Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ραβδόμορφοι Φορείς - ΡΑΦ του Τεχνικού Οίκου Λογισμικού - ΤΟΛ


Χ Επισκέπτης 1

Recommended Posts

Λανθασμένα δεδομένα έχεις στο μυαλό σου συνάδελφε,άλλα έγραψα πιο πάνω.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ: ΔΟΚΟΣ 1 - 2Φ12Α //// ΔΟΚΟΣ 2 2Φ12Α. Στην ενδιάμεση στήριξη απαιτούμενα άνω 4Φ12.

  • ΛΥΣΗ 1. προέκταση εκατέρωθεν της στήριξης των άνω σίδερων,ώστε να παραλάβουν την περιβάλλουσα ροπών στήριξης.
  • ΛΥΣΗ 2. διακοπή των σίδερων ώστε απλά να αγκυρωθούν,και τοποθέτηση πρόσθετων 2Φ12 άνω.

 

Μπορεί ο χρήστης να επιλέξει ποια από τις 2 λύσεις τοποθέτησης και υπολογισμού (όσον αφορά τα μήκη) οπλισμού θα εφαρμοστεί? 

(για περαιτέρω αποσαφήνιση,είναι προφανές οτι αν επιλέξω στις στηρίξεις οπλισμό 4Φ12Α, και οι 2 λύσεις είναι εφικτές, εξ'ου και το ερώτημά μου)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 543
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βρε παιδιά ο άνθρωπος άλλο ρωτάει. Λέει ότι έχει 2Φ12 στη μια δοκό και 2Φ12 στην επόμενη διπλανή. Στην ενδιάμεση στήριξή τους απαιτείται οπλισμός 4Φ12. Και ρωτάει:

Μπορώ να επιλέξω τρόπο όπλισης ώστε να συνεχίσουν τα σίδερα από τη μια δοκό στην άλλη ώστε λόγω επικάλυψης ράβδων να έχω 4Φ12?

Λυπάμαι που δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί είμαι πολύ νέος στο πρόγραμμα και δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ.

Πράγματι αν ορίσεις 4Φ12 στη στήριξη το πρόγραμμα δεν καταλαβαίνει αν είναι πρόσθετα ή αν "έρχονται" από τη διπλανή δοκό.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι καταλαβαίνω, έτσι στα γρήγορα που έτρεξα μια μελέτη, επεκτείνει τα σίδερα της μιας δοκού στην άλλη τόσο όσο να πετύχει το απαιτούμενο μήκος για ευθύγραμμη αγκύρωση.

Πιθανολογώ ότι είναι έτσι γιατί τα Φ16 επεκτείνονται λίγο παραπάνω από τα Φ14 που έχω στη δοκό.

Προφανώς δεν επαρκεί για τις ροπές γιατί μιλάμε για μια επέκταση λίγων εκατοστών πέραν της απέναντι πλευράς του υποστυλώματος, οπότε λογικά δεν καλύπτει το διάγραμμα των ροπών.

Επιφυλάσσομαι να ρωτήσω στην τεχνική υποστήριξη μη τυχόν έχει κάποια τέτοια επιλογή.

Μέχρι τότε βασίζομαι στα λεγόμενα του άξιου συναδέλφου caan.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορείς, λέμε...

 

Συνάδελφε τώρα μόλις το έγραψες,πριν ήσουν εκτός θέματος στην ερώτησή μου.

Charlie,δηλαδή το πρόγραμμα δεν επεκτείνει by default τα σίδερα εκατέρωθεν (προσθέτοντας επιπλέον αν δεν επαρκούν)?

Συνεπώς την περιβάλλουσα ροπών στις ενδιάμεσες στηρίξεις την καλύπτει μόνο με πρόσθετα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ακριβώς που περιγράφεις Charlie εννοούσα με τις προηγούμενες απαντήσεις μου... Ρώτα βέβαια αν θες και την υποστήριξη για να αισθάνεσαι πιο σίγουρος...

Μπορείς να το ελέγξεις αυτό πάντως, σε μια δοκό η οποία είναι οπλισμένη ομοιόμορφα στις δύο ακραίες περιοχές της και που στο ένα άκρο της καταλήγει σε ακραίο υποστύλωμα ενώ στο άλλο σε ενδιάμεσο υποστύλωμα (όπου πίσω της υπάρχει και άλλη δοκό με άλλον οπλισμό), θα δεις στα αποτελέσματα ότι η MRd είναι η ίδια και στις δύο ακραίες περιοχές της εξεταζόμενης δοκού.

 

edit: analysis δεν ήμουν εκτός θέματος, απλά δεν έδωσες σημασία σε αυτά ακριβώς που έγραφα. 

Edited by Caan
Link to comment
Share on other sites

Caan,αν υπάρχει συνάδελφος στον πλανήτη γη,που εκλαμβάνει και εξάγει απάντηση στο ερώτημά μου από τις προηγούμενες απαντήσεις σου,θα τον παραδεχθώ.

Το πρόγραμμα τελικά,πώς σχεδιάζει τον οπλισμό στήριξης αν έχω 2Φ12Α στην μια δοκό και 2Φ12Α στην άλλη,με απαιτούμενο στην στήριξη 4Φ12Α? → εκατέρωθεν της ενδιάμεσης στήριξης θα ορίσω 4Φ12 άνω οπλισμό άκρο δοκού.

