Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Υ Χώρος ή όχι;


sundance

Recommended Posts

Εγώ έχω μια απορία.

Ποιος επιθυμεί αυτός ο χώρος να θεωρηθεί ημιυπαίθριος;

Ο μηχανικός, ο ιδιοκτήτης ή η πολεοδομία;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω μια απορία.

Ποιος επιθυμεί αυτός ο χώρος να θεωρηθεί ημιυπαίθριος;

Ο μηχανικός, ο ιδιοκτήτης ή η πολεοδομία;

 

 

Τι σημασία έχει ο λόγος, το θέμα είναι η νομιμότητα....Το αν ο χώρος είναι ημιυπαίθριος ή εξώστης...

Τι θέλεις να πεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δες το σχέδιο του #91 στο παρακάτω:

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=466&highlight=%F3%F4%E5%E3%E1%F3%EC%E5%ED%EF%F2+%E5%EE%F9%F3%F4%E7%F2&page=3

 

. Αν εννοείς κάτι τέτοιο, τότε έχεις εξώστη και από πάνω προστέγασμα που σημαίνει ότι δε μετράει στον όγκο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Να θέσω και εγώ ένα ερώτημα.

Έστω ότι έχω γωνία κτιρίου με υποστύλωμα που ορίζει την τεταρτη κορυφή, και πλάκα που προεκτείνεται

Αν καταλαβαίνω καλά, ορίζεται η/υ από τις δύο πλευρές του κτιρίου και το υποστύλωμα (κίτρινη διαγράμμιση)?

Η πλάκα πέρα από αυτή τη περιοχή είναι εξώστης?

 

 

Ευχαριστώ (δείτε επισυναπτόμενο)post-6678-0-33725300-1327191379_thumb.jpg

|

|

Edited by gssofos
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά την ερώτηση, τότε ναι σε όσα ρωτάς.ΗΧ αν καλύπτεις το ελάχιστο: 2,5μ ανάμεσα στο υποστήλωμα της 4ης κορυφής και την προηγούμενη πλευρά του κτιρίου.Αν η πλάκα που προεξέχει από πανω, πατιέται ,τότε είναι εξώστης, αλλιώς είναι προστέγασμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τη ρύθμιση των Η/Χ.

Είδα ότι τον 9/11 βγήκε μια εγκύκλιος που λέει ότι από εκεί και πέρα όλες οι δόσεις που δεν έχουν πληρωθεί από το πρόστιμο για έναν Η/Χ θα επιβαρύνονται με 1% για κάθε μήνα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας για το εάν οι δόσεις που είναι μέχρι το τέλος του 2012 και η πρώτη δόση έχει πληρωθεί στο τέλος του 4/2011 όποτε ήταν και η διορία πληρωμής της πρώτης δόσης για να ισχύει η ρύθμιση, κανονικά πρέπει να είναι κάθε 2 μήνες ή όχι;

Επίσης λέει στο ίδιο σημείο, στην εγκύκλιο που αναφέρεται για τα αυθαίρετα, ότι αν δεν πληρώσεις 3 δόσεις, τότε χάνεται η ρύθμιση. Η απορία μου είναι αν το ίδιο ισχύει και για τις δόσεις που αφορούν τους Η/Χ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οι δόσεις του 3843 αναφέρονταν πάντα σε "ισόποσες". Ποτέ δεν έγινε αναφορά σε μηνιαίες ή διμηνιαίες ή τριμηνιαίες κλπ. Πως λοιπόν μπορεί να πει κανείς για καθυστερούμενες?Πως μπορεί να θεωρηθεί λοιπόν η καθυστέρηση 3 δόσεων ώστε να βγει από το νόμο?Μάλλον πολύ πρόχειρα το αντιμετώπισαν και αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα περιορισμός χρόνου στις δόσεις του 3843. Εφόσον η 1η πληρώθηκε εμπρόθεσμα (μέχρι 30/12/2011 δηλαδή) οι υπόλοιπες πληρώνονται οποτεδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω μια πολύ περίεργη περίπτωση και φοβάμαι μήπως έχω κάνει λάθος στον 4014. Η άδεια μιας κατοικίας, στο διάγραμμα κάλυψης που έχει, δηλώνει τα πάντα ως εξώστες, στην πραγματικότητα οι εξώστες της έχουν δεξιά και αριστερά καμάρες. Τα κατακόρυφα στοιχεία της καμάρας όμως είναι MH φέροντα. Αυτό μπορεί να θεωρηθεί ως εξώστης; Και αν όχι εγώ πώς το αντιμετωπίζω αφού έτσι το πέρασε η πολεοδομία και βγήκε η άδεια; Παρεμπιπτόντως η άδεια έχει σφραγίδα και πολεοδομίας και ΕΠΑΕ. Ανεβάζω και μια φωτογραφία να καταλάβετε τί εννοώ. Στην άδεια η διαφορά είναι ότι έχει αριστερά τοίχο αντί για δεξία. Το κομμάτι του σπιτιού που φαίνεται στη φωτογραφία είναι αυθαίρετο άρα δεν υπήρχε στην άδεια. Στη θέση του η δεξιά πλευρά του εξώστη είχε μια καμάρα.

 

DSCF0204-small.jpg

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.