Μετάβαση στο περιεχόμενο

Autocad κλίμακα σχεδίασης


vicky123

Recommended Posts

Για δες εδώ ή εδώ .

 

Έχει αρκετό υλικό από you tube . Λόγω "κομμένων" διευθύνσεων στο γραφείο , δεν μπορώ να σου προτείνω αυτή τη στιγμή κάτι πιο συγκεκριμένο .

 

Δες τι θα σε βολέψει .

Link to comment
Share on other sites

Aληθεια σενιορ Didonis τυπωνεις απο Model ή Layout?

....

Layout φυσικά....

τι τρελός είμαι.

Έχω έτοιμα πρότυπα ή φτιάχνω παραλλαγές τους και έχω σε ένα σχέδιο και κατόψεις όλων των ορόφων και τομές και όψεις και 3Δ...

 

Το acad αν ασχοληθείς μόνο με τις εντολές σχεδίασης του αξιοποιείς μαξ το 30% απ όσα μπορείς να κάνεις. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα σχεδιο ολα, δεν βολευει και τοσο απο την αποψη οτι αργει να φορτωσει το σχεδιο με τα hatches κτλ...

 

Aν μιλαμε για δουλεια τακτοποιησης με 4178 που θες μια κατοψη και μια τομη ok, αλλα σε δουλεια εκδοσης οικοδομικης αδειας, νομιζω το ολα τα σχεδια σε ενα αρχειο δεν βολευει.

 

Εκτος και αν εχεις 10.000 ευρω για το μηχανημα σου....

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν 6 χρόνια έτσι έκανα κι εγώ. Τώρα πια όχι.

Και 6 όροφο να είναι με υπόγεια και ότι θες με πλούσιο σχεδιασμό όχι τσιγκουνιές δηλαδή σε λεπτομέρειες το μέγεθος όλοι οι όροφοι δεν ξεπερνά τα 2 μέγα…

Ξέχασα και 2D και 3D να τα εμπεριέχει.

Κάθε στάθμη και κάθε σχέδιο έχει το δικό του Layout σεταρισμένο και έτοιμο για εκτύπωση με ότι διορθώσεις κάνεις στην πορεία.

 

1ον. Σεμνά πάντα με τα hatch

2ον τα 3D μόνο με τεχνική ας το πούμε όμπτζεκτ και όχι 3face ή άλλα χαζά που το φορτώνουν

3ον συχνός καθαρισμός σαβούρα μπλοκς.

 

Χρησιμοποιώ και ένα ειδικό βοηθητικό πρόγραμμα αρχιτεκτονικό από Ιταλία που με βοηθά στα μέγιστα για αυτές τις τεχνικές.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

το να ανοίξω καινουργιο template και μετά να πατήσω  SheetSets και  μετα στο φάκελο Architectural Metric  δεν μου δίνει άμεσα σχεδίαση σε μέτρα ? και τελος όταν πάω για εκτύπωση να βάλω 1000 mm = 100 units για εκτύπωση 1:100

Link to comment
Share on other sites

το να ανοίξω καινουργιο template και μετά να πατήσω  SheetSets και  μετα στο φάκελο Architectural Metric  δεν μου δίνει άμεσα σχεδίαση σε μέτρα ? και τελος όταν πάω για εκτύπωση να βάλω 1000 mm = 100 units για εκτύπωση 1:100

ναι

 

μια ερώτηση τώρα:

κάνω vieport, διαλέγω το κομμάτι και την κλίμακα που θέλω, βάζω δίπλα και το πινακάκι είτε με δεύτερο vieport είτε με σχεδίαση κατευθείαν πάνω στο Layout. Όταν όμως πάω να βάλω κάνναβο μέσα στο vieport, μου το σχεδιάζει και στο model, κάτι το οποίο δεν θέλω. Η μόνο εναλλακτική είναι να έχω τον κάνναβο σε xref ή γίνεται και αλλιώς;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδοκιμασε γιατι καποιο λαθος κανεις. Εμενα το παιρνει κανονικα στο layout, χωρις να ενεργοποιειται ο κανναβος και στο model...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπερα και χρονια πολλα στους συναδελφους!!

