Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος επί τοις % Μπετών


DIMITRIS1969

Recommended Posts

Kαι ακόμη περιμένω να μου πείς ποσο έχει το 20/25 στη λαφαρζ και πως χρεώνουν την πρέσσα...

 

Νομίζεις σου κάνω πλάκα, αλλά θελω να συγκρίνω με εδώ "πάνου".

Link to comment
Share on other sites

 

 

Από 18% έως 20% περίπου.

Αλλάζει αν είναι μονοκατοικία ή τμήμα πολυωρόφου οικοδομής και ανάλογα με το είδος κατασκευής.

+ εσκαφες 6% περίπου.

Είναι μεσοσταθμικα φυσικά αυτά για Αττική με σημαντικές αποκλίσεις ανα κτίριο. (πχ ενδεικτικά άλλο το κτίριο να έχει όλο επένδυση με πέτρα κι άλλο να είναι συμβατικό, άλλο ένα κτίριο να έχει πολλά εξτρά από εγκαταστάσεις κι άλλο να είναι στεγνό ή με τα ελάχιστα Αλλάζουν από περιοχή σε περιοχή, σεισμική ζώνη ακόμα και ευχέρεια πρόσβασης κλπ

Αλλάζουν αν κάνεις αυτεπιστασία κι άλλο καλή και επιστάμενη επίβλεψη με επιλεγμένα συνεργεία.

 

Γενικα με στατιστικά απέφυγε σαν ο διάολος το λιβάνι να βγάλεις συμπεράσματα τι θα πληρώσεις από μόνος σου διότι θα εφαρμόσεις την μπακαλική μέθοδο.

 

Τελικά. Κάνε αυτό που σου λέει ο ΚΑΝΕ

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση

 

 

Kαι ακόμη περιμένω να μου πείς ποσο έχει το 20/25 στη λαφαρζ και πως χρεώνουν την πρέσσα...

 

Νομίζεις σου κάνω πλάκα, αλλά θελω να συγκρίνω με εδώ "πάνου".

49 Euro C20/25,πρέσα 175+ΦΠΑ

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν εχει σβηστει ακομα το νημα?

Η ενοτητα των ιδιωτων εχω την εντυπωση πως δεν πρεπει να περιεχει αναφορες σε κοστη υλικων και εργασιων για ευνοητους λογους...

Link to comment
Share on other sites

γιατί ρε σάλπι; για υλικά μιλάμε, όχι για υπηρεσίες μηχανικου...

 

Ψιλοαγιογδύτες εκεί, για τη πρέσσα.

 

Εδω 48ε το 20/25, 100ε +ΦΠΑ το στήσιμο για κάτω απο 20μ3 ή 5ε+φπα ανα μ3 για σκυροδέτηση άνω των 20μ3

Link to comment
Share on other sites

πολύ γενική ερώτηση και δύσκολο να απαντηθεί. Για τι κατοικία μιλάμε? Με τι κόστος ανά τετραγωνικό μέτρο?

Γιατί άλλο ποσοστό επί της εκατό έχει για ένα σπίτι 200τμ που κόστισε 200.000ε.

Και άλλο για ένα που στοίχισε 300.000ε.

Link to comment
Share on other sites

100Ε + Φ.Π.Α το στησιμο δεν παιζει ΠΟΥΘΕΝΑ εδω στην Αθηνα πλην λιγων περιπτωσεων σε δουλειες με πολλες σκυροδετησεις κατω των 35κ.μ. που ειναι ιδιαζουσες περιπτωσεις.

 

Οσα παζαρια και αν εχω κανει, δεν πεφτει κανεις αν κι εμενα μου φαινεται επισης υπερβολικο το ποσον.

 

Βεβαια μιλαμε για εξοδα 2 υπαλληλων (χειριστης, μπουμαδορος) + πετρελαια κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

To ποσοστό του μπετόν εξαρτάται από δεκάδες πράγματα , οπότε σαφής απάντηση σε ασαφές ερώτημα , όπως του δικό σου δεν υπάρχει . 

Στο λέω επειδή παρ' ότι στο εξήγησαν οι συνάδελφοι , εδώ 

 

 

Συμφωνώ μαζί σου η ερώτηση μου δεν έχει συγκεκριμένη απάντηση,εμπειρική απάντηση όμως μπορεί  και να έχει 

δείχνεις ότι δεν πείθεσαι . 

 

Να σου πω λοιπόν ότι οι γειτονιές είναι γεμάτες από σπίτια κάποιων που νόμιζαν ότι θα χτίσουν φτηνά και καλά επειδή είχαν ρωτήσει την γυναίκα του μπατζανάκη που έχει χτίσει και ξέρει και έκλεινε τις συμφωνίες το μεσημέρι στις 2 η ώρα που άρχιζαν να φτηναίνουν τα κολοκυθάκια στην λαϊκή .

Link to comment
Share on other sites

Ανησυχώ διότι εν έτη 2015 κάνοντας λόγο για κόστος σκυροδέματος (προμήθεια στο έργο και στήσιμο πρεσσας)

δεν γίνεται αναφορά στο κόστος του quality control του υλικού (λήψη δοκιμίων, μεταφορά και συντήρηση στο εργαστήριο, θραύση).

Link to comment
Share on other sites

Ανησυχώ διότι εν έτη 2015 κάνοντας λόγο για κόστος σκυροδέματος (προμήθεια στο έργο και στήσιμο πρεσσας)

δεν γίνεται αναφορά στο κόστος του quality control του υλικού (λήψη δοκιμίων, μεταφορά και συντήρηση στο εργαστήριο, θραύση).

 

Οταν μιλάμε για lafarge/interbeton συνάδελφε, δε νομίζω να παίξει θέμα κακής ποιότητας,κλοπής κτλ.  Τουλάχιστο δεν έχω ακούσει κάτι μέχρι τώρα, για να μην είμαι απόλυτος.

 

Γενικότερα, τα "μικρά" σκυροδέματα δε χρεώνουν τη πρέσσα. Ανεβάζουν λίγο τη τιμή του κυβικού και δεν εχουν τις παραλογες απαιτήσεις-βιασύνες των μεγάλων εταιρειών. Κι αυτό εχει μια λογική, μιας και οι μεγάλες εταιρείες δεν διαθέτουν στόλο, αλλά είναι ολα δημοσίας. Τοσο οι βαρέλες, όσο και οι πρέσσες...

Ετσι λοιπόν ο ιδιώτης με το δημοσίας, δε μπορει να περιμένει να ρίξει 8μ3 μπετό 2.5 ώρες...δε βγαίνει μεροκάμματο.

 

Τεσπα, επειδη ξεφύγαμε, θελω να πω το πιο σημαντικό στον δημήτρη που χτίζει (προφανώς).

 

Μη κοιτάς πόσο βγαίνει το ένα πόσο βγαίνει τ'αλλο, ποσοστά και συναφή. ΣΗΜΕΡΑ η οικοδομή βγαίνει τόσο φθηνά που δεν εβγαινε ποτέ...Ολα είναι στα βαρομετρικά...χαμηλά τους. Τα μπετα, τα σίδερα, τα μαστόρια, οι χωματουργοί, οι σοβατζήδες οι οι οι...

Απλά πρεπει να μη πας να βγάλεις απ'τη μύγα ξύγκι, διότι...σπιτι χτίζεις όχι κοτέτσι.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση να έχει ρίξει τα μπετά και να σου λέει για να δω πόσο θα μου στοιχίσει ένα σπίτι 150 μέτρα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.