Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστολή Σπίρτζη σε ασφαλισμένους ΕΤΑΑ


teris83

Recommended Posts

Καραγκιόζης απο τους λίγους.. Καταρχήν δεν ξέρει να μιλάει επίπεδο Ανατολακη με πτυχίο... Δεν ξέρουμε αν διάβασε την επιστολή που του έγραψαν να δημοσιεύσει.. Παίζεται... Ουστ ψωφο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή τώρα ο πρόεδρας θέλει να μας πει ότι σε 1,5 μήνα θα έχει λύσει το πρόβλημα των ασφαλισμένων και θα είμαστε χαρούμενοι?

 

 W.T.F.?

 

Ρε  μάστορα σε μηχανικούς ελεύθερους επαγγελματίες απευθύνεσαι και όχι σε χαραμοφάιδες που χορεύουν στο σύνταγμα και περιμένουν τις αγορές και τα νταούλια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γουσταρω να βλεπω "μηχανικαρες" που ψηφισανε μνημονιο να παραπονιουνται για τα μετρα.

Δεν πειραζει αυτοδημιουργητη μηχανικαρα που δηλωνεις οτι εισαι ελευθερος επαγγελματιας με υφος λες και εισαι ο bill gates. Θεωρεις γελοιους οσους θελανε ανατροπη? Καλα εκανες. Ανατροπη δεν εγινε. Ευρωπη θα μεινουμε. Θα γινουν αυτα που θελεις. Παρε τωρα ευρωπαικα μετρα στην μαπα, σκασε και κολυμπα. Και την επομενη φορα ορθολογικο τυπακι της πλακας ενημερωσου καλυτερα πριν ψηφισεις.

  • Upvote 2
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Αξιοσέβαστε Υπουργέ-μηχανικέ,

     είμαι στην ηλικία των 33 ετών και μέχρι να βγω στη σύνταξη έχω ακόμη 29 χρόνια(εάν βγω στα 62 μου) δηλαδή το 2044. Το ότι δεν κατάφερες να μου δώσεις προοπτική ελάφρυνσης των ασφαλιστικών μου εισφορών μέχρι το 2016 ίσως είναι μικρό το κακό. Το κακό είναι ότι δε δείχνεις να κάνεις ρελάνς ώστε ουσιαστικά και σε βάθος χρόνου να γίνει πραγματική και δίκαιη ελάφρυνση του κλάδου που υποτίθεται στηρίζεις. Και ποιο μπορεί να είναι;

Ενδεικτικά:

1. Ασφάλιση της εργασίας και όχι της ιδιότητας, δηλαδή ανά πάσα στιγμή να μπορούμε να μην έχουμε υποχρεώσεις εάν δεν έχουμε δουλειά. Υποχρεωτική εγγραφή στο ΤΕΕ για να είμαστε στα μητρώα κτλ, όχι υποχρεωτική εγγραφή στο ΕΤΑΑ εάν δεν έχουμε δουλειά.

2. Να εξισωθούν οι ασφαλιστικές εισφορές με βάση τα ευρωπαϊκά πρότυπα, δηλαδή εισφορές βάση των πραγματικών εισοδημάτων μας.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μαρεσετε ομως που στελνετε επιστολες διαμαρτυριας στον καθε υπουργο λες και δεν εχει λεφτα για αγορασεις κωλοχαρτο. Λες και παιζει αυτος καποιον ρολο ενεργο στις αποφασεις ή τελος λες και εχει ευαισθησιες και θα τον πιασετε στο φιλοτιμο. Βαθιααααα νυχτωμενοι

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλα περιμενετε μειωσει ... σημερα ακουσα για ακομα ενα νεο χαρατσι στους ελευθερους επαγγελματιες , φορος υπερ ασφαλιστικου που θα βγαινει βαση του τζιρου...

 

Έκτακτη εισφορά στους επαγγελματίες

Ο κ. Πετρόπουλος αποκάλυψε ότι το υπουργείο Εργασίας μελετά την επιβολή έκτακτης εισφοράς στο τζίρο επαγγελματιών υπέρ του ασφαλιστικού. 

Ο υφυπ. είπε ότι η εισφορά για ένα διάστημα θα είναι υποχρεωτική και είναι μια από τις σκέψεις για την εξεύρεση πόρων για τα ασφαλιστικά ταμεία.

Είπε ως παράδειγμα ότι στους ελεύθερους επαγγελματίες η εισφορά θα μπει επί του κύκλου εργασιών τους.

 

 

ελεος λεω εγω... τι αλλο μας περιμενει ... που ζουμε ...;;;;

Link to comment
Share on other sites

ετσι θα "παει"

 

[ετσι "πηγαινε" παντοτε ..και με τους προηγουμενους..και με τους νύν ...και αεί...τπτ δεν αλλαζει ...]

 

Γνωστοί, αγνωστοι, μισοαγνωστοι...

 

θα ανακοινωνουν μετρα...σε καταιγιστικους ρυθμους...

Μια ο Αλεξακης

μιά ο Πετροπουλος

όποιος  εχει σειρα

 

 

5-10  ο καθε ενας....

μεχρι που να εφαρμοσουν τα 5 απο αυτα τα 40

και να λεμε ..."τι καλα"

 

και..μετάααα.....  θα εφαρμοσουν και τα υπολοιπα... :sad: :-(

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.