Τοποθετεί πρόσθετα στήριξης 2Φ12Α?

Edited by analysis
Link to comment
Share on other sites

Analysis, καταρχήν θα πρέπει να είσαι πιο συγκρατημένος στις εκφράσεις σου όταν ζητάς απάντηση σε μία απορία σου, αλλά το προσπερνάω γιατί θεωρώ ότι ίσως είσαι ευέξαπτος λόγω ηλικίας.

Τι σου έγραψα στην αρχή? Πως ό,τι οπλισμό του ορίσεις αυτόν και μόνο αυτόν λαμβάνει στον υπολογισμό της ροπής αντοχής. Αυτό σου λέω και τώρα, δεν υπάρχει τίποτα απολύτως για να αμφιβάλλεις πως και τι. Ό,τι του ορίζεις αυτό είναι. Ίσως έχεις μάθει σε άλλα προγράμματα που πασάρουν “έτοιμα” αποτελέσματα, αλλά το ΡΑΦ διαφέρει εντελώς από όλα τα υπόλοιπα (έχω δουλέψει και με άλλα δύο στο παρελθόν και μπορώ να το πω), είναι αρκετά “καθαρό” στην λειτουργία του.

Άλλωστε, για να μάθεις σε βάθος πως λειτουργεί ένα πρόγραμμα πρέπει να αφιερώσεις πολύ χρόνο αναλύοντας και ερμηνεύοντας τα αποτελέσματά του, αυτό σου συνιστώ και τώρα (αυτό άλλωστε κάνω κι εγώ). Κάνε μερικά παραδείγματα και ψάξε το μόνος σου για να αισθάνεσαι σίγουρος για το τι κάνει και τι δεν κάνει.

Καλή συνέχεια εύχομαι..

Link to comment
Share on other sites

Μπλέξατε τα μπούτια σας συνάδελφοι....ηρεμία μέρες που έρχονται..

 

Γι αυτό που ρωτάει ο συνάδελφος πιο πάνω, το πρόγραμμα ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ παντα να κάνει οικονομία στα σίδερα...στην περιπτωση δηλαδη που αναφέρεις, στην στηριξη των δοκων α δεις τα σιδερα να προεκτεινονται εκατερωθεν ΧΩΡΙΣ τα προσθετα. Καταλαβαινει δηλαδη το προγραμμα οτι ο οπλισμος που εχεις θεσει στην στηριξη, καλυπτεται απο τους αντιστοιχους οπλισμους των δοκων.

 

Οι φιλοι μας βεβαια στην ΤΟΛ το χουν παει και ενα βημα ακομα παραπαρα, ή τουλαχιστον το προσπαθουν....γιατι ακομα υπάρχουν προβλήματακια.

 

Εξηγούμαι:

Υπάρχει ενα μενου, από το οποίο ορίζεται το μεγιστο μήκος των ραβδων οπλισμου. Αυτο ειναι by default 8μ και εγω προσωπικα στις μελετες μου, το εχω αυξησει στα 12μ.

ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ...οτι αν το μηκος των ραβδων των δοκων υπερβαινει τα 12μ, ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ, στους οπλισμους της στήριξης, θα βαλει προσθετα σιδερα και δεν θα προεκτεινει τα υπαρχοντα (που είναι και το πιο λογικο).

Δυστυχως εχουν καποια θεματακια ομως με τον προγραμματισμο και εχω παρατηρησει αρκετα σφαλματα σε αυτους τους υπολογισμους. Κατι δεν τους βγαινει στους αλγοριθμους.

 

Η ιδια ακριβως λογικη υπαρχει και στις πλακες και παντου...

 

Ελπιζω να σε καλυψα συναδελφε...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε caan,σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να σε προσβάλλω,κακώς το εξέλαβες έτσι.
Γνωρίζω την φιλοσοφία του ΡΑΦ.
Αν κάποιος συνάδελφος έχει απάντηση στο ερώτημά μου,ευχαριστώ θερμά.
 

Το πρόγραμμα τελικά,πώς σχεδιάζει τον οπλισμό στήριξης αν έχω 2Φ12Α στην μια δοκό και 2Φ12Α στην άλλη,με απαιτούμενο στην στήριξη 4Φ12Α? → εκατέρωθεν της ενδιάμεσης στήριξης θα ορίσω 4Φ12 άνω οπλισμό άκρο δοκού.
Τοποθετεί πρόσθετα στήριξης 2Φ12Α ή επεκτείνει τα montage?


salpigoal γράφαμε ταυτόχρονα. Ευχαριστώ!

 

Δηλαδή σε μια δοκοσειρά 2 ανοιγμάτων 4+4 μέτρα, με 2Φ14Α η κάθε μία:

  • αν στην στήριξη εκατέρωθεν ορίσω 3Φ14Α, θα βάλει μονοκόμματα 8μετρα 2Φ14Α +1Φ14Α πρόσθετο
  • αν στην στήριξη εκατέρωθεν ορίσω 4Φ14Α, θα προεκτείνει τα montage εκατέρωθεν στην στήριξη, χωρίς πρόσθετα

Σωστή είναι η θεώρησή μου?

Edited by analysis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.