Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση ιδιαίτερου οικοπέδου εντός οικισμού.


Recommended Posts

καλημέρα σε όλους και ιδιαίτερα σε GRTOPO και roka

Συμφωνώ μαζί σας

Πράγματι η δικιά μου τοποθέτηση δεν ισχύει στην συγκεκριμένη περίπτωση γιατί δεν έλαβα υπόψη μου ότι τα 1000μ2 και 1000μ2 που αγοράσθηκαν διαδοχικά ΔΕΝ είναι άρτια και οικοδομήσιμα (προβλ στους προ του 1923 εμβ 2000μ2 δεν θυμάμαι για πρόσωπο?- μετά την οριοθέτηση των οικισμών <2000 κατ- έχω 20 χρόνια να ασχοληθώ με προ του 1923 οικ)

Πιστεύω όμως να συμφωνείτε ότι ισχύουν σε κάθε περίπτωση που τα αγορασθέντα διπλανά είναι άρτια και οικοδομήσιμα είτε κατά παρέκκλιση είτε κατά κανόνα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους,

roka, kana, grtopo ευχαριστώ που ασχοληθήκατε. Δεν απάντησα χθες γιατί μόλις τώρα διάβασα τις απαντήσεις σας. Απ'οτι κατάλαβα ισχύει αυτό που πίστευα και γω, ότι δηλαδή αν και δεν έχει προκύψει νέο συμβόλαιο η ιδιοκτησία του είναι πλέον ενιαία 2407τ.μ. και δεν μπορεί να την κατατμήσει.

Επειδή είμαι νέα στο ελεύθερο επάγγελμα και δεν είχα ως τώρα ασχοληθεί με παρόμοιες περιπτώσεις μπορεί να γίνει διορθωτικό συμβόλαιο? σας έχει ξανατύχει?

 

Πάντως ενημερωτικά να σας πω ότι από πλευράς πολεοδομίας δεν μου απέκλεισαν την κατάτμηση, χωρίς όμως να είναι και σίγουροι. Συγκεκριμένα μου είπαν ότι για το κομμάτι των 2000τ.μ. αν χρειαστεί να εκδοθεί άδεια δεν θα ζητήσει η πολεοδομία συμβόλαιο αφού έχει πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο,και για τα 407τ.μ. έχουν ήδη οικοδομηθεί οπότε εκεί η πολεοδομία θα είναι αχρείαστη. Φυσικά αν προκύψει κάτι στο μέλλον τότε θα δημιουργηθεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα STVEIO

Τα πράγματα έχουν όπως τα λέει o roka

Δηλ η πρώτη και η δεύτερη κατάτμηση (από 1000μ2 ) επιτρέπεται στην συγκεκριμένη περίπτωση και θεωρείται ότι δεν δημιουργήθηκαν το 1992 και 1994 μη άρτια οικόπεδα (αυτά των 1000μ2) υπό την προϋπόθεση ότι θα αποτελέσουν μια ιδιοκτησία με το αρχικό άρτιο των 407 μ2

Πως λοιπόν σήμερα μπορείς να παράβλεψης την παραπάνω προϋπόθεση;

Όσο για την έκδοση οικ άδειας (με δήλωση ιδιοκτήτη στο τοπογραφικό ότι σε υπέδειξε τα όρια και τα αναγνωρίζει ως ορθά εικονιζόμενα-υποχρεωτική εξάλλου) δεν έχεις πρόβλημα εσύ (στην περιοχή μου το κάνουμε) και καλά σε λέει η πολεοδομία ότι δεν χρειάζονται συμβόλαια

Link to comment
Share on other sites

stveio, μου έτυχε το εξής: πελάτης μου αγόρασε το '80 ένα οικόπεδο εντός οικισμού προ του ΄23. (είχε δικαίωμα δόμησης για κατοικία 400 τμ.)

όταν το 2002 αποφάσισε να το δώσει αντιπαροχή, ανακάλυψε οτι στην πραγματικότητα είχε αγοράσει δυο συναπτά οικόπεδα τα οποία είχαν περιγραφεί ως ένα στη φάση της αγοραπωλησίας και άρα το οικόπεδό του προερχόταν από συνένωσή τους. (το καθένα απ΄ τα 2 αρχικά οικόπεδα μπορούσε επίσης να χτίσει 400 τμ κατοικία)

Του είπα πως δεν γίνεται τίποτα, τον συμβούλεψα να συμφιλιωθεί με την ατυχία του, κι αυτός, για καλή του τύχη δεν με άκουσε: Πήγε στον συμβολαιογράφο που είχε συντάξει το συμβόλαιο ο οποίος και τον έστειλε να πάει να βρει τον πωλητή και να παρουσιαστούν κι οι δυο στο γραφείο του άμεσα: Έφτιαξαν λοιπόν οι τρεις τους διορθωτικό συμβόλαιο επικαλούμενοι σύγχυση, πλάνη, καλή πίστη συναλλαγών, υπέρμετρη βλάβη και άλλα τέτοια, και το ένα οικόπεδο ξανάγινε δυο.

Link to comment
Share on other sites

Γειά και χαρά!

απευθυνόμενος στον grtopo και τον ΘΕΟΧΑΡΗ,αφού πρωτα τους ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον,θα ήθελα να τους ενημερώσω πως στην Πολεοδομία και στη Διεύθυνση Περιβάλλοντος και Χωροταξίας μου έδωσαν καταφατική απάντηση όσον αφορά την κατάτμηση.και έτσι έπραξα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

roka σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Σόρυ που το δικό μου "ευχαριστώ" άργησε πάλι αλλά η επαφή μου με το internet λόγω έλλειψης χρόνου είναι περιορισμένη.

Με τον δικό μου πελάτη μάλλον δεν μπορεί να γίνει διορθωτικό συμβόλαιο γιατί είναι σε αντιδικία με τον πωλητή των Ε2 και Ε3, οπότε θα πορευτεί ως έχει.

 

Πάντως και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.