Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ: Διαθέσιμη η εφαρμογή για υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία


Engineer

Recommended Posts

Κανε μια ερωτηση στο ΤΣΜΕΔΕ, μηπως κανεις το αιτημα, γινει δεκτο και απλα επανεκδοθει το ειδοποιητηριο.

Απλα δεν ξερω αν η μηχανογραφηση εχει τετοια δυνατοτητα.

Το ίδιο θέμα αντιμετωπίζει μια συνάδελφος....ρώτησε στο τσμέδε και της είπαν να περιμένει 2 μέρες για να γίνει δεκτή η αίτηση για χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία και θα βγει αλλο ειδοποιητηριο.Αν σε δυο μέρες δεν βγει της είπαν να πάει από κει και θα της το εκτυπώσουν αυτοί

 

Υ.Γ: Εγώ είχα κάνει την αίτηση μόλις άνοιξε η εφαρμογή (4 αυγούστου) και το ειδοποιητήριο αντί για 2270€ που θα ερχόταν (3η ασφαλιστική κατηγορία) ήρθε 1576€. Πήρα στο Τσμέδε και ρώτησα για πιο λόγο είναι 1576 και όχι τα 1035 που βγαίνουν για κάτω πενταετίας ή κάτω των 35 (αν δεν κάνω λάθος οι κατηγορίες πάνε 1η: 1-3, 2η: 4-6, 3ή: 7-9....κ.ο.κ)....και είπαν ότι είμαι άνω πενταετίας. Εγώ φυσικά και είμαι άνω πενταετίας (ασφαλίστηκα το 2007) αλλά δεν έχω κλείσει ακόμα τα 35, οπότε η απορία είναι γιατί δεν με πάνε στην 1η που είναι τα έτη ασφάλισης 1-3?!!!! Αυτή η διάκριση της πενταετίας μάλλον είναι ένα καλό κολπάκι για να μην τα μειώσουν όσο θα έπρεπε.....τι άλλο θα περίμενε κανείς από αυτά τα λαμόγια?!!!

Edited by dialexio
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα και εγώ,παρόλο που έκανα την αίτηση για κατώτερη κατηγορία την προηγούμενη Πέμπτη και μου ήρθε mail οτι έγινε αποδεκτή,δεν έχουν πράσει οι μειώσεις στο ειδοποιητήριο.Αύριο στο τοπικό ΤΣΜΕΔΕ λοιπόν για να ζητήσω επανεκτύπωση κ.λ.π.μου είχαν πει οτι μάλλον θα μπορεί να γίνει,θα ενημερώσω.Περίμενα να έρθει 2075,ήρθε 2620

Link to comment
Share on other sites

Γυρω στις 11500 .Τόσοι είμαστε οι μαλ..που δεν είναι βολεμένοι ή δεν χρωστάνε παλαιότερες εισφορές.

Edited by kosbar
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ

τολεγα ότι ταβανι ήταν το 15000 άντε 20000 αν ειχαν ρυθμίσει όλοι τις παλιές...

 

τώρα θα βγουν να πουν ότι ΜΟΝΟ το 10%   των μηχανικών μπήκε στη ρύθμιση και ως κλάδος 

ΟΛΑ ΚΑΛΑ 

ΚΟΝΟΜΑΜΕ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Με 5-6 ατομα που εχω μιλησει και δουλευουν ειτε με μπλοκακι και πληρωνει ο εργοδοτης το ΤΣΜΕΔΕ, ειτε με υπαλληλική σχεση, μου ειπαν "σιγα μην κατεβω κατηγορια, εγω τα πληρωνω?"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eτσι ειναι...

Και γω εχω 2-3 τετοιες περιπτωσεις (που πληρωνει ο εργοδοτης το τσμεδε) και δεν θα κανουν τιποτα..

Και γω στη θεση τους το ιδιο θα κανα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω σε κανέναν να του χάριζαν λεφτα και να μην τα ήθελε... Αυτοι ειναι οι τυχεροί γιατι και δεν τους απασχολούν καθόλου οι εισφορές και καλύτερη συνταξη θα πάρουν απο όλους. Χτες μιλάγαμε με κολλητό που ειναι στην κίτρινη κατασκευαστική τα 3Κ πληρώθηκαν χωρίς να το καταλάβει απο τον εργοδότη

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα 

 

Θα μπορούσες να με βοηθήσεις με το να διευκρινήσεις σε ποιο site πρεπει να μπω ετσι ωστε να δω την καρτελα την οποια αναφερεις?

 

Σε ευχαριστω πολυ

 

συνάδελφε, μπες με τους κωδικους και πήγαινει εκει που λέει "η καρτέλα μου".

 

Δες αν τα στοιχεία που έχει μέσα είναι ορθά. Αν όχι, πρέπει να τα διορθώσεις, αλλιώς δε θα μπορείς να κάνεις τπτ ηλεκτρονικά.

 

Υ.Γ. επίσης αν είσαι ΤΕ, δε βάζεις τπτ στον αρ.Μ, παρά το "0".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.