 

Στα πλαισια ασκησης εργαστηριου μου εχει ζητηθει ''να συνταξω το Διαγραμμα Δομησης σε κλιμακα 1:200, καταλληλο για τη ληψη Εγκρισης Δομησης'' της πολυκατοικιας που διαμενω οπως το οριζει το υπεκα.

 

Μετα απο επισκεψη στη πολεοδομια και εχοντας τον αριθμο αδειας(1969) προμηθευτηκα ολα τα απαραιτητα σχεδια(κατοψεις, τομες, οψεις, τοπογραφικο,διαγραμμα καλυψης) ετσι ωστε να αρχισω να το σχεδιαζω.

 

Λογω της σχεδιαστικης πολυπλοκοτητας των αρχιτεκτονικων ειναι εξαιρετικο χρονοβορο να καθομαι με το κλιμακομετρο να μετρω και να ξανασχεδιαζω ολα οσα απαιτει το Δ.Δ.

 

Η  ερωτηση μου ειναι η εξης : Aν scannaro ολα τα σχεδια και τα εισαγω στο autocad μπορω να σχεδιαζω επανω στη εικονα tif και εαν ναι με την κλιμακα τι γινεται? Εγω θα σχεδιαζω σε 1:1 και το σχεδιο tif αν ειναι σε 1:50 θα μου δημιουργησει προβλημα?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα στους συναδελφους!!

 

Στα πλαισια ασκησης εργαστηριου μου εχει ζητηθει ''να συνταξω το Διαγραμμα Δομησης σε κλιμακα 1:200, καταλληλο για τη ληψη Εγκρισης Δομησης'' της πολυκατοικιας που διαμενω οπως το οριζει το υπεκα.

 

Μετα απο επισκεψη στη πολεοδομια και εχοντας τον αριθμο αδειας(1969) προμηθευτηκα ολα τα απαραιτητα σχεδια(κατοψεις, τομες, οψεις, τοπογραφικο,διαγραμμα καλυψης) ετσι ωστε να αρχισω να το σχεδιαζω.

 

Λογω της σχεδιαστικης πολυπλοκοτητας των αρχιτεκτονικων ειναι εξαιρετικο χρονοβορο να καθομαι με το κλιμακομετρο να μετρω και να ξανασχεδιαζω ολα οσα απαιτει το Δ.Δ.

 

Η ερωτηση μου ειναι η εξης : Aν scannaro ολα τα σχεδια και τα εισαγω στο autocad μπορω να σχεδιαζω επανω στη εικονα tif και εαν ναι με την κλιμακα τι γινεται? Εγω θα σχεδιαζω σε 1:1 και το σχεδιο tif αν ειναι σε 1:50 θα μου δημιουργησει προβλημα?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Ναι αυτο μπορει να γινει. Να βαλεις την εικονα σαν external reference και να σχεδιασεις πανω της. Πρεπει να προσεξεις όμως το θέμα της κλίμακας. Αφού εισαγεις την εικόνα θα βρεις μια διάσταση στο σχεδιο και θα την μετρήσεις με το autocad και μετα ανάλογα θα μεγαλωσεις ή θα μικρύνεις την εικονα με την εντολη scale, οριζοντας σαν scale factor το πηλικο των δυο διαστάσεων.

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο μπορει να γινει. Να βαλεις την εικονα σαν external reference και να σχεδιασεις πανω της. Πρεπει να προσεξεις όμως το θέμα της κλίμακας. Αφού εισαγεις την εικόνα θα βρεις μια διάσταση στο σχεδιο και θα την μετρήσεις με το autocad και μετα ανάλογα θα μεγαλωσεις ή θα μικρύνεις την εικονα με την εντολη scale, οριζοντας σαν scale factor το πηλικο των δυο διαστάσεων.

Καλυτερα δε γινοταν! !...Σε ευχαριστω πολυ akaliak!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.