Μετάβαση στο περιεχόμενο

κοινόχρηστα οικοδομης


Kloss

Recommended Posts

ε το είπαμε και το ξανα είπαμε... 

και φυσικά άλλο κατανομή κοινοχρήστων κι άλλο αυτό που γράφεις ύπαρξη κοινοχρήστων.

 

και είπαμε και ξαναείπαμε σύσταση  και κανονισμός... όχι καταστατικό (δεν είναι σύλλογος) και μπερδεύουμε τον κόσμο.

 

 

(τέσπα εγώ δεν έχω κάτι άλλο να πω το θέμα έχει εξαντληθεί) 

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν υπάρχει κανονισμός δεν υπάρχουν και κοινόχρηστα!

 

!!!!!?????

 

 

(τέσπα εγώ δεν έχω κάτι άλλο να πω το θέμα έχει εξαντληθεί) 

  παρομοιως.... :mrgreen:

 

παμε για άλλα...

Link to comment
Share on other sites

εννοούσα αυτό:

 

 

 μέχρι να την έχεις στα χέρια σου δεν μπορείς να συναινέσεις να πληρώσεις τίποτα. 

Edited by georgios_m
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

γεοργιε

αυτο που λες δεν ειναι σωστο....

"κατ αρχάς αποκλείεται να μην υπάρχει κανονισμός."

Υπαρχουν ενα σωρο οικοδομες χωρις κανονισμο...και λειτουργουν αψογα...με βαση τις κοινες διαταξεις  οροφοκτησιας /κοινωνιας...

 

και

ξαναδιαβασε τι εγραψε ο διδονης....για την αναζητηση της συστασης/κανονισμου [ολοκληρη την προταση....]

 

"Τσάμπα είναι, υποχρέωση του να σου τα δώσει είναι και αν σου πει δεν στα δίνω στείλε του μια απλή επιστολή με κοινοποίηση και στον διαχειριστή της πολυκατοικίας ότι μέχρι να την έχεις στα χέρια σου δεν μπορείς να συναινέσεις να πληρώσεις τίποτα. (90% θα το βρουν και θα στο δώσουν)"

 κλπκλπ.

 

αυτα

και απο μενα...τελος...

και βεβαια, μετα λυπης μου, -1

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ενα σωρο οικοδομες χωρις κανονισμο...και λειτουργουν αψογα...με βαση τις κοινες διαταξεις  οροφοκτησιας /κοινωνιας...

 

Κανονισμό εννοούσα την κατανομή των ποσοστών συνιδιοκτησίας που προκύπτει από τα συμβόλαια.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα και απο μενα για να μην ανοιγω νεο τοπικ 1-2 ερωτησεις

4 οροφη οικοδομη του 2007 με ηλιακο, αυτονομη πετρελαιου κ κεντρικο μποιλερ..

Δυστυχως ακριβα κοινοχρηστα. Για ολους , σε σχεση με αλλες πολυκατοικιες του νομου μας

 

1) γιατι μου βγαινει η ωρα τον ενα μηνα 1.5 ευρω και τον αλλον 2.2; 60 ωρες δλδ το γεναρη 90 ευρω, 30 το φλεβαρη 65. Γιατι σε αλλους (πιο χαμηλα σε οροφο βεβαια) βγαινει ενα ευρω ανα ωρα, ισως κ λιγοτερο; αν κ μαλλον ξερω την απαντηση, τα μισα διαμερισματα ειναι λιγοτερα τετραγωνικα (ολα 3αρια 4αρια ομως) κ χαμηλοτερο οροφο. Στον ιδιο οροφο με μενα βεβαια αυτος πληρωνει ενα ευρω ανα ωρα ενω εγω 2 γιατι εχω 20 τμ παραπανω χωρο. Επισης ασανσερ αυτος παλι τα μισα. Για μενα αυτο ειναι αδικο. Ιδιο οροφο μενουμε, γιατι αυτος 10 ασανσερ κ γω 20 πχ

 

 

2)μεγαλο ζητημα το κεντρικο μποιλερ. 40-50 ευρω για ζεστο νερο το μηνα(δεν εχουμε θερμοσιφωνα). Σε αλλους ερχεται παραπανω, αναλογα τα χιλιοστα ( 11.5 ευρω ανα χιλιοστο βγαινει λεει το χαρτι..). Που να μην ειχαμε και ηλιακο δηλαδη...ο οποιος μαλλον ειναι κοινος για ολους κ αδειαζει γρηγορα. Τι μπορουμε να κανουμε; βαλτε αεριο θα μου πειτε.. με το θεμα του ζεστου νερου, μπορω να βαλω θερμοσιφωνα η να συνδεσω καπως το πετρελαιο μου να χει ζεστο νερο; 40-50 μονο για πλυσιμο πιατων κ ενα ντουζακι το βραδυ μου φαινονται πολλα...

Edited by Stefanos Tsakiridis
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
On 3/5/2017 at 12:52 AM, Stefanos Tsakiridis said:

Καλησπερα και απο μενα για να μην ανοιγω νεο τοπικ 1-2 ερωτησεις

4 οροφη οικοδομη του 2007 με ηλιακο, αυτονομη πετρελαιου κ κεντρικο μποιλερ..

Δυστυχως ακριβα κοινοχρηστα. Για ολους , σε σχεση με αλλες πολυκατοικιες του νομου μας

 

1) γιατι μου βγαινει η ωρα τον ενα μηνα 1.5 ευρω και τον αλλον 2.2; 60 ωρες δλδ το γεναρη 90 ευρω, 30 το φλεβαρη 65. Γιατι σε αλλους (πιο χαμηλα σε οροφο βεβαια) βγαινει ενα ευρω ανα ωρα, ισως κ λιγοτερο; αν κ μαλλον ξερω την απαντηση, τα μισα διαμερισματα ειναι λιγοτερα τετραγωνικα (ολα 3αρια 4αρια ομως) κ χαμηλοτερο οροφο. Στον ιδιο οροφο με μενα βεβαια αυτος πληρωνει ενα ευρω ανα ωρα ενω εγω 2 γιατι εχω 20 τμ παραπανω χωρο. Επισης ασανσερ αυτος παλι τα μισα. Για μενα αυτο ειναι αδικο. Ιδιο οροφο μενουμε, γιατι αυτος 10 ασανσερ κ γω 20 πχ

Είναι πάρα πολλά τα κοινόχρηστα μη το αφήνεις να σου τρώει λεφτά, μιλησέ το διαπραγματεύσου το δεν ξερω, πάντως τέτοιες τιμές στα κοινόχρηστα κ διαφορές με άλλους ενοικιαστές.. του ματς.. πρώτη φορά το ακούω

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, pauloss said:

Είναι πάρα πολλά τα κοινόχρηστα μη το αφήνεις να σου τρώει λεφτά, μιλησέ το διαπραγματεύσου το δεν ξερω, πάντως τέτοιες τιμές στα κοινόχρηστα κ διαφορές με άλλους ενοικιαστές.. του ματς.. πρώτη φορά το ακούω

Δεν μπορώ να μην σχολιάσω.... είδες πότε είναι η ανάρτηση? πριν πέντε χρόνια😇. Πιστεύεις ότι πέντε χρονια δεν θα έχει βρει λύση?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.