Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαγόρευση καπνίσματος (συγχωνευμένα θέματα)


nik mourouzis

Recommended Posts

αν και καπνιστης είμαι σύμφωνος. Ο καπνός είναι αφόρητος για τους μη καπνιστές

 

Στην δουλειά μου που εφαρμόσθηκε εκεί που ήταν το γραφείο μου ντουμάνι, δουλεύω χωρίς να καπνίσω για 8-10 ώρες, πέραν του απαραίτητου πρωινού για τον καφέ.

 

Εξάλλου ας μην γελιόμαστε τα περισσότερα τα κάνουμε λόγω αυτόματης μηχανικής κίνησης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έτσι έτσι... Συνεχίζουν τις π@π@ριές. Αδυνατούν να καταλάβουν ότι τα όποια μέτρα κατά του καπνίσματος πάρθηκαν μέχρι σήμερα, δεν πέρασαν, γιατί πολύ απλά δεν τα δέχτηκε ο κόσμος. Με την εξαιρετικά βεβαρυμένη ατμόσφαιρα που υπάρχει πλέον, πλησιάζουν απλά ένα ακόμα βήμα στο λυντσάρισμα...

Link to comment
Share on other sites

Δε θα μπω στην ουσία του θέματος, ο καθένας έχει την άποψη του όσον αφορά το σωστό ή λάθος της απαγόρευσης του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους.

 

Ας πούμε για την οικονομία της συζήτησης ότι είναι ένα σωστό μέτρο.

 

Έχω όμως μια ΠΟΛΥ σοβαρή ένσταση....πριν 1-1.5 χρόνο βγήκαν προδιαγραφές για καταστήματα που θά χαρακτηρίζονται αποκλειστικά καπνίζόντων με ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ απαιτήσεις για εναλλαγές αέρα , κλιματιστικές μονάδες κλπ κλπ.

 

Είναι σίγουρο ότι οι περισσότεροι δε συμμορφώθηκαν με τις απαιτήσεις αυτές...

 

Αναρωτιέμαι όμως αν υπάρχουν και κάποιοι, έστω λίγοι, επιχειρηματίες που ΕΦΤΙΑΞΑΝ εγκαταστάσεις τέτοιες και ΠΛΗΡΩΣΑΝ ένα κάρο λεφτά για να συμμορφωθούν με ένα νόμο του κράτους.Μιλάμε για σοβαρά ποσά σε σχέση με τον μέγεθος αυτών των καταστημάτων.

 

Ως πότε σε αυτή τη χώρα θα τιμωρούμε ΟΛΟΥΣ όσους κάνουν όσα λέει ο νόμος και αυτά που πρέπει??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Link to comment
Share on other sites

Σε καθηλώνει και σε κάνει να σκεφτείς και να αναθεωρήσεις κάποια πράγματα.

 

Το θέμα είναι πόσοι από μας το ανακαλούν από τη μνήμη τους την ώρα που ανάβουν τσιγάρο.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ανακαλούσαμε στη μνήμη μας, θα το κόβαμε κιόλας.

Γίνεται μια μάχη στο μυαλό του κάθε καπνιστή (συνειδητό και υποσυνείδητο).

Link to comment
Share on other sites

Kακά τα ψέματα: η νικοτίνη είναι πολύ πιό εθιστική απ' όσο φανταζόμαστε... Σε μια εκπομπή είχε καταταγεί 1ο ποι εθιστικό ναρκωτικό πολύ πιό πάνω από τα λεγόμενα "σκληρά"...

 

Άρα για ποιά απαγόρευση μιλάμε;

Πέραν των τραγικών βιντεο ντοκουμεντων, εγώ νοιώθω κοινωνικά αποκλεισμένος. Βλέπω τέτοια μέτρα ως κοινωνικό ρατσισμό...

 

Αντί να επιβάλλουν -για πολλούς άλλους λόγους- καλύτερο (ή μάλλον υπαρκτό) εξαερισμό σε τέτοια μαγαζια, αντι να βάλουν κανένα τασάκι στους δρόμους για τις γόπες, απαγορεύουν το κάπνισμα!!!

 

Και να υπήρχε ειλικρινής λόγος πίσω από το μέτρο, να νοιάζοταν πραγματικά για την υγεία των πολιτών, θα έλεγα "παει κι έρχεται"...

Όταν όμως η μόδα αυτών των... "μέτρων" ξεκίνησε μετά από δικαστικές διαμάχες τις οποίες χάσανε ασφαλιστικές εταιρίες από καρκινοπαθείς, τσούπ! μετά 50 χρόνια θυμούνται να μην μας επιτρέπουν να καπνίζουμε και οτι νοιάζονται για την υγεία μας!!!

Link to comment
Share on other sites

νοιαζονται για την υγεια των παθητικων καπνιστων...χαχαχαχαχα

 

οπως και να χει, πλεον καφεδακι εντος καφε, χωρις καπνα...αμην!

 

ευλογησον!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.