Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενδοδαπέδια θέρμανση κάτω από ντουλάπες


miltos

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Υπάρχει κάποια σαφής οδηγία που να υπαγορεύει ή να απαγορεύει το (πλήρες ή έστω πιο αραιό) στρώσιμο ενδοδαπέδιας θέρμανσης κάτω από ντουλάπες?

 

Το οποιο ζήτημα αφορά την ανομοιόμορφη θέρμανση του τσιμεντοκονιάμματος κάτω από τις ντουλάπες.

Στην περίπτωση που δεν είναι στρωμένη ενδοδαπέδια κάτω από τη ντουλάπα, τότε εκεί το δάπεδο θα είναι πιο κρύο από το υπόλοιπο, κατά το μεταβατικό στάδιο τουλάχιστον, ενώ στην αντίθετη περίπτωση θα είναι πιο ζεστό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μίλτο,

Από την δική μου εμπειρία στις ενδοδαπέδιες θερμάνσεις, δεν στρώναμε κάτω από κουζίνες και ντουλάπες. Η αιτιολογία έρχεται από το γεγονός ότι η θέρμανση σε εκείνα τα σημεία, πρακτικά δεν συνεισφέρει στην θέρμανση των χώρων.
Επίσης (γνώμη μου) η όποια διάφορα θερμοκρασίας δεν είναι και τίποτα σημαντικό.
Ναι θα υπάρχει ένα gradient αλλά τι πειράζει;

Συνήθως η στρώση κολλητά με ντουλάπες ήταν λίγο πιο πυκνή ώστε να καλύπτει τις οριζόντιες απώλειες θερμότητας προς το θερμομπετόν.

 

Edit: Από την άλλη, αν αύριο μεθαύριο κάποιος θέλει να αφαιρέσει τις ντουλάπες και να κάνει κάτι με τον χώρο..

Edited by mechatr0n
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Τάσο!

 

Ναι θα υπάρχει ένα gradient αλλά τι πειράζει;

 

Επηρεάζει (συνεισφέρει) ενδεχομένως στη ρηγμάτωση του θερμομπετόν. Κάποιο γερμανικό πρότυπο σχετικά με τα δάπεδα ορίζει, από όσο μπόρεσα να καταλάβω από τη μετάφραση, ότι τμήματα του δαπέδου που έχουν κυκλώματα που μπορεί να λειτουργούν ανεξάρτητα (δηλαδή το ένα να δουλεύει και το άλλο όχι) πρέπει να διαχωρίζονται με αρμούς. Δε θα έπρεπε να κάνουμε το ίδιο κάτω από τις ντουλάπες?
 

Παραθέτω το κείμενο στα γερμανικά:

Bei Heizestrichen sind in Türdurchgängen in der Regel Bewegungsfugen anzuordnen. Innerhalb einer Heizfläche mit unterschiedlich beheizten Heizkreisen (keine Randzonen) sind in der Regel zwischen diesen auch Bewegungsfugen anzuordnen.

 

Δεν έχω πρόχειρο αυτή τη στιγμή το όνομα του προτύπου, ούτε ξέρω αν το παραπάνω απόσπασμα είναι από την τελευταία έκδοση

 

Edit: Από την άλλη, αν αύριο μεθαύριο κάποιος θέλει να αφαιρέσει τις ντουλάπες και να κάνει κάτι με τον χώρο..

 

Το πρόβλημα θα υπάρξει αν μετακινήσει τις ντουλάπες, οπότε θα καλύψει μια άλλη περιοχή με κανονικά στρωμένη ενδοδαπέδια, με συνέπεια, εκτός από το να μειωθεί η θερμική ισχύς, να υπερθερμαίνεται το δάπεδο κάτω από τη νέα θέση της ντουλάπας (gradient)

 

Επίσης, προεκτείνοντάς το λίγο, μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα η διέλευση σωληνώσεων κυκλωμάτων από χώρους που καλύπτονται από άλλο κυκλώματα, όταν δεν λειτουργούν ταυτόχρονα?

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Αν οι έξτρα 80 πόντοι της ντουλάπας συντελούν στο να κανείς έξτρα θερμική ζώνη, θα την έκανα. Επίσης εάν η ντουλάπα είναι εσωτερική, πάλι θα έκανα ξεχωριστή ζώνη για συστολοδιαστολές.
Αν πχ η ντουλάπα ήταν σε κάποιο μακρόστενο δωμάτιο, όπου η ντουλάπα θα ήταν παράλληλα στην μακριά πλευρά, τότε δεν θα έβαζα έξτρα ζώνη.

Αλλά να ξέρεις πως το θερμομπετο ραγίζει ότι και να κανείς, ειδικά στην διαδικασία ξήρανσης του στους 60 βαθμούς κελσίου. Αυτό είναι καλό βασικά, διότι αυτές είναι οι μεγαλύτερες διαστολές που μπορεί να πάρει. Οπότε μετά αυτοί οι αρμοί/ραγίσματα παραμένουν.

Link to comment
Share on other sites

A, όχι, σε καμία περίπτωση δε μιλούσα για θερμική ζώνη ειδικά για τη ντουλάπα.

 

Πρακτικά, όλα τα παραπάνω δε νομίζω να δημιουργούν πρόβλημα αν δεν υπάρχουν και άλλοι παράγοντες.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον η θεση της ντουλαπας δε θα αλλαξει τα επομενα 10-15-50 χρονια, γιατι να μην γινει και εκει αρμος, στο προσωπο της ντουλαπας?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι σαφώς η πιο ξεκάθαρη λύση, αλλά στην ουσία το ερώτημα είναι αν είναι απαραίτητη μια τέτοια λύση.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Μίλτο αν θες την εμπειρία μου, από το σπίτι μου, κάτω από ντουλάπες (μόνιμες) και ντουλάπια κουζίνας (επίσης μόνιμα) δεν έχω στρώσει (μετά και από πρόταση γνωστής εταιρίας που έκανε την εγκατάσταση).

 

Η διαφορά θερμοκρασίας με γυμνό πόδι είναι αισθητή, αλλά δεν υπάρχει κανένα άλλο πρόβλημα. (με μέγιστη θερμοκρασία προσαγωγής < 35οC).

 

Y.Γ. Το θερμομπετόν δεν ρηγμάτωσε ούτε σε ένα σημείο, αλλά δεν έκανα ξήρανση με ζεστό νερό. Το άφησα να ξεραθεί μόνο του και μετά έστρωσα πλακάκια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μίλτο αν θες την εμπειρία μου, από το σπίτι μου, κάτω από ντουλάπες (μόνιμες) και ντουλάπια κουζίνας (επίσης μόνιμα) δεν έχω στρώσει (μετά και από πρόταση γνωστής εταιρίας που έκανε την εγκατάσταση).

 

Η διαφορά θερμοκρασίας με γυμνό πόδι είναι αισθητή, αλλά δεν υπάρχει κανένα άλλο πρόβλημα. (με μέγιστη θερμοκρασία προσαγωγής

 

Αυτή είναι και η πιο συνηθισμένη περίπτωση άλλωστε. Απλά ψάχνω αν υπάρχει κάποια σχετική οδηγία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.