Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ: Διαθέσιμη η εφαρμογή για υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία


Engineer

Recommended Posts

Επιτέλους

 

Ειχα κανει μειωση ασφαλιστικης κατηγοριας και ειχε εγκριθει για να παω απο 3η σε 1η. Τυπωνα το ειδοποιητήριο και με εβγαζε σαν να μην εχω κανει την υπαγωγή (εισφορες 2620,14).

Σημερα μου ήρθε mail, λέγοντάς μου πως εκδόθηκε το νεο ειδοποιητηριο. Μπηκα στο link που μου εστειλαν, και με μεγαλη ευχαρίστηση ειδα πως οι εισφορές μου για το Α' 2015 ειναι 1.925,76 (700 € μείον)

 

ΥΓ. Εαν εχεται κανει υπαγωγή και έχει εγκριθεί. για τυπώσετε το ειδοποιητήριο, ΔΕΝ θα πηγαίνετε στην κλασσικη σελιδα του ΤΣΜΕΔΕ αλλα στην σελιδα που κανατε την υπαγωγή https://www.tsmede.gr/n4331/

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το link που εδωσα στο κατω μερος του post μου, με παει σε αυτη την σελιδα.

 

2ic0jll.jpg

 

Στα πεδία που βρισκονται στο αριστερο μερος, συμπληρωσα τα στοιχεια μου και μου εβγαλε μια Α4 προς εκτυπωση με τις νέες κατηγοριες, τα ποσα, τις εισφορες, τους λογ. τραπέζης κλπ κλπ.

 

Βγάζει την ιδια σελιδα και σε εσενα?

 

Μήπως επειδή βλέπεις "προβολή αίτησης", δεν εχουν περασει ακομα στο συστημα την αλλαγη κατηγοριας σου?

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω την αίτηση ή έστω να δω το ειδοποιητήριο. Στο ειδοποιητήριο μου βγάζει "Λάθος στην εισαγωγή των στοιχείων." και στην αίτηση "Δε βρέθηκε ασφαλισμένος με αυτά τα στοιχεία. Ενδεχομέως να υπάρχουν ελειπή στοιχεία στο μητρώο του ταμείου. Σ' αυτήν την περίπτωση επικοινωνήστε με το τοπικό γραφείο
για να δηλώστετε τον ΑΦΜ και τον ΑΜΚΑ σας"

 

Στον αριθμό δύναμης βάζω τον 6ψήφιο Α.Μ. ΤΣΜΕΔΕ (χωρίς γράμμα -Α που έχω μετά)

Στον αριθμό ΤΕΕ βάζω τον 6ψήφιο από την ταυτότητα του ΤΕΕ

και στον ΑΜΚΑ τον 11ψήφιο

 

Τι παίζει και δεν το δέχεται; Μήπως δεν δουλεύει καλά ο server τους πάντα και το κάνει αυτό; Πρέπει να πάω στο ΤΣΜΕΔΕ για την αίτηση αφού έχω τέτοιο κόλλημα;

Link to comment
Share on other sites

Tελικά ξαναδοκίμασα με τα ίδια νούμερα μετά από κανά 15' και με δέχτηκε το σύστημα χωρίς τα άσχετα παραπάνω μηνύματα περί λάθος στοιχείων που δεν βρίσκουν το άτομο.

Link to comment
Share on other sites

Το link που εδωσα στο κατω μερος του post μου, με παει σε αυτη την σελιδα.

 

2ic0jll.jpg

 

Στα πεδία που βρισκονται στο αριστερο μερος, συμπληρωσα τα στοιχεια μου και μου εβγαλε μια Α4 προς εκτυπωση με τις νέες κατηγοριες, τα ποσα, τις εισφορες, τους λογ. τραπέζης κλπ κλπ.

 

Βγάζει την ιδια σελιδα και σε εσενα?

 

Μήπως επειδή βλέπεις "προβολή αίτησης", δεν εχουν περασει ακομα στο συστημα την αλλαγη κατηγοριας σου?

 

Εγώ όταν βάζω τα στοιχεία μου με πάει εδώ:

 

2015_09_23_09_06_18_Screenshot.png

 

 

Η αίτησή μου έχει εγκριθεί και μου έχει έρθει και email επιβεβαίωσης ότι έχει γίνει η υπαγωγή μου σε κατώτερη κατηγορία. Δεν μου βγάζει τίποτα προς εκτύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Σ εμενα κατω απο το "προβολη αιτησης", εχει αλλη μια επιλογη που λεει "Εκτύπωση Ειδοποίησης".

 

r8v668.jpg

 

Ισως οπως σου ανέφερα πιο πανω, δεν εχει περασει η αιτηση σου και η εγκρισή της στο συστημα.

 

Να σου επαναλαβω πως πηγα στην πιο πανω σελιδα, μετα απο mail που μου ηρθε και εγραφε:

 

Αγαπητέ Ασφαλισμένε/η του Ε.Τ.Α.Α./Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.

Σας ενημερώνουμε ότι κατόπιν της Αλλαγής της Ασφαλιστικής Κλάσης που αιτηθήκατε μέσω της Ηλεκτρονικής σας Αίτησης
η οποία και εγκρίθηκε έχει εκδοθεί η ΝΕΑ ειδοποίηση πληρωμής των ασφαλιστικών εισφορών για το Α' Εξάμηνο του 2015.
Τα ποσά των εισφορών σας ανά κλάδο ασφάλισης έχουν πλέον υπολογιστεί βάσει της νέας κλάσης που επιλέξατε.
Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την ιστοσελίδα στο www.tsmede.gr που είχατε κάνει την αίτηση αλλαγής της ασφαλιστικής κλάσης.

Εναλλακτικά για την απευθείας μετάβασή σας ακολουθήστε τον παρακάτω υπερσύνδεσμο (URL Link).
https://www.tsmede.gr/n4331/

 

Ε.Τ.Α.Α./Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.

Τμήμα Εισφορών

 

================

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι κάναμε αίτηση με διαφορά μιας μέρας άρα να περιμένω κι εγώ κάποιο ανάλογο εμαιλ να μου έρθει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να σου απαντησω. Σηκώνω τα χερια, γιατι εχουμε να κανουμε με το Τσμεδε.

Αν δεις (πιο πανω στις ημερομηνιες), εγω εκανα μια μερα μετα απο εσενα την αιτηση και μου ηρθε αποφαση ενω σε εσενα οχι.

Αντε βγαλε ακρη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.