Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενημέρωση από την Ανοιχτή Συνέλευση Μηχανικών


Recommended Posts

Εγώ δεν είμαι αισιόδοξος ότι γνωρίζουν στο υπουργείο την καταλυτική ημερομηνία καταβολής εισφορών. Τι να το κάνω αν πάρουν θέση με το νέο έτος... Οι εισφορές θα είναι στον αέρα και διακανονισμοί θα χαθούν. Ποιος θα το ρισκάρει η πως θα στηριχθεί νομικά κάτι τέτοιο; Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί το αίτημα έπρεπε να πάει υπουργείο και να μη λυθεί εσωτερικά όπως γινόταν μεχρι τώρα. Αυτό δεν είναι καλή εξέλιξη

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Ίκαρο. Προσωπικά θα περιμένω μεχρι τις 28. Μετά θα στείλω "εντεταλμένους" στο γκισέ και θα περάσω το επόμενο 15ημερο με δανεικά. Αυτό θα ήθελα να αποφυγω με την πιθανή παράταση.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πληρώσω μέχρι 31-12 το Β2016 και τα αναδρομικά (δεν έχω άλλες οφειλές ή διακονονισμούς)....το ότι θα χαθεί η χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία φαντάζομαι δεν με επηρεάζει καθώς έτσι κι αλλιώς δεν θα ισχύει από 1-1-2017....σωστά? Πέρα από τους τόκους που θα τρέχουν για μη πληρωμή εντός προθεσμίας....θα έχω κάποιο άλλο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες. Θεωρητικά, θα χάσεις την χαμηλότερη κατηγορία, που έτσι κι αλλιώς τη διαφορά κατηγοριών υποτίθεται ότι θα την πληρώναμε κάποια στιγμή (πιο πιθανό να μας μείωναν την τελική σύνταξη).

 

Αν θέλουν όμως να είναι σωστοί, θα μπορούσαν να ζητήσουν σε επόμενο ειδοποιητήριο τη διαφορά για το έτος που δεν ήσουν συνεπής (η απώλεια κατηγορίας αφορά όλο το έτος, όχι εξάμηνο).

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πληρώσω μέχρι 31-12 το Β2016 και τα αναδρομικά (δεν έχω άλλες οφειλές ή διακονονισμούς)....το ότι θα χαθεί η χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία φαντάζομαι δεν με επηρεάζει καθώς έτσι κι αλλιώς δεν θα ισχύει από 1-1-2017....σωστά? Πέρα από τους τόκους που θα τρέχουν για μη πληρωμή εντός προθεσμίας....θα έχω κάποιο άλλο θέμα?

Θα κληθείς να πληρώσεις και για το Β2016 τις εισφορές της "κανονικής" σου κατηγορίας.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω οτι το Α2016 το πλήρωσα εκπρόθεσμα με τόκους....και πλήρωσα τη χαμηλότερη κατηγορία που εχω επιλέξει. Στο Β2016 γιατι θα πληρώσω την κανονική κατηγορία αν πληρώσω εκπρόθεσμα;

Link to comment
Share on other sites

Το Α2016 πλήρωσα εκπρόθεσμα....έκανα όμως αιτηση και επανενταχθηκα στην κατώτερη Ασφαλιστικη κατηγορία. Απόδειξη το Β2016 που υπολογίστηκε στην κατώτερη ασφάλ. κατηγορία που επέλεξα.....

Link to comment
Share on other sites

Ποτε εκανες αιτηση?

 

Απόδειξη το Β2016 που υπολογίστηκε στην κατώτερη ασφάλ. κατηγορία που επέλεξα

 

 

Μονο αποδειξη που δεν ειναι η μηχανογραφηση του ΤΣΜΕΔΕ.

Ο νομος τι οριζε?

Δεν οριζε οτι αν εισαι σκπροθεσμος χανεις την κατωτερη ασφ. κατηγορια?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.