Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζητηματα αρτιοτητας & οικοδομησιμοτητας οικοπεδου


Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω και εγώ παρόμοια περίπτωση ως προς τις αλλαγές του οικοπέδου στο βάθος του χρόνου.

Κάνω έλεγχο αυθαιρέτου και συμβαίνουν τα εξής:

Έχω μία άδεια του '75 σε τοπογραφικό μεγάλο (από τίτλο του 65), στο οποίο πατήσανε για να έχουν πρόσωπο σε δρόμο.

Το '78 αλλάζει το ρυμοτομικό και ιδιωτικός δρόμος που περνούσε μπροστά από το εν λόγω κτίριο γίνεται κοινοτηκός και κόβει το οικόπεδο σε κομμάτια.

Το τμήμα με το κτίριο φαίνεται (με βάση το που πέρασε ο δρόμος) να είναι 18,5x13=240.5τ.μ.

Στην κληρονομιά το κομμάτι είχε βαφτιστεί 250τ.μ. χωρίς μέτρηση (μάλλον για την αρτιότητα του κανόνα).

Στο νέο συμβόλαιο (την ίδια περίοδο - '78) το μετράνε και τους δείχνει ο ιδιοκτήτης οικόπεδο 17,5x13 = 227.5τ.μ.

Σε νεότερη σύσταση το 1997, δείχνουν το οικόπεδο μπροστά 17,65μ. πίσω 16,40μ. και βάθος 11,5μ., με νέο εμβαδό 195τ.μ.

Έτσι όπως το βλέπω σαν σενάριο, κτίσανε κτίριο σε μεγάλο οικόπεδο, το μοιράσανε σε 250ρι με κληρονομιά, το οποίο <<κουτσούρεψε>> και λίγο ο δρόμος και πήγε 240. Το έφαγε ο γείτονας από την μικρή μεριά 1μ. και πήγε 227. Το φάγανε και από την άλλη το 1997 και πήγε 195.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Γνωρίζω ότι η ρυμοτόμηση δεν άρει τις αρτιότητες. Οι καταπατήσεις από τους γειτόνους το κάνουν;
Ως προς την ανοχή στις μετρήσεις, συμφωνώ με το μπαλαμούτι ότι έχει τα όριά του και οι μάντρες χωρεύον γενικά, δεν είναι σταθερές. Όσο πρόχειρα και να μετρηθεί κάτι, δεν μπορεί να μπαίνει ένα μέτρο μέσα κάθε 15 χρόνια.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από τη στιγμή που

α. οι θιγόμενοι δεν έχουν προσφύγει δικαστικά κατά των ομόρων καταπατητών χάνοντας τις προθεσμίες, ή

β. έχουν προσφύγει, αλλά δεν έχουν δικαιωθεί

Δεν υπάρχει αρτιότητα. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ένα παλιό συμβόλαιο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την παρέκκλιση ως προς το χρόνο, ενώ είναι λογικό να χρησιμοποιηθεί μια νεότερη μέτρηση για το εμβαδόν.

 

Τα παλιά συμβόλαια λένε έκταση Χ ή όσο κι αν είναι ή στηρίζονται σε μετρήσεις που έγιναν σε 5 λεπτά με 2 κορδελιές από κάποιον μηχανικό της εποχής στο περίπου.

 

Είναι λογικό να προσκομίζεται νεότερο τοπογραφικό με "νέο" εμβαδόν που "λογικά" είναι το σωστό, αλλά με κάποιο μέτρο.

 

Τα περισσότερα εκτός σχεδίου τα τελευταία 10-15 χρόνια ήταν οριακά πάνω από τα 4.000τμ. Τυχαίο; Ή τραβηγμένο για την οικοδομησιμότητα; Αν δηλαδή κάποιος μετρούσε 3.940τμ, δεν θα το έγραφε αμέσως 4.010τμ?

Δλδ, ενα συμβολαιο του 1961 εχοντας 180τμ και ενα μεταγενεστερο του 1990 εχοντας 198τμ μπορουν να χρησιμοποιηθούν με την παρακατω λογικη:

Χρησιμοποιω το 1961 για χρονο δημιουργιας και μονο και το 1990 για τα τμ.

Ετσι θεωρουμαι αρτιος συμφωνα με την παρεκκλιση για 200τμ προ 1966 (συνδυαζοντας και 9τμ που μου δινουν οι μεσοτοιχιες: 198+9=207τμ)???

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη περίπτωση, γιατί είσαι οριακά. Αν ο τίτλος του 90 έλεγε 200+ μ² θα ήσουν καλυμμένος. Εκτός κι αν ο τίτλος του 60 ανέφερε και διαστάσεις..

Αν θέλεις 100% εξασφάλιση, πήγαινε με τη δικαστική διαδικασία.  

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη περίπτωση, γιατί είσαι οριακά. Αν ο τίτλος του 90 έλεγε 200+ μ² θα ήσουν καλυμμένος. Εκτός κι αν ο τίτλος του 60 ανέφερε και διαστάσεις..

