κάποια πρόβλεψη για 1ου βαθμού συγγένεια;

και επαναλαμβάνω, δεν μπορώ να κάνω το σχέδιο του σπιτιού μου; θα πρέπει να μου κόψω απόδειξη; ...

περίεργο μου φαίνεται γιατί δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός... (όπως για τα ενεργειακά πιστοποιητικά πχ)

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΑ για το σπίτι σου απαγορεύεται.

 

Για ΥΔΕ δική σου υπάρχει κάποια διαδικασία μέσω ΤΕΕ, αλλά αν θέλεις να μη τρέχεις κόβεις 10€, πληρώνεις ΦΠΑ 2,3€ και ξέμπλεξες.

Link to comment
Share on other sites

ναι, το γνωρίζω για το ΠΕΑ, γι'αυτό και το ανέφερα.

χμμμ διαδικασία μέσω ΤΕΕ;.. 

εάν κόψω αυτή την ΑΠΥ των 10ευρώ, θα πρέπει να πάω και από τη ΔΟΥ? (πρόκειται για ηλεκτροδοτημένο διαμέρισμα)

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω η διαδικασία μέσω ΤΕΕ αφορά αμοιβές μελετών και δεν έχει σχέση με την ΥΔΕ. Τώρα αν θες στον εαυτό σου κόβεις και 1€ παραστικό. Η ΔΕΗ δεν ασχολείται καθώς θέλει μόνο τα στοιχεία του παραστατικού. Και αν σε ελέγξουν φορολογικά, τι θα σου πει ο έφορος; Ότι έκλεψες τον εαυτό σου; Απλά είναι πρόβλημα για όσους έχουν μπλοκάκι και θέλουν να φορολογηθούν ως μισθωτοί.

Link to comment
Share on other sites

Κόβεις απόδειξη με 0 Ευρώ .Και γράφεις Εκδοση ΥΔΕ δωρεάν.Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ,το έχω κάνει για τον αδερφό μου .

Link to comment
Share on other sites

Νεοελληνική λύση: Δεν κόβεις καθόλου και βάζεις ένα υποθετικό νούμερο. :smile:  :smile:  :smile:  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.