Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκδόθηκαν τα ειδοποιητήρια του ΤΣΜΕΔΕ για το Α’ εξάμηνο του 2015


Engineer

Recommended Posts

Αναφέρομαι Παύλο στο άρθρο 39, παράγραφο 9 του νόμου 4331/2015 σχετικά με τις αναδρομικές ασφαλιστικές εισφορές

 

Σου επισυνάπτω και το σχετικο νόμο που σίγουρα θα τον ξέρεις και θα τον έχεις διαβάσει

 

http://www.tsmede.gr/n4331/pdf/%CE%9D%204331_2015_%CE%A6%CE%95%CE%9A%2069%CE%91.pdf

Aναδρομικές χρεώσεις δεν έχουν μπει μέχρι στιγμής, ούτε και οι δόσεις που αναφέρεις στο προηγούμενο μήνυμα. Προσωπικά μιλώντας το νέο ειδοποιητήριο που εκδόθηκε μετά την αίτηση μου για υπαγωγή στη πρώτη ασφαλιστική κατηγορία (από τρίτη που ήμουν) έχει σωστά τα ποσά.

Για το παράδειγμα με το συνάδελφο που αναφέρεις στο προηγούμενο μήνυμα ότι έχετε διαφορές στο ποσό των ειδοποιητηρίων, μπορεί αφενός σε κάποιον να έχει γίνει λάθος υπολογισμός, αφετέρου ένας εκ των δυο να μην έχει κατέβει στην ίδια ασφαλιστική κατηγορία (ίσως και από λάθος στην αίτηση). Ενδεχομένως να υπάρχει διαφορά στην ειδική προσαύξηση η οποία ενεργοποιείται όταν ο ασφαλισμένος φτάσει 35 ετών και ταυτόχρονα έχει 10 έτη ασφάλισης (αθροιστικές οι προϋποθέσεις).

Σε κάθε περίπτωση όμως μη χάνετε χρόνο με υποθέσεις. Άμεσα μεταβείτε στο ΤΣΜΕΔΕ για να βρεθεί το λάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ Παύλο είμαι 35 ετών , ο συνέδελφος που μαζί πήραμε την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος δεν είναι 35 ετών, αλλά δεν έχω κλείσει 10 χρόνια από τότε που πήρα το πτυχίο, οπότε αφού δεν συντρέχουν και οι δύο αυτές προϋποθέσεις ταυτόχρονα (δηλαδή 35 ετών και 10 χρόνια από τότεπου πήρες το πτυχίο) δεν έχω καμία απολύτως ειδική προσαύξηση ούτε εγώ αλλά ούτε φυσικά και ο συνάδελφος μου. Οπότε είμαστε και οι 2 στην 1η ασφαλιστική κατηγορία χωρίς καμία επαναλαμαβάνω ειδική προσαύξηση και μας ήρθαν διαφορετικά ποσά στα ειδοποιητήρια του ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα τα ποσά ήταν σωστά. Το μήνυμα το έχουν αναφέρει και άλλοι συνάδελφοι εδώ. Μάλλον θα πρέπει να μεταβείς στο ΤΣΜΕΔΕ να λυθεί το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ Παύλο έκαναν λάθος στα ειδοποιητήρια την καταληκτική ημερομηνία, δηλαδή 31/08/2015 εκδόθηκαν τα ειδοποιητήρια και 31/08/2015 θα έπρεπε να πληρωθούν κιόλας αλλιώς θα είχαν τέλη και τόκους και προσαυξήσεις, αν είναι δυνατόν δηλαδή. Αλλά αυτό το άλλαξαν διότι ήταν το εύκολο και ποιος ξέρει και τι κράξιμο θα φάγανε οι υπάλληλοι του ΕΤΑΑ - ΤΣΜΕΔΕ. Το δύσκολο είναι τώρα να αλλάξουν τα λανθασμένα αναγραφόμενα ποσά διότι κανείς ούτε εμείς οι μηχανικο γνωρίζουμε τί θα πληρώσουμε όπως έχω διαπιστώσει και παρατηρήσει αλλά φυσικά ούτε και οι υπάλληλοι του ΕΤΑΑ - ΤΣΜΕΔΕ που στο φινάλε αφου αυτοί δεν έχουν να πληρώσουν τίποτα και ούτε που τους νοιάζει τι θα πληρώσουν οι μηχανικοί. Κάποιοι μάλλον δεν κανουν καθόλου σωστά τη δουλεία τους.