Αν θέλεις 100% εξασφάλιση, πήγαινε με τη δικαστική διαδικασία

Γιατι συναδελφε λες οτι ειναι δυσκολη? Η λογικη αυτη ειτε ισχυει ειτε οχι..ετσι δεν ειναι?Ισχυει δλδ ή δεν ισχυει? Εκει δεν παιζεται το παιχνιδι?

Οσο για το συμβολαιο του 1960, προφανως και δεν αναγραφει διαστασεις..

Η δικαστικη διαδικασια που ανεφερες, ποια ειναι ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

Η δυσκολία έγκειται στο ότι ναι με το ακίνητο υφίσταται προ του 66, αλλά ακόμη και με τον τίτλο του 90 δεν έχεις τα 200+ μ². Έτσι, ένας μέσος τυπικός υπάλληλος σε κόβει.

Η δικαστική οδός έχει ως εξής: Ο όμορος (σε συνεννόηση με τον δικό σου) "καταπατά" ένα τμήμα του οικοπέδου. Ο δικός σου του "κάνει αγωγή", και στο δικαστήριο "αποδεικνύεται" ότι η επιφάνεια του δικού σου ήταν "απεξανέκαθεν" >=200 μ².

Είναι χρονοβόρα διαδικασία και κοστίζει, αλλά είναι η πιο ασφαλής οδός. 

Link to comment
Share on other sites

Η δυσκολία έγκειται στο ότι ναι με το ακίνητο υφίσταται προ του 66, αλλά ακόμη και με τον τίτλο του 90 δεν έχεις τα 200+ μ². Έτσι, ένας μέσος τυπικός υπάλληλος σε κόβει.

Η δικαστική οδός έχει ως εξής: Ο όμορος (σε συνεννόηση με τον δικό σου) "καταπατά" ένα τμήμα του οικοπέδου. Ο δικός σου του "κάνει αγωγή", και στο δικαστήριο "αποδεικνύεται" ότι η επιφάνεια του δικού σου ήταν "απεξανέκαθεν" >=200 μ².

Είναι χρονοβόρα διαδικασία και κοστίζει, αλλά είναι η πιο ασφαλής οδός. 

Το ευεργέτημα της μεσοτοιχίας όμως θεωρώ πως μπορεί να μου δώσει την αρτιότητα που ψάχνω...

198+9=207τμ

 

Ο υπάλληλος θα δει οτι έχω συμβόλαιο του 1961 για 180τμ, συμβόλαο του 1990 για 198τμ και προσθέτοντας σε αυτά τα τμ  τις μεσοτοιχίες θεωρώ πως είναι λογικό να το περάσει.

Αν είχα 200+ τμ το 1990, δεν θα έκανα καν λόγο για μεσοτοιχίες..

Link to comment
Share on other sites

επειδή η μεσοτοιχία είναι ένα σημείο τριβής μεταξύ των γειτόνων

και αν δεν υπάρχουν καλές σχέσεις θα βρεθείς μπλεγμένος

γιατί δεν κάνεις κάτι πιο απλό εξωδικαστικό

μια συμβολαιογραφική πράξη αναγνώρισης ορίων μεταξύ των ομόρων 

Link to comment
Share on other sites

επειδή η μεσοτοιχία είναι ένα σημείο τριβής μεταξύ των γειτόνων

και αν δεν υπάρχουν καλές σχέσεις θα βρεθείς μπλεγμένος

γιατί δεν κάνεις κάτι πιο απλό εξωδικαστικό

μια συμβολαιογραφική πράξη αναγνώρισης ορίων μεταξύ των ομόρων 

Ο γείτονας - μοναδικός όμορος -  είναι η ΄΄κακιά'' αδερφή που δεν έχει πρόθεση να βοηθήσει..παρά μόνο να υφαρπάξει με κάθε τρόπο το ακίνητο του πελάτη μου λέγοντάς του οτι είναι άχρηστο, μη αξιοποιήσιμο κλπ..

Κατά τ' άλλα είναι καλή ιδέα και απ' ότι θυμάμαι μετράει και όταν το δηλώσεις στο Κτημτολόγιο..

 

Όταν λές οτι οι μεσοτοιχίες είναι σημείο τριβής τι εννοείς?

Ο νόμος 690/48 δεν μου δίνει το δικαίωμα αυτο..? Μπορεί να αμφισβητηθεί?

 

Επίσης, τώρα το συνειδητοποιώ..απο την άλλη πλευρά έχει όριο ΚΧ..μπορώ να μετρήσω την μεσοτοιχία και απο εκεί ή είναι άτοπο??

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Την πλασματική μεσοτοιχεία την μετράς μόνο στα όρια με άλλα οικόπεδα, όχι στην ρυμοτομική.

Επίσης,  πλασματική μεσοτοιχία έχω την εντύπωση πως μπορείς να επικαλεστείς στην περίπτωση που άλλη τακτοποίηση του οικοπέδου είναι αδύνατη. Ισχύει κάτι τέτοιο? 

Εξάλλου, πληρείς και τις προυποθέσεις του αρ. 25 έτσι όπως το κουβεντιάζουμε, έτσι δεν είναι? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.