Μετάβαση στο περιεχόμενο

αυθαιρετη η γοργονα στις Καβουροτρυπες ....


dimitris GM

Recommended Posts

Άμα πατούσες στο google "κριτικές" για την "Πετρωμένη Γοργόνα" του Καρυπίδης θα είχες ήδη ενημερωθεί.
Δεν νομιμοποιείται κανείς να χρησιμοποιείται δημόσιο χώρο κατα το δοκούν, αλλά ως πολίτης το θεωρώ αηδιαστικό να νομιμοποιείται στην μπανανία μας το Μall με χαριστικές διατάξεις και ένας άνθρωπος που αποφάσισε να προσφέρει στην κοινωνία κατά γενική ομολογία,  να αντιμετωπίζεται κατά αυτόν τον τρόπο και για αυτόν οι αρμόδιοι να κωλύονται να βρούν ένα παραθυράκι στο νόμο.   
Δεν καταλαβαίνω από που έδωσα την εντύπωση ότι είμαι γοργολόγος, Μηχανολόγος λέει αριστερά. Εσύ που είδες την προστυχιά που είναι ακατάλληλη για ανηλίκους δεν μας την περιγράφεις? 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

..... Και ναι θύμωσε "ο τύπος" μιας και για άλλες μαλακίες έχουμε πληρώσει ως πολίτες μια περιουσία και του ιδίου του ζήταγαν να πληρώσει πρόστιμο για την σκηνή που είχε στήσει όσο καιρό έφτιαχνε την γοργόνα.

 

Τη γοργόνα την έφτιαξε το 1997 και το πρόστιμο για τη σκηνή επιβλήθηκε αρκετά χρόνια αργότερα. Καμία σχέση με τη γοργόνα και την κατασκευή της. Στις περισσότερες βέβαια 'ειδησεογραφικές' ιστοσελίδες αποσιωπάται ο λόγος επιβολής του προστίμου και αναφέρεται απλά "για ρύπανση περιβάλλοντος" αφήνοντας να εννοηθεί ή και γράφεται ότι επιβλήθηκε για την κατασκευή της γοργόνας.  

 

Ως Ελληνίδα απελπίζομαι όχι μόνο από την κατάσταση που επικρατεί αλλά γιατί σιγά σιγά το σύστημα τρώει και την δικιά μας λογική, στην Ελλάδα που έχει χρεοκοπήσει, ένας Δήμος μπορεί να βρεί τον τρόπο να πληρώσει μερικά εκατομμύρια ευρώ για ιστοσελίδες του κώλου, και για "διαχείριση κοινωνικών δικτύων" - δηλαδή τον γραψαρχίδα που ποστάρει στο facebook, αλλά ένας άλλος Δήμος δεν μπορεί να βρεί τον τρόπο να διαγράψει ένα πρόστιμο μιας και οι υπηρεσίες που προσέφερε ο πολίτης είχαν αποδειχθεί πολύ ανώτερες του προστίμου. 

Εγώ πάλι απελπίζομαι όταν κάποιοι απαιτούν να διαγράφονται τα πρόστιμα τους επειδή κατά τη γνώμη τους έχουν προσφέρει υπηρεσίες πολύ ανώτερες του προστίμου και κάποιοι άλλοι τους υποστηρίζουν. Μήπως πρέπει να του διαγράψουμε και πιθανά πρόστιμα για παράνομο παρκάρισμα;

 

Να επαναλάβω και την απορία του tetris: Πώς νομιμοποιείται κάποιος να χρησιμοποιεί δημόσιο χώρο κατά το δοκούν;

 

edit: άκυρη η απορία, απάντησες καθώς έγραφα. Αφού νομιμοποιήθηκε το Mall ...

Edited by tsak1
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνομαι. "Δεν νομιμοποιείται κανείς να χρησιμοποιείται δημόσιο χώρο κατα το δοκούν, αλλά ως πολίτης το θεωρώ αηδιαστικό να νομιμοποιείται στην μπανανία μας το Μall με χαριστικές διατάξεις και ένας άνθρωπος που αποφάσισε να προσφέρει στην κοινωνία κατά γενική ομολογία,  να αντιμετωπίζεται κατά αυτόν τον τρόπο και για αυτόν οι αρμόδιοι να κωλύονται να βρούν ένα παραθυράκι στο νόμο." 

Σε παρακαλώ να διαβάζεις αυτά που γράφω, ώστε να μην χρειάζεται να απαντάω σε σχόλια που δεν υπήρχε λόγος να διατυπωθούν. Δεν απαίτησα τίποτα. 

Ναι πες μου σε αυτήν εδώ την χώρα, που ζούμε όλοι για να τηρούμε κατά γράμμα τον νόμο, που όλοι είμαστε ίσοι απέναντι στον νόμο, που κανείς δεν διαγράφει κανένα πρόστιμο κανενός επειδή είναι "γνωστοί και φίλοι", που όλα τα πρόστιμα και οι νόμοι που τα διέπουν είναι απολύτως λογικά... συγνώμη χάθηκα με τις ******** που γράφω...

Το ζουμί για μένα είναι ότι αυτό από μόνο του το σκηνικό αντιπροσωπεύει την Ελλάδα και την αθλιότητα-ανικανότητα-ηλιθιότητα των δημοσίων υπηρεσίων/δήμων.
Μπορεί κάποιοι να λένε εντάξει πως κάνεις έτσι ένα γλυπτό είναι, δεν με πειράζει γιατί είμαι τόσο φιλότεχνη, το ίδιο όμως συμβαίνει με χιλιάδες άλλα πράγματα που άνθρωποι θέλουν να δώσουν στην κοινωνία και βρίσκονται αντιμέτωποι με την ανεπάρκεια εγκεφάλου/γνώσεων κάποιων που τους δείχνεις το δάσος και κοιτάνε το δάχτυλο. 

Αν έχεις φάει κλήση και πας και κάνεις service στα περιπολικά του Δήμου σου τζάμπα, ναι να σου την σβήσουν, αν πας και βάψεις κανά σχολείο τζάμπα/αλλάξεις τζάμια κλπ ναι να σου την σβήσουν, αν θες να σου την σβήσουν επειδή είσαι ο tsak1 είσαι τυχερός γιατί ζούμε στην Ελλάδα και επειδή ξέρεις τον Αξιωματικό θα σου την σβήσουν, οι άλλοι που έκαναν τα άλλα ας πρόσεχαν τα κορόιδα. 

Edited by DIMITRIS80
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 Γκουκλάρισα, αλλά έγκυρες κριτικές από ανθρώπους της τέχνης (εκτός από διάφορα σχόλια αναγνωστών) δεν βρήκα.

Πέραν αυτού, διάβασα τα τμήματα των επιστολών του "καλλιτέχνη", όπου διαπιστώνω ότι μάλλον κάποια βίδα του έχει λασκάρει.

Είναι κλασική περίπτωση (αυτο)ικανοποίησης του εγώ, με δημόσια προβολή μέσω "κοινωνικής προσφοράς".

Κι επι πλέον, από τα γραφόμενά σου αντιλαμβάνομαι ότι έχεις πολλά απωθημένα, τα οποία μάλλον σε λάθος θέμα εκτονώνεις.

Κι επειδή έγινε ό,τι έγινε στο mall, δικαιούμαστε οι υπόλοιποι να αυθαιρετούμε? Μήπως όμως έτσι χάνουμε το δικαίωμα της κριτικής?

Όσο για το "γοργονόσχημον" και την πρωτοτυπία του "καλλιτέχνη", δες αντίστοιχα γλυπτά (εδώ και στο εξωτερικό) κι ελπίζω να καταλάβεις. 

Εκτός κι αν ο "δημιουργός", με τη συγκεκριμένη στάση και μορφή του γλυπτού, ήθελε να μας δείξει πως είναι καλλιτέχνης του κ..ου.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει πολλούς καλλιτέχνες νορμάλ? 

Να σε ρωτήσω κάτι, εσένα σε πειράζει αν αυτός το έκανε για αυτοπροβολή? Δεν κωλύομαι να απαντήσω ότι και εγώ πιστεύω ότι το έκανε για αυτοπροβολή όπως και οι περισσότεροι εφοπλιστές κάνουν δωρεές για την εφορία, αυτό δεν ακυρώνει το αποτέλεσμα, το κοινό και το περιβάλλον είχε επωφεληθεί από αυτό και το δημόσιο δεν είχε ζημιωθεί. 

Στην σημερινή εποχή όλοι έχουμε απωθημένα, τα οποία όμως κρατάω στην άκρη και λέω την πραγματικότητα όπως την αντιλαμβάνομαι, δεν είχα καταλάβει ότι "εκτονώνομαι" αλλά εσύ το κατάλαβες όπως και το μέγεθος των απωθημένων μου τα οποία αναφέρεις, νομίζω θα έπρεπε να προσβληθώ (??).  

Αντί να ψάχνεις για "κακούς" ανθρώπους που "αυτοικανοποιούνται" και ανθρώπους με "πολλά απωθημένα" δοκίμασε να δεις ρεαλιστικά το τι έγινε.

Είχαμε μια παράβαση, ένας άνθρωπος ο οποίος δεν είχε ζητήσει την ανάλογη άδεια κατασκεύασε κάτι χωρίς να ζημιωθεί το δημόσιο, στο μεσοδιάστημα του κόπηκε πρόστιμο για παρεμφερή λόγο.
Αντί να τιμωρηθεί με ηλίθιο τρόπο μιας και τελικά κανείς δεν ζημιώθηκε αλλά κέρδισε από αυτό, θα ήταν προτιμότερο να δοθεί η ευκαιρία να επανορθώσει βγάζοντας την ανάλογη άδεια καθώς και να προχωρούσαν σε διαγραφή του προστίμου μιας και οι υπηρεσίες που προσέφερε σε κοινωνική εργασία ήταν ανώτερες ως κόστος ενώ ο ίδιος ο Καρυπίδης αθωώθηκε στο δικαστήριο αλλά τα πρόστιμα δεν παραγράφηκαν.  

Αυτό που οι άνθρωποι θεωρούν λογικό να εξαντλείται η αυστηρότητα ενός νόμου σε τέτοιες περιπτώσεις ενώ σε περιπτώσεις όπου το δημόσιο ζημιώνεται επειδή κάποιοι μπορούσαν την γλίτωσαν με απελπίζει. Εγώ για να έρθω στα δικά σου λεγόμενα καταλαβαίνω ότι αυτή είναι η νοοτροπία ενός λαού που επειδή κανείς που ζημίωσε το δημόσιο σοβαρά δεν τιμωρήθηκε βγάζει "όλα του τα απωθημένα" γινόμενος τυπολάτρης και νομολάτρης σε περιπτώσεις όπου μπορεί. Εγώ αυτούς τους λέω μίζερους.  

Ορίστε και πως αναφέρεται το έργο μιας και εσύ δεν μπόρεσες να βρεις κριτικές:
1.  Καταστράφηκε η διάσημη “πετρωμένη γοργόνα” που στόλιζε την ακτή Πορτοκάλι στις Καβουρόπετρες Χαλκιδική. 

2.  Παρελθόν αποτελεί η διάσημη «πετρωμένη Γοργόνα» - καλαίσθητο έργο του Διονύσιου Καρυπίδη- στις Καβουρότρυπες στην Σιθωνία της Χαλκιδικής.Το έργο του ερασιτέχνη τεχνίτη, που εδώ και χρόνια έχει γίνει σήμα κατατεθέν και άξιο θαυμασμού της ακτής Πορτοκάλι στις Καβουρότρυπες για χιλιάδες παραθεριστές και επισκέπτες.

3. Η «πετρωμένη γοργόνα» του Διονύση Καρυπίδη δεν κοσμεί πλέον την ακτή Πορτοκάλι στις Καβουρόπετρες στην Χαλκιδική

4. Η παρέμβαση του κ. Καρυπίδη ήταν τω όντι αισθητικά όμορφη.Η πέτρινη γοργόνα του ήταν μία ωραία παρουσία στην παραλία της Χαλκιδικής, και είμαι σίγουρος ότι αποτέλεσε για πολλά χρόνια ενός είδους τοπόσημο για επισκέπτες και κατοίκους.

δεν βάζω λινκ γιατί το ποστ θα θυμίσει τα σεντόνια της προίκας μου. Βάζοντας τα στον γούγλη βγαίνουν όμως, μην δώσω και την εντύπωση ότι έχω και παραισθήσεις. 

Τώρα εσύ θεωρείς ότι αφού πληρώθηκε το πρόστιμο αλλά καταστράφηκε το γλυπτό το δημόσιο κέρδισε? Είσαι ευχαριστημένος? 
Σε πείραξε ο πωπός της γοργόνας? Τα γεννητικά όργανα των αρχαίων γλυπτών μήπως  ενοχλούν και αυτά? Σκανδαλίζουν?
 

Το συμπέρασμα μου είναι ότι δεν τον βρίσκεις τον Έλληνα πουθενά ρε γαμώτο. Το ένα μας βρωμάει το άλλο μας μυρίζει. Καλή σου μέρα. 

Edited by MechanicSilk
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τα πράγματα ειναι απλά: Ειτε αποφασιζουμε σαν κοινωνια πως οποιος θέλει μπορεί στα βραχια να κάνει οτι θελει ως καλλιτεχνική ανησυχία, είτε αποφασιζουμε πως χρειάζονται κανόνες για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Η επίσημη ανακοίνωση του Δήμου Σιθωνίας:

 

" Αναφορικά με το θέμα της πέτρινης γοργόνας στις Καβουρότρυπες, για την οποία έγινε πολύς λόγος στο διαδίκτυο με ανυπόστατες πληροφορίες, ο Δήμος Σιθωνίας ξεκαθαρίζει ότι στον κ. Δ. Καρυπίδη είχαν επιβληθεί πρόστιμα προ ετών για ελεύθερο κάμπινγκ από το Τμήμα Τουριστικής Αστυνομίας Πολυγύρου και όχι από τις υπηρεσίες του Δήμου. 

 

Ο Δήμος δεν έχει καμιά αρμοδιότητα πάνω στο πρόστιμο αυτό και όλα όσα έχουν γραφεί είναι ανακρίβειες και ψεύδη.

 

Με αφορμή το περιστατικό αυτό, ο Δήμος Σιθωνίας δηλώνει για μια ακόμη φορά, ξεκάθαρα τη θέση του για το ελεύθερο κάμπινγκ.

 

Το ελεύθερο κάμπινγκ είναι παράνομο και οι αρμόδιες υπηρεσίες εφαρμόζουν το νόμο. Η ανεξέλεγκτη εγκατάσταση σκηνών και τροχόσπιτων –που πλέον διαθέτουν μέχρι και μπαχτσέδες-, τα σκουπίδια, οι ακαθαρσίες και η βρωμιά δημιουργούν μια άνευ προηγουμένου κατάσταση στις Καβουρότρυπες, με πλήθος εστιών μόλυνσης, που κρύβουν και κινδύνους εκδήλωσης πυρκαγιάς. Το ελεύθερο κάμπινγκ αποτελεί μάστιγα για τον τουρισμό και το φυσικό περιβάλλον. "

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

"Για τα λεφτά τα κάνεις όλα" που λέει και το άσμα. Το ελεύθερο κάμπινγκ είναι που κυνηγάνε, γιατί τα θέλουν όλα ελεγχόμενα και επί πληρωμή.

Καλοκαίρι 1991. Διακοπές ένα μήνα χωρίς -σχεδόν- αποσκευές. Έριξα στον πάτο της σακούλας μεταφοράς του υπνόσακου ένα μαγιό, μια πετσέτα και μια οδοντόβουρτσα. Μια δεύτερη μικρή πετσέτα την τύλιξα μέσα στο sleeping bag κι ένα αντιανεμικό από πάνω. Αυτά και πολλά ήταν. Τα ρούχα που φορούσα κι μ' ένα ρεμάλι ακόμα κατεβήκαμε από τη Σαλονίκη στην Αθήνα κι από 'κει Πειραιά. Καράβι για Ηράκλειο, λεωφορείο, στις Μοίρες μας περίμεναν δυο άλλα ρεμάλια με μηχανές που είχαν κατέβει νωρίτερα κι έμεναν στα Μάταλα. Πήγαμε εκεί, ελεύθερο κάμπινγκ, να πω την αλήθεια δεν μ' άρεσαν έτσι που ήταν τα Μάταλα. Παλιά δεν ξέρω. Φύγαμε και καταλήξαμε στο Λέντα, πέντε συν μια σκάφη και ένα Tide στο μεταξύ ξαναπερνώντας από Μοίρες. Ένα καφενείο-ταβέρνα-μπακάλικο είχε και κάτι λίγα σπίτια, εκεί στον Λέντα. Αράξαμε κάτω απ' τα δέντρα και ...άρχοντες. Μπουγάδα στο πίσω μέρος του μαγαζιού και μπάνιο με το λάστιχο. Σκηνές ελάχιστες υπήρχαν, οι περισσότεροι ήταν σαν του λόγου μας. Καυγάδες, φασαρίες, υστερικά "Νικολάκη όχι στα βαθιά", ούτε κατά διάνοια, δόξα τον Γιαραμπή. Κάμποσες φορές κοινό τσουκάλι (μακαρονάδα) με τους "γείτονες", φωτιές, τραγούδι, άντε και κανένα λιβάνι.

Αν και όλοι "ρεμάλια", σκουπίδια και βρωμιά στην παραλία, δεν υπήρχαν. Έτσι απλά. Αυτά τότε, τώρα δεν ξέρω τι γίνεται.

Το '92 στην Αντίπαρο, πάπαλα το free. Μόνο οργανωμένο. Παρομοίως στην Αμοργό. Με τις ίδιες δικαιολογίες του σήμερα. Μια χαρά είναι η ελεύθερη κατασκήνωση, φτάνει οι τοπικές κοινότητες να έχουν κάποιες στοιχειώδεις υποδομές. Στην κωμόπολη της μάνας μου, χρόνια τώρα κάτι τουαλέτες, αποδυτήρια και ντουζιέρες στην παραλία, είναι σε μαύρο χάλι. Ο δήμος πετάει χαρταετό. Κατά τ' άλλα υπάρχει ένα λογότυπο "Κυπαρισσία, πόλη για να ζεις!"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.