Link to comment
Share on other sites

Tι να πω...εδώ που φτάσαμε μάλλον θα πρέπει να αισθάνομαι και τυχερός μέσα στην ατυχία των δυσβάσταχτων εισφορών, που το δικό μου ειδοποιητήριο ήταν σωστό. Πράγματι έχεις δίκιο. Έχει γίνει μεγάλος χαμός με τα τόσα λάθη τους. 

Εμείς έτυχε μέσω και του φόρουμ , από ανιδιοτελή προσφορά συναδέλφων να έχουμε τους πίνακες με τις εισφορές και να βγάζουμε κάποια άκρη. Οι συνάδελφοι όμως που δεν έτυχε να έχουν τέτοια ενημέρωση δεν χρωστάνε σε τίποτα να πληρώνουν την ανεπάρκεια του τμήματος εισφορών.

 

wrag

Με αφορμή το ερώτημα σου έκανα δοκιμή και πράγματι και σε μένα το μήνυμα σήμερα είναι "δεν έχει εκδοθεί ειδοποιητήριο για το Α 2015" παρά το ότι τις προηγούμενες μέρες υπήρχε και γινόταν το κατέβασμα του αρχείου κανονικά. Ενδεχομένως το σύστημα τους έχει κατεβάσει ρολά. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Παύλο πολύ καλά έκαναν οι μηχανικοί και ανάρτησαν το πινακάκι με τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ.

Αυτό όμως που με εξοργίζει και δεν μπορώ καν να το διανοηθώ είναι ότι πάμε να αντικαταστήσουμε τις υποχρεώσεις και το εργασιακό βάρος των υπαλλήλων του ΕΤΑΑ - ΤΣΜΕΔΕ. Συγνώμη κιόλας εμείς θα βγάζουμε τις ασφαλιστικές εισφορές έτσι αυθαίρετα και από μόνοι μας?. Αυτό είνια υποχρέωση του δημόσιου ασφαλιστικού φορέα που υποτίθεται ότι μας ασφαλίζει. Αν είναι δηλαδή δυνατόν τις ασφαλιστικές εισφορές να τις βγάζουν οι ασφαλισμένοι και όχι ο φορέας που μας ασφαλίζει και μεταθέλουμε να ανήκουμε και στην ευρώπη και να λεγόμαστε και προηγμένο κράτος. Πραγαμτικα λυπάμαι πολυ. Για αυτό ακριβώς το λόγο όπως σου είπα και χθες κανείς από μας τους μηχανικούς δεν ξερει τι εισφορές θα πληρώσει ακριβώς επειδή τις βγάζουμε εμείς οι ίδιοι και όχι ο φορέας μας με μια επίσημη ανακοίνωση. 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά που να το βρούμε είναι το θέμα.

Και δεν θα χρησιμοποιήσω τη γνωστή λέξη που αρχίζει από "μπ"  και  περιγράφει το τι είναι το δημόσιο και οι υπηρεσίες του,  γιατί ακόμα και εκεί μέσα υπάρχει οργάνωση και τάξη για τους πελάτες του και δεν έχει καμία σχέση με τις υπηρεσίες που μας παρέχονται.

Έχουμε γαλουχηθεί σ αυτή τη χώρα με τη λογική να μην εμπιστευόμαστε κανέναν κρατικό φορέα και ως εκ τούτου να αυτοενεργούμε σχεδόν σε όλα. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.