Μετάβαση στο περιεχόμενο

Autocad κλίμακα σχεδίασης


vicky123

Recommended Posts

καλησπέρα, έχω ψάξει στο forum αλλά δεν έχω καταφέρει να σχεδιάσω σε κλίμακα .δε ξέρω τι λάθος κάνω (μάλλον πολλά..) μπορείτε να μου πείτε με απλά βήματα το τρόπο σχεδίασης ?έστω ότι θέλω να σχεδιάσω ένα τοίχο 10 μέτρα επι 8 μέτρα και να το τυπώσω σε χαρτί Α4 . Ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Στο AutoCAD σχεδιάζεις χωρίς κλίμακα (1:1). Π.χ. 10 μέτρα τοίχος σχεδιάζεται σαν 10 σχεδιαστικές μονάδες AutoCAD. Την κλίμακα την επιλέγεις κατά την εκτύπωση του σχεδίου σου (π.χ. 1:50) ώστε να χωράει στο χαρτί που έχεις επιλέξει (π.χ. Α1).

 

Sent from my MI PAD using Tapatalk

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

ναι ,αλλά δε σχεδιάζουμε σε mm ?.. και τη κλίμακα την επιλέγω απλά απο το scale του print? θα πρέπει να κάνω και κάποια αντιστοιχία σε units?

Link to comment
Share on other sites

Στο Autocad σχεδικάζεις 1:1 αλλά κάνε ένα τσεκ να δεις σε τι μονάδες είσαι. Γράψε ddunits και διάλεξε decimal units.

 

Για χιλιοστά στην κλίμακα εκτύπωσης θα δώσεις scale custom και 1000 mm 50 units για 1:50 κοκ.

Link to comment
Share on other sites

σου έφτιαξα πρόχειρα ένα πρότυπο για Α4 και Α3 για να κάνεις τα βασικά.

 

Έβαλα ενδεικτικά και τοίχο με μία πόρτα και ένα παράθυρο και διαστάσεις σεταρισμένες για την κλίμακα 1/50 σε μέτρα.

 

πέτα τοίχους και πόρτες παράθυρα κράτα έστω μια από τις διαστάσεις πριν βάλεις δικές σου σε δικό σου σχέδιο μη χάσεις το σετάρισμα.

 

Όλα αυτά στο model space. 

Βλέπεις την τελική κλίμακα εκτύπωσης τα Α4 και Α3 έτοιμα στα Layout.

Ετοιμο για να σου βγάλει αρχεία PDF που τα εκτυπώνεις παντού. (με ρύθμιση ελάχιστο περιθώριο στον πρίντερ)

στο Plot μη ξεχάσεις να τσεκάρεις το monochrome.ctb αν δεν έφερε την ρύθμιση αυτή στο δικό σου.

Καλή επιτυχία.

 

 

(Υπάρχει ειδική ενότητα για θέματα Acad όπου θα ενημερωθεί ο αρμόδιος συντονιστής να σου μεταφέρει το θέμα και υπάρχουν και αρκετές απαντήσεις κι εκεί πέρα των σωστών που σου είπαν οι συνάδερφοι εδώ)

 

A4-3.zip

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν καταφερες να σχεδιάζεις πέντε δέκα γραμμές στο model και να τα βλέπεις έτοιμα στο A4 και Α3?

Έκανες προεπισκόπηση ή καποιο PDF ?

 

Ρωτώ για να καταλάβω σε τι επίπεδο εισαι στο acad

Γενικά εχει ρυθμίσεις οι διαστάσεις

Εχει ίδιες αναλογίες περιγραμματος σε κλίμακα τα α4 και α3 στο μοντελ και στα αλλα

Ρυθμίσεις ζοομ κλπ

Ειλικρινά δεν ειμαι καλός να τα εξηγώ ολα αυτά γραπτά

Θα έγραφα βιβλίο

Όπως σου είπα αρκετοί συνάδελφοι έχουν γράψει αναλυτικά διάφορες τεχνικές

Και στο acad ισχύει ότι μπορείς να κανεις τα απαντα σχεδόν με δεκάδες διαφορετικούς τρόπους

Απλά μερικοί πανε Θεσσαλονίκη απο εθνική οδο και συχνά άλλοι πανε διαμέσου Κορίνθου

Γίνεται όμως

Link to comment
Share on other sites

Aληθεια σενιορ Didonis τυπωνεις απο Model ή Layout?

 

Η αληθεια ειναι οτι εμενα προσωπικα μ εχει  βολεψει η λυση εκτυπωση απο layout  με ετοιμο πινακακι απο template που ανοιγει μαζι με το σχεδιο.

Αισθανομαι οτι εχεις καλυτερη εποπτεια του τι τυπωνεις, συν βεβαια το πλεονεκτημα του να τυπωνεις σε διαφορετικες κλιμακες με τα viewports.

 

Απ την αλλη, κατευθειαν απ το model (με εισαγωγη το πινακακι σαν block) ισως ειναι πιο γρηγορο.

 

Στην τελικη οπως βολευει τον καθενα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.