Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με ενιαίο MASTER θα ισοδυναμούν τα πτυχία 5ετους φοίτησης και άνω


Engineer

Recommended Posts

Σχολιάζω για τον ίδιο λόγο που κάποιοι στο ίδιο forum σχολιάζουν για την παγκοσμιοποίηση. Νομίζω το υπονόησα στο προήγουμενο μου μήνημα αλλά επειδή βλέπω πρέπει να είμαι πολύ αναλυτικός γιατί εκφράζω τη γνώμη μου, θα σου απαντήσω εκ μέρος των περισσότερων εδώ (φαντάζομαι): γιατί είμαστε σκεπτόμενοι άνθρωποι και έχουμε κριτική σκέψη, γνώμη και άποψη για αυτά που συμβαίνουν γύρω μας.

 

Όσο για τη κρίση σου στο αν κάνω καλό ή όχι στους συνάδελφους Μηχανικούς ΤΕ, εσύ γιατί εκφράζεις άποψη; Είσαι Μηχανικός ΤΕ; Πλάκα κάνω, μίλα ελευθερα...

 

ΥΓ ως mod έχουν άλλη βαρύτητα τα σχόλια σου στο forum είτε το θες, είτε όχι.

Edited by stayros
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα 6.000.000€ για τα επιπλέον επιδόματα από ποιά τσέπη θα τα πάρουν νομίζεις; Όταν πέσει πρόστιμο για αθέτηση της συνθήκης της Μπολόνια από ποια τσέπη θα πληρωθεί; Τα ρουσφέτια στους δημοσίους υπάλληλους και τα πρόστιμα στην Ε.Ε. από τις ανοησίες των κυβερνώντων τα πληρώνουμε όλοι. Πόση κρίση ακόμα χρειάζεται για να το καταλάβουμε αυτό;

 

Ε, μπορεί να πάει και ανάποδα : Βάση αναφοράς ο τωρινός μισθός για τους νεο-μεταπτυχιακούς, μικρή μείωση στους υπόλοιπους---> Συνολική εξοικονόμηση.

(Σοιμπλεανό τρολάρισμα :P )

Link to comment
Share on other sites

Λέγε τέτοια και μπορεί να τον γδάρουν ζωντανό έστω και προληπτικά. Μην πάρεις ποτέ από παιδί παιχνίδι και από ΔΥ κομμάτι του μισθού του...

Link to comment
Share on other sites

....Πλάκα κάνω, μίλα ελευθερα...

 

ΥΓ ως mod έχουν άλλη βαρύτητα τα σχόλια σου στο forum είτε το θες, είτε όχι.

Μερσί για το μίλα ελεύθερα

Και κακό το βαρύτητα… μου καταπιέζει τον λόγο μου.

 

(επιμένω ότι κάνει κακό... μας φέρνεις αντίπαλους... δεν το χρειάζεσαι ούτε εσύ ούτε εμείς...)

Link to comment
Share on other sites

Και η ιατρική κατά Μπαλτά θα πρέπει να είναι PhD τότε. Η συνθήκη της Μπολόνια επειδή είναι φτιαγμένη από σοβαρούς ανθρώπους, και όχι Μπαλτάδες, φροντίζει να έχει εξαιρεσεις. Η ιατρική είναι μία από αυτές.

Και η ιατρική στην Γερμανία είναι στο επίπεδο 7 του ΕΠΠ

 

Υ.Γ. Αναφερω την Γερμανία γιατί η τριτοβάθμια μας εκπαίδευση είναι παρόμοια σε δομή με το παλιό γερμανικό σύστημα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιος φέρνει αντίπαλους ποιους; Μία πολιτεία που επί 30 χρόνια παρανομεί εις βάρος μιας συγκεκριμένης ομάδας ανθρώπων εις όφελος μία συγκεκριμένης άλλης ομάδας δεν δημιουργεί αντιπαλότητα;! Κάποιος όμως που το λέει ευθαρσώς, τη δημιουργεί; Η χαρά του Orwell καταντήσαμε.

 

@sito μιλάμε συγκεκριμένα για το ψευτομεταπτυχιακό που πάει να περάσει ο Μπαλτάς. Δηλαδή όλοι οι γιατροί στο δημόσιο πρέπει να πάρουν και επίδομα μεταπτυχιακού και διδακτορικού επειδή έκαναν 10 χρόνια σπουδές; Καταλαβαίνεις πόσο γελοίο είναι στο πλαίσιο της Μπολόνια να λειτουργείς χωρίς τους κανόνες της Μπολόνια;

Edited by stayros
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το επόμενο βήμα ειναι να απονέμει η ιατρική σχολή στην ελλαδα μαζι και το πτυχίο και διδακτορικό. Η 2 μάστερ.

Αλλα τι σκοτίζεστε; Και με μάστερ πάλι αυθαίρετα και ΠΕΑ θα ειναι το αντικείμενο απασχόλησης.. :) :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ποιος φέρνει αντίπαλους ποιους; Μία πολιτεία που επί 30 χρόνια παρανομεί εις βάρος μιας συγκεκριμένης ομάδας ανθρώπων εις όφελος μία συγκεκριμένης άλλης ομάδας δεν δημιουργεί αντιπαλότητα;! Κάποιος όμως που το λέει ευθαρσώς, τη δημιουργεί; Η χαρά του Orwell καταντήσαμε.

 

@sito μιλάμε συγκεκριμένα για το ψευτομεταπτυχιακό που πάει να περάσει ο Μπαλτάς. Δηλαδή όλοι οι γιατροί στο δημόσιο πρέπει να πάρουν και επίδομα μεταπτυχιακού και διδακτορικού επειδή έκαναν 10 χρόνια σπουδές; Καταλαβαίνεις πόσο γελοίο είναι στο πλαίσιο της Μπολόνια να λειτουργείς χωρίς τους κανόνες της Μπολόνια;

Είναι το meng ισότιμο με μάστερ; ΕΙΝΑΙ

είναι το γερμανικό 5ετες δίπλωμα ισότιμο με μάστερ; ΕΙΝΑΙ

 

Είναι και τα δυο προπτυχιακά; ΕΙΝΑΙ

 

Πληρώνει πρόστιμα η Αγγλία και η Γερμανία; ΟΧΙ

 

Τοτε το ελληνικό δίπλωμα γιατί να μην είναι ισότιμο με μάστερ;

 

Και όσον αφορα τα επιδόματα είμαι κατα όπως ξαναειπα, αλλά και να υπάρξουν επιδόματα δεν έχει καμία σχέση με την Μπολόνια το επίδομα στο δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

To MEng είναι MEng και το MSc είναι MSc. Έχεις δει πουθενά παγκοσμίως το MEng να αναφέρεται ως ενιαιο και αδιάσπαστο πτυχίο και ΜΕΤΑπτυχιακό μαζί; Παντού αναφέρεται ως ΠΡΟπτυχιακο και τίποτα άλλο. Επίσης στην 7η βαθμίδα του ΕΠΠ δεν μπαίνεις μόνο με μεταπτυχιακό. Υπάρχουν πολλοί τρόποι, το μεταπτυχιακό είναι μόνο ένας. Ας χαρακτηριστεί ως MEng το δίπλωμα που είναι προπτυχιακό και τίποτα άλλο και ξανασυζητάμε...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.