Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κτηματολόγιο: 10.000 ακίνητα αλλάζουν ιδιοκτήτη και περνούν στο κράτος


Engineer

Recommended Posts

και φυσικα μπορεις να δηλωσεις "εξ αρχης" το "εγκαταλελειμενο"...εκ χρησικτησιας..

Αν καποιος ενδιαφερομενος  εχει δικαιωμα  στο ιδιο ακινητο, τοτε θα  κανει την σχετικη ενσταση- αγωγη κλπκλπ

και θα σε αποβαλει, γιατι εχει αυτο το"δικαιωμα"

Προφανως αυτος που αντιποιηθηκε το ακινητο του -σορρυ- "τρελλού" δεν περιμενε αντιδραση...αλλα αυτο δεν εχει σχεση με τα συζητουμενα..

.

Το δημοσιο θελει τα δικα του...δεν  διεκδικει τα  ξενα...

Απλα, αν αυτος ή όποιος άλλος,  ειχε ενα ποσοστο 2/100 σε εναν αγρο  που δεν το δηλωσε, και εχει δηλωθει το αλλο 98/100

θα βρεθει το δημοσιο με 2/100 στο χωραφι  με -εστω -εληες...

θα πρεπει να πληρωσει αυτον που εχει το 2/100...αν  και οταν εμφανισθει

αλλά

μεχρι να εμφανισθει ο "αγνωστος", αυτο το χωραφι  δεν θα μπορει να πουληθει...ασε που μπορει να μην εμφανισθει ο αγνωστος ποτέ, ωστε

οι μεν συνιδιοκτητες να εχουν αναγκαστικο συγκυριο το Δημοσιο..[και να αποδιδουν το 2/100 του ελαιοκαρπου...μειον εξοδα για φυτοφαρμακα, κλαδεματα κλπκλπ]

 

και το Δημοσιο θα εχει το 2/100 σε ενα χωραφι και δεν θα ξερει πώς να απαλλαγει απο αυτο...]

 

το Δημοσιο εμπλεξε..και θα  μπλεξει στα δικαστηρια με εκατονταδες πολιτες... γιατι ετσι ηθελαν οι υπηρεσιακοι παραγοντες,

  οι οποιοι κατα την συνταξη του νομου ωφειλαν να γραψουν για  μη δηλωθεντα  "ολοκληρα ακινητα αγνωστου" ....

κι οχι που πηγαν και εμπλεξαν με τα ποσοστουδια που δεν δηλωσε ο εξαφανισμενος στην Αφρικη πρωτοξαδερφος...σε κατι πεζουλες στην...Ελατοβρυση...

 

υγ

 

ναι, θα περασει στο ΤΑΙΠΕΔ  αυτα τα ποσοστα...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καμία δικαιολογία δεν υπάρχει για κανέναν ιδιοκτήτη για το ότι δεν έκανε δήλωση ιδιοκτησίας για τα ακίνητα του. Από την έναρξη του κτηματολογίου στη χώρα έχουν περάσει σχεδόν 20 χρόνια. Αν 20 χρόνια ο ιδιοκτήτης κοιμάται θα ξυπνήσει τώρα? Από τα αδήλωτα ακίνητα ένα σημαντικό ποσοστό είναι ακίνητα χωρίς αξία που οι ιδιοκτήτες τους δεν πρόκειται να ενδιαφερθούν για αυτά (τα είχαν "παρατήσει" και πριν το κτηματολόγιο), για ένα ποσοστό οι ιδιοκτήτες έχουν χαθεί (μετανάστες, πεθαμένοι χωρίς κληρονόμους) και υπάρχει και ένα σημαντικό ποσοστό εγκληματικά αμελών ιδιοκτητών. Δεν γίνεται να έχεις οικόπεδο, να ξέρεις ότι πρέπει να το δηλώσεις στο κτηματολόγιο και να "κάθεσαι" να κοιτάς το ταβάνι. Ξέρω συγκεκριμένες περιπτώσεις. Και 100 χρόνια να δοθεί παράταση δεν πρόκειται να κάνουν τίποτα.

Για μένα ο καθείς είναι άξιος της μοίρας του.

Η ΠΟΜΙΔΑ δε θα έπρεπε να ζητάει παράταση (γιατί ο ελληναράς τις παρατάσεις τις ξεφτιλίζει και άλλωστε έχουν δοθεί τόσες) αλλά να μην υπάρχει διορία. Αλλά όταν θα ξυπνήσει ο ιδιοκτήτης και αποφασίσει να το δηλώσει γιατί προφανώς θα θέλει να μεταβιβάσει τότε να πέσει προστιματάκι.

 

- αν το κρατος δεν ηξερε τα δικα "του" ακινητα, αυτο δεν ηταν λογος να βαλει τους πολιτες να πληρωνουν 35 ευρω ανα δικαιωμα...και να τους εχει να χρωστανε και  επι πλεον... καποιο ποσοστο επι της αξιας των ακινητων τους...

- αν το κρατος ηθελε να "μετρησει" τα δικα του, οφειλε  να το κανει με δικα του λεφτα...κι οχι να λεει

 

" πληρώστε  και δηλωστε τα δικα σας και οσα δεν δηλωθουν...ειναι δικα μου..."

 

- Αυτα που δεν δηλωθηκαν, ειναι μικρα ποσοστα  μηδαμινης αξιας, προερχομενα απο επανειλημενες κληρονομιες, για τις αποδοχες των οποιων θα επρεπε καποιοι να ξοδεψουν  περισσοτερα απο την αξια τους...και  για αυτο δεν το κανουν

[φυσικα υπαρχουν και καποιοι αμελεις που δεν δηλωσαν καποια διαμερισματα [το ειδαμε προ ετους εδω στο φορουμ...για τον παππου που δεν το ειχε δηλωσει  στην Καλαμαρια,  και ειχε τα συμβολαια κατω απο το στρωμα] αλλα αυτες ειναι εξαιρεσεις, που αποδειχνουν  τον κανονα...

 

Το θεμα ειναι οτι,

αυτα τα ποσοστα  δεν θα τα ζητησει ποτέ κανενας

Σε αυτα τα ποσοστα εχει πλεον κυριοτητα το Δημοσιο...

 

Και,  αντε και βρεθηκε  το Δημοσιο  με καποια χιλιοστα σε  εκατονταδες χωραφακια σε πεζουλες και ραχούλες...Τι θα τα κανει???

 

Η ΠΟΜΙΔΑ καλα τα λεει..

 

Προσπαθει να τους  ξυπνησει απο  τον βαθυ ληθαργο...αλλα αυτοι...δεν ξυπνανε με  τιποτε..

 

 

υγ

υποθετω οτι καποιος εκει στο υπουργειο θα καταλαβει τι συμβαινει...και θα προτεινει καποια τροποποιηση

 

αλλοιως, μα  την χαρα του αγροτη που  δηλωσε τα δικα του ποσοστα  θα εχει συνιδιοκτητη  το Δημοσιο στο 2/% του αγρου ...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

- Αυτα που δεν δηλωθηκαν, ειναι μικρα ποσοστα  μηδαμινης αξιας, προερχομενα απο επανειλημενες κληρονομιες,

α) για τις αποδοχες των οποιων θα επρεπε καποιοι να ξοδεψουν  περισσοτερα απο την αξια τους...και  για αυτο δεν το κανουν.

β) [φυσικα υπαρχουν και καποιοι αμελεις που δεν δηλωσαν καποια διαμερισματα [το ειδαμε προ ετους εδω στο φορουμ...για τον παππου που δεν το ειχε δηλωσει  στην Καλαμαρια,  και ειχε τα συμβολαια κατω απο το στρωμα] αλλα αυτες ειναι εξαιρεσεις, που αποδειχνουν  τον κανονα...

Το θεμα ειναι οτι, αυτα τα ποσοστα  δεν θα τα ζητησει ποτέ κανενας Σε αυτα τα ποσοστα εχει πλεον κυριοτητα το Δημοσιο...

Να σε ρωτήσω μερικά πράγματα φίλε Δημήτρη γιατί έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα που μάλλον υπάγεται στην (β) περίπτωση.

1) Έχω το 1/4 οικοπέδου εντός οικισμού από αποδοχή κληρονομιάς στο νησί της μάνας μου και το έχω αποδεχθεί μαζί με τους άλλους δύο κληρονόμους. Ο 4ος είναι μπουνταλάς και ολίγον βλάκας και δεν ήθελε να πληρώσει τα 300 € για να φτιάξει το συμβόλαιό του. Έχουμε λοιπόν έξι μάρτυρες (δύο ο καθένας που αποδέχθηκε το μερίδιό του) που βεβαιώνουν ενόρκως ότι το οικόπεδο και το σπίτι ανήκε στον παππού μου. Με ποία λογική λοιπόν το υπόλοιπο 1/4 θα περάσει στο κράτος;

Μήπως ο παππούς ήταν συνεταίρος με το κράτος; Δεν είχε χρησικτησία, το είχε κληρονομήσει από τον πατέρα του ο οποίος το είχε αγορασμένο από κάποιον άλλον. Κανονικά το μερίδιο του βλάκα, αφού δεν πάει να το αποδεχτεί, ανήκει σε μας. Εμείς πρέπει να το μοιραστούμε και να κάνουμε τα ανάλογα έξοδα κτηματολογίου. Εκτός αν ο προπάππος μου είχε υιοθετήσει και τον Τρικούπη...Ε;  :D

2) Το μερίδιο από το οικοπεδάκι μας θα πάει στο ΤΑΙΠΕΔ;

3) Επειδή το οικόπεδο βρίσκεται εντός τουριστικής περιοχής με κάποιες εκτιμήσεις πιάνει σήμερα 20000€. Αν αποδεχθούμε εμείς την κληρονομιά του ξάδερφου "ρεμπέτ ασκέρ" το κράτος θα εισπράξει κάτι παράβολα και τίποτε άλλο. Τώρα όμως κάνει να εισπράττει 5000 €. Σωστά; Όταν λοιπόν αποφασίσουμε να χτίσουμε (επειδή το θεωρώ γελοίο να χτίσει μαζί μας και το κράτος) πρέπει να πληρώσουμε σε 'δαύτο αντί για 300 € δια τρία, 5000 € δια τρία...Ε;  

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω μερικά πράγματα φίλε Δημήτρη γιατί έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα που μάλλον υπάγεται στην (β) περίπτωση.

1) Έχω το 1/4 οικοπέδου εντός οικισμού από αποδοχή κληρονομιάς στο νησί της μάνας μου και το έχω αποδεχθεί μαζί με τους άλλους δύο κληρονόμους. Ο 4ος είναι μπουνταλάς και ολίγον βλάκας και δεν ήθελε να πληρώσει τα 300 € για να φτιάξει το συμβόλαιό του. Έχουμε λοιπόν έξι μάρτυρες (δύο ο καθένας που αποδέχθηκε το μερίδιό του) που βεβαιώνουν ενόρκως ότι το οικόπεδο και το σπίτι ανήκε στον παππού μου. Με ποία λογική λοιπόν το υπόλοιπο 1/4 θα περάσει στο κράτος;

 

οταν "κλειδωσει" το κτηματολογιο, αυτο το ποσοστο του 1/4   θα ειναι "αγνωστο" και θα ανηκει στο Κρατος. Αυτος που δεν το δηλωσε,  δεν θα μπορει να το διεκδικησει  σαν "ποσοστο". Μονον  θα μπορει να ζητησει αποζημιωση...με δικαστηριο...

 

Μήπως ο παππούς ήταν συνεταίρος με το κράτος; Δεν είχε χρησικτησία, το είχε κληρονομήσει από τον πατέρα του ο οποίος το είχε αγορασμένο από κάποιον άλλον. Κανονικά το μερίδιο του βλάκα, αφού δεν πάει να το αποδεχτεί, ανήκει σε μας. Εμείς πρέπει να το μοιραστούμε και να κάνουμε τα ανάλογα έξοδα κτηματολογίου. Εκτός αν ο προπάππος μου είχε υιοθετήσει και τον Τρικούπη...Ε;  :D

2) Το μερίδιο από το οικοπεδάκι μας θα πάει στο ΤΑΙΠΕΔ;

 

στο Κρατος, στο ΤΑΙΠΕΔ...ουτε και οι ιδιοι στο Υπουργειο ξερουν σε τι "κωδικο"  θα το  καταγραψουν...

 

3) Επειδή το οικόπεδο βρίσκεται εντός τουριστικής περιοχής με κάποιες εκτιμήσεις πιάνει σήμερα 20000€. Αν αποδεχθούμε εμείς την κληρονομιά του ξάδερφου "ρεμπέτ ασκέρ" το κράτος θα εισπράξει κάτι παράβολα και τίποτε άλλο. Τώρα όμως κάνει να εισπράττει 5000 €. Σωστά; Όταν λοιπόν αποφασίσουμε να χτίσουμε (επειδή το θεωρώ γελοίο να χτίσει μαζί μας και το κράτος) πρέπει να πληρώσουμε σε 'δαύτο αντί για 300 € δια τρία, 5000 € δια τρία...Ε;  

 

δεν μπορειτε να κανετε ουτε την αποδοχη του άλλου, ουτε δηλωση  στο κτηματολογιο για λογαριασμο του

 

Θα χρησιμοποιειτε το σπιτι...

και μαλλον θα σας ζητησει αποζημιωση χρησης το Δημοσιο για το δικο του ποσοστό.

Για χτισιμο δεν το συζηταμε..

Για μεταβιβαση....καθενας δικαιουται να  μεταβιβαζει το  δικο του  μεριδιό  ελεύθερα....

υγ

το πιθανωτερο ειναι να δοθει "παραταση"   ή να διευκρινισθει οτι  μονον  τα "ολοκληρα  αγνωστα" περιερχονται στο Δημοσιο...

 

[οταν και εάν ξυπνησουν απο τον ληθαργο...] :mrgreen:

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

​Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Για χτισιμο δεν το συζηταμε..

Δηλαδή; Μπορούμε να χτίσουμε; Δεν μπορούμε; Και με ποιες διαδικασίες;  

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

​Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Για χτισιμο δεν το συζηταμε..

Δηλαδή; Μπορούμε να χτίσουμε; Δεν μπορούμε; Και με ποιες διαδικασίες;  

δόμηση σε συνιδιόκτητα γίνεται και χωρίς το 100% αλλά με δικαστική απόφαση

http://www.michanikos.gr/topic/7346-%CE%A3%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B4%CF%8C%CE%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7/page-2?do=findComment&comment=94489

αλλά επειδή το υποκείμενο "τρώει" το επικείμενο θέλει προσοχή τι θα λέει η απόφαση (και το αίτημα)

Edited by imhotep
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

"για χτισιμο δεν το συζηταμε"

 

δλδ δεν μπορειτε να χτισετε.  Ποτέ το 75% δεν μπορει να χτισει....

 

και να ξερει ο ...ξαδερφος οτι,

για να ζητησει αποζημιωση απο το Δημοσιο, θα πρεπει πρωτα να κανει  ολα οσα δεν εκανε μεχρι σημερα και  να αποδεχθει   πρωτα   το μεριδιο του

[συν καποια προστιμα]

 

χα :twisted:

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

δόμηση σε συνιδιόκτητα γίνεται και χωρίς το 100% αλλά με δικαστική απόφαση

http://www.michanikos.gr/topic/7346-%CE%A3%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B4%CF%8C%CE%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7/page-2?do=findComment&comment=94489

αλλά επειδή το υποκείμενο "τρώει" το επικείμενο θέλει προσοχή τι θα λέει η απόφαση (και το αίτημα)

 

 

 

πολυ σωστα,

με την διαδικασια του ν.1562/1985, στο Μονομελες, με αγωγη μεταξυ του -τουλαχιστον - 65% των συνιδιοκτητων  κατα των υπολοιπων..[μονον με αντιπαροχη]

 

για την περιπτωση του κονσταντινου, το 25%  θα ανηκει στο Δημοσιο...οπότε ειναι ενα "θεμα"

 

Ας μην βιαζομαστε

 

απαραιτητη προσθηκη α'

απο τον ν 1562/85:

"1. Συγκύριοι τουλάχιστον κατά εξήντα πέντε εκατοστά οικοπέδου ή

γηπέδου που μπορεί να οικοδομηθεί σύμφωνα με το νόμο έχουν δικαίωμα να

ζητήσουν δικαστικώς να επιτραπεί η οικοδόμησή του κατά το σύστημα της

αντιπαροχής, αν συντρέχει αναπόφευκτη ανάγκη ή φανερή ωφέλεια για όλους

τους συγκύριους. Την οικοδόμηση κατά το σύστημα της αντιπαροχής μπορεί

να την αναλάβει και συγκύριος."

 

απαραιτητη προσθηκη β'

 

ο ν. 1562/85  ειναι ενας  πληρης νομος και δικαια θα επρεπε να φερει το ονομα του εμπνευστη του

σαν "νομος Κουλουμπη".

 

Εφ' οσον ακολουθειτο η αναλυτικη διαδικασια την οποια λεπτομερως καθοριζε, λυνονταν το προβλημα της αρνησης απο ιδιοκτητες μικρων ποσοστων να δοθει το οικοπεδο σε αντιπαροχη, αν δεν επαιρναν  "αυτα που ζητουσαν"..

.[οι ασχολουμενοι με το θεμα το εχουν -ειχαν - αντιμετωπισει επανειλημενα...]

 

Εχει φταιχτει απο  νομικους [συμβ/φους-δικηγορους] με  εξειδικευση στο  αντικειμενο αυτο,  χωρις την αναμιξη ουδενος υπηρεσιακου παραγοντα.

 

Απο το 1985  που δημοσιευθηκε  στο ΦΕΚ  Α 150/1985, μεχρι σημερα λειτουργησε  χωρις κανενα προβλημα

και   δεν χρειαστηκε να γινει καμμια συμπληρωση-διευκρινηση-τροποποιηση.

[αυτα, σαν ελαχιστος φορος τιμης για κατι σωστο]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω μερικά πράγματα φίλε Δημήτρη γιατί έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα που μάλλον υπάγεται στην (β) περίπτωση.

1) Έχω το 1/4 οικοπέδου εντός οικισμού από αποδοχή κληρονομιάς στο νησί της μάνας μου και το έχω αποδεχθεί μαζί με τους άλλους δύο κληρονόμους. Ο 4ος είναι μπουνταλάς και ολίγον βλάκας και δεν ήθελε να πληρώσει τα 300 € για να φτιάξει το συμβόλαιό του. Έχουμε λοιπόν έξι μάρτυρες (δύο ο καθένας που αποδέχθηκε το μερίδιό του) που βεβαιώνουν ενόρκως ότι το οικόπεδο και το σπίτι ανήκε στον παππού μου. Με ποία λογική λοιπόν το υπόλοιπο 1/4 θα περάσει στο κράτος;

Μήπως ο παππούς ήταν συνεταίρος με το κράτος; Δεν είχε χρησικτησία, το είχε κληρονομήσει από τον πατέρα του ο οποίος το είχε αγορασμένο από κάποιον άλλον. Κανονικά το μερίδιο του βλάκα, αφού δεν πάει να το αποδεχτεί, ανήκει σε μας. Εμείς πρέπει να το μοιραστούμε και να κάνουμε τα ανάλογα έξοδα κτηματολογίου. Εκτός αν ο προπάππος μου είχε υιοθετήσει και τον Τρικούπη...Ε;  :D

2) Το μερίδιο από το οικοπεδάκι μας θα πάει στο ΤΑΙΠΕΔ;

3) Επειδή το οικόπεδο βρίσκεται εντός τουριστικής περιοχής με κάποιες εκτιμήσεις πιάνει σήμερα 20000€. Αν αποδεχθούμε εμείς την κληρονομιά του ξάδερφου "ρεμπέτ ασκέρ" το κράτος θα εισπράξει κάτι παράβολα και τίποτε άλλο. Τώρα όμως κάνει να εισπράττει 5000 €. Σωστά; Όταν λοιπόν αποφασίσουμε να χτίσουμε (επειδή το θεωρώ γελοίο να χτίσει μαζί μας και το κράτος) πρέπει να πληρώσουμε σε 'δαύτο αντί για 300 € δια τρία, 5000 € δια τρία...Ε;  

 

Μήπως μπορεί να εφαρμοστεί στην περίπτωσή σου το άρ.1865 (και επόμενα) Αστικού Κώδικα περί σχολάζουσας κληρονομιάς:

"Αν ο κληρονόμος είναι άγνωστος ή δεν είναι βέβαιο αν αποδέχτηκε την κληρονομία, το δικαστήριο της κληρονομίας ύστερα από αίτηση εκείνου που έχει έννομο συμφέρον ή και αυτεπαγγέλτως διορίζει κηδεμόνα της κληρονομίας. [...]";

 

Δηλαδή (ο τέταρτος) ή θα έχει κάνει αποδοχή ή αποποίηση κληρονομίας. Αν δεν έχει κάνει τίποτα απ'τα δύο, ίσως μπορείς να προσφύγεις.

Link to comment
Share on other sites

σχολαζουσα ειναι η κληρονομια της οποιας δεν εχει ευρεθει κληρονομος...

.

μεχρι να βρεθει κληρονομος ή να πιστοποιηθει οτι εχουν ολοι αποποιηθει, την κληρονομια την διοικει "προσωρινα" ο κηδεμονας.

 

αν εχουν αποποιηθει όλοι οι δικαιουμενοι

τοτε

και μετα την αποποιηση ολων, η κληρονομια μεταβαινει στο Δημοσιο, με σχετικη πραξη..

 

ο κονσταντινος  ειναι  "ευτυχης" :smile:

  εχει συνιδιοκτητη το Δημοσιο...

 

υγ

οχι λογω σχολαζουσας...

αλλα επειδη ενας απο τους κληρονομους   δεν  "ηθελε" και δεν  υπεβαλε δηλωση στο κτηματολογιο...

 

ποιός την ...χαρα  του... :mrgreen: :mrgreen